Kategórie
Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
9. novembra 2015 o 20:10
Čas čítania 0:00

Programátor od útleho detstva až po sprevádzanie každého človeka na Zemi! (Rozhovor)

Uložiť Uložené

To je príbeh úspešného Slováka, držiteľa mnohých cien vrátane Krištáľového krídla, Michala Štencla.

Štvrté pokračovanie úspešného eventového formátu Startup Grind Bratislava nás čaká už čoskoro! Vo štvrtok 19. novembra od 18:00 bude v priestoroch Impact Hub Bratislava hosťom zakladateľ a CEO najsťahovanejšej offline navigácie na celom svete, SYGIC. Nielen o tom, čo všetko táto aplikácia dokáže, porozpráva  Michal Štencl. Dnes vám zároveň prinášame krátky rozhovor, v ktorom nám Michal o čosi viac svoju prácu priblíži a zároveň všetkých navnadí na samotný event

Programátor od útleho detstva až po sprevádzanie každého človeka na Zemi! (Rozhovor)

Ahoj Michal. Vieme, že svoj prvý počítač (Commodore 128) si dostal už ako 8-ročný a v 13-tich si dokonca už programoval svoj vlastný operačný systém. Ako si sa k tomu dostal a ako ti to v tak mladom veku vôbec napadlo?

Môj kamarát, ktorý býval oproti, mal Commodore 128 a mňa to absolútne fascinovalo. Mal som vtedy len 6 rokov. Ako rodina sme mali tú šancu byť na Malte, kde môj otec pracoval 1 rok počas komunizmu v 86./87. roku. Keď sme sa vracali späť domov, šli sme cez Nemecko a otec mi tento počítač kúpil. Bola k nemu knižka o programovaní v Basicu. No ja som nevedel po anglicky, nevedel som, čo tam píšu a nikto mi to nevedel vysvetliť. Ale mňa to natoľko fascinovalo, že metódou pokus - omyl som začal robiť prvé primitívne programy. V 13. rokoch som sa dostal cez rovnakého kamaráta k PC a zoznámil som sa s Turbo Pascalom, ktorý mal pribalené zdrojové kódy, tzv. Turbo Vision. To bolo niečo ako grafická nadstavba DOSu v textovom režime naprogramovaná v objektoch. Dá sa povedať, že to, čo som sa neskôr naučil cez vytlačené papiere, dodnes používame v Sygicu. Tak mi to učarovalo, že som sa najskôr rozhodol spraviť grafickú nadstavbu podobnú Windows 3.1 nad DOSom a neskôr operačný systém v C++. Každopádne to, čo ma vždy hnalo dopredu, bola tvorba produktov pre miliardy ľudí. A operačný systém používa každé zariadenie a človek na zemi. To bolo presne to, čo ma na tom fascinovalo. Navyše človek pochopí ako tieto systémy fungujú. Je to ako pochopiť anatómiu či DNA človeka.

Kedysi si vytvoril softvér Gameport pre internetové kaviarne (ktorý sa rozšíril okrem Slovenska aj do Českej republiky, Brazílie či Iránu), pretože si to sľúbil svojmu bratovi. Je to tak?

Áno. Požiadal ma, či by som mu nemohol naprogramovať bezpečnostný systém pre ich vtedy najmodernejšiu kaviareň. Prišlo mi to v tom čase extrémne jednoduché a žiadna výzva, preto sa mi do toho veľmi nechcelo ísť. Ja som si radšej programoval svoj operačný systém :) V jednej slabej chvíľke som mu to ale sľúbil, a potom sa to už nedalo stiahnuť. Najprv som spravil prvú verziu, doslova z vnútorného morálneho donútenia. Následne mi to ale nedalo a začal som to vylepšovať. Nakoniec z toho vznikol vynikajúci produkt, ktorý povoľoval len konkrétne aplikácie, rátal čas ľuďom za PC, zablokoval systém pred neoprávneným používaním, mal vlastný chat, vlastné zdieľanie obrazoviek, vzdialenú inštaláciu na všetky počítače paralelne, až po objednávkový systém. Jeden server obsluhoval až do 500 paralelných počítačov a spravoval celú kaviareň či počítačovú herňu. V jednej chvíli bol inštalovaný asi na 10.000 počítačoch a pokrýval takmer 160 kaviarní na Slovensku, v Čechách a mal veľa inštalácií v Iráne a Brazílii.

 

Ako si prišiel s nápadom na Sygic?

Uf, tak to bol veľmi dlhý príbeh. Ako som spomenul, mal som svoj operačný systém, ktorý bol pre mňa vášňou a popri tom som robil vlastný systém pre internetové kaviarne. To bolo ešte na vysokej škole. Jedného dňa som sa cez brata dostal k Vilovi Sameliakovi, ktorý mal už vtedy firmu, ktorá vyrábala handheldy. Mali v sebe GSM, GPS, Windows CE, bežali na ARM technológii, dotykovú obrazovku, WiFi, Bluetooth – teda všetko, čo si viete predstaviť. Keďže v tom čase ešte nikto nevedel, čo bude operačný systém budúcnosti, stretli sme sa s tým, či im neportujem Qube (môj OS) na ich technológiu. Nič som o tom nevedel, ale povedal som si, že to musím dokázať a pred výstavou CeBIT sa to podarilo. Keď sa vrátili z výstavy, všetci už rozprávali o Windows CE ako systéme, ktorý je vhodný pre tieto zariadenia. Napriek tomu sme si ale povedali, že založíme spolu firmu. Asi sme nejako cítili, že k sebe patríme :) Asi o rok prišiel Vilo s tým, že firma Destinator, ktorá portovala navigáciu do ich zariadení, im to nevie dodať. Bola to totiž veľká firma a nemala záujem o menšie veci. Museli to rôzne optimalizovať. Mňa to ale nakoplo a povedal som si, že to znie ako úžasná challenge a budeme to robiť tak, že to postavíme na multiplatformovom engine, aby to mohlo bežať na akomkoľvek mobilnom zariadení a žiadna firma nemala problém to spustiť tak, ako majú oni.

Programátor od útleho detstva až po sprevádzanie každého človeka na Zemi! (Rozhovor)
Programátor od útleho detstva až po sprevádzanie každého človeka na Zemi! (Rozhovor)

Momentálne je Sygic najsťahovanejšou offline navigáciou na svete, máš ešte nejaké ďalšie méty a rekordy, ktoré chceš zlomiť? 

Samozrejme. Slovo offline sa snažím vymazať zo slovníka a nahradiť ho slovom "the most advanced navigation“. Momentálne robíme tvrdo na fáze „smart information along the route“,  ktoré znamenajú „informácie o zápchach, o policajných hliadkach, o voľných parkovacích miestach pri vašej destinácii a cenách za hodinu, o cenách pohonných hmôt počas vašej jazdy autom, o dobrých reštauráciách v okolí vašej trasy“. Každopádne mojím snom vždy bolo robiť produkty, ktoré používajú miliardy ľudí, nielen 100 miliónov, ako je tomu dnes. Takže máme ešte dlhú cestu pred sebou.

Sygic je ale ďaleko viac ako len „nejaká“ navigácia. Snažíme sa pokryť celú customer journey zákazníkovi. Od momentu, kedy začne myslieť na svoju cestu či dovolenku. Sygic chce byť tam, kde človeku napadne, že sa chce vybrať na cestu, až po všetky zážitky, ktoré na nej prežije. Pracujeme na tom, aby sme prepojili smartphone so všetkými senzormi v aute či head-up-displejom v aute, až po moment, kedy chce človek objavovať nové miesta v neznámom meste, napr. prostredníctvom Wearables. Pre nás je dôležité byť tam, kde môžeme sprevádzať ľudí po svete. Preto heslo „to guide each and every person on the move“ – „sprevádzať každého človeka na zemi“.

No určite sa počas tvojej kariéry stali aj nejaké "fuck-ups", spomenieš si na nejaký konkrétny?

Také sa dejú predsa každý deň. Niekedy menšie a niekedy väčšie. Boli napríklad aj chvíle, kedy sme zabudli pribaliť New York na mapu sveta :) Fuck-up je ale pre mňa všetko to, čo na zákazníka pôsobí negatívne. Pri navigácii sa musíte spoliehať na gigabajty až terabajty mapových dát a milióny riadkov kódu, takže nejaké tie chybičky sa logicky vždy vyskytnú.

Kde sa vidíš sám alebo aj so Sygicom o takých 10 rokov?

Rád by som, aby naša firma pomáhala všetkým ľuďom na svete, ktorí sú v pohybe.

 

Programátor od útleho detstva až po sprevádzanie každého človeka na Zemi! (Rozhovor)

Máš nejaký vzor, resp. kto je pre teba prototypom správneho biznismana a prečo?

Nemám. Pre mňa bol vzorom každý človek, ktorého som na svojej dráhe stretol. Každý človek má v sebe totiž niečo, čím sa môžete inšpirovať. U niekoho je to jeho trpezlivosť, u iného prístup, u ďalšieho drive či finančné zručnosti. Každá dobrá vlastnosť je totiž kompenzovaná inou zlou vlastnosťou a čím je človek dokonalejší v jednej vlastnosti, tým logicky musí popierať inú vlastnosť. Preto je dôležité skombinovať ľudí, ktorí majú extrémy dobrých vlastností v rôznych dopĺňajúcich sa oblastiach.

Aký je tvoj názor na podporu podnikania zo strany štátu? V posledných dňoch a týždňoch sa búrlivo diskutuje o konferencii TechMatch.

Ja by som sa nerád vyjadroval k politike, pretože nie som politikom. Každopádne ľudia tvoria štát a je lepšie veci zmeniť z možností, ktoré máme, ako lamentovať nad podporou zo strany štátu. Nikdy som neočakával podporu, pretože mi to príde ako pasívny prístup. Vždy som veril, že sme sami strojcami svojho šťastianáš štát je obrazom všetkých jednotlivcov. Je to ako keby sa krvinka v tele sťažovala na zlú funkčnosť celého tela a očakávala od mozgovej bunky, že to vyrieši. Nikdy to nevyrieši, pretože je na to potrebná zmena celého tela. Ak sa ale každá bunka bude správať tak, ako by chcela od iného aby sa správal, nastane obrovská zmena. Ja sa nepozerám nikdy na to, čo môže štát urobiť pre mňa, ale snažím sa pozerať na to, čo môžem spraviť ja pre štát. Vtedy sa váš uhol pohľadu zmení a zistíte, že sa veci výrazne zjednodušili. Začnete totiž ovplyvňovať veci, ktoré dokážete ovplyvniť. Ste šťastnejší, úspešnejší a váš život má odrazu zmysel.

 

Čo by si poradil našim čitateľom, aby mali urobiť, aby raz boli úspešní?

Nikdy sa nevzdať a venovať sa len 2 veciam - svojej rodine a iba jednej firme. Nebáť sa veci meniť, najmä sa neustále snažiť zlepšovať samých seba, zostať skromný, nikdy  sa neuspokojiť so súčasnosťou a nikdy nehľadať dôvody svojho neúspechu u iných.

 

Programátor od útleho detstva až po sprevádzanie každého človeka na Zemi! (Rozhovor)

Ak sa chceš dozvedieť viac, príď si vypočuť Michala naživo, rozhodne to bude zaujímavé! Nezabúdaj, že akcia sa koná vo štvrtok 19. novembra, od 18:00 v priestoroch Impact Hub Bratislava na Hviezdoslavovom námestí. Na Startup Grind eventy chodieva množstvo zaujímavých ľudí, s ktorými máš jedinečnú príležitosť sa zoznámiť a porozprávať. Či už sú to startupisti, podnikatelia, organizácie, študenti, investori, mentori, predstavitelia co-workingových priestorov či inkubátorov, médiá a mnoho ďalších. Je to naozaj super príležitosť ako sa nakopnúť. Vďaka nám si môžeš zabezpečiť zľavnený lístok priamo tu, tak neváhaj!

 Priebeh eventu je nasledovný:

18:00 – 19:00 – networking a občerstvenie

19:00 – 20:00 – Rozhovor s Michalom Štenclom

20:00 – 21:00+ – networking

Domov
Zdieľať
Diskusia