Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 21. 11. 2019 meniny má Elvíra

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Refresher
4
Samuel Majdek
4. november 2014, 15:51

Mladí Slováci vo svete: Sympatická Júlia Švandová, ktorej Srí Lanka otvorila oči

O živote na Srí Lanke nám porozprávala 26 ročná Slovenka Júlia Švandová, ktorú pohľad na tamojšie školstvo nenechal chladnou a rozhodla sa konať.

Samuel Majdek
4. november 2014, 15:51
Mladí Slováci vo svete: Sympatická Júlia Švandová, ktorej Srí Lanka otvorila oči
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

V dnešnej časti nášho seriálu Mladí Slováci vo svete sa aspoň na chvíľu prenesieme do Ázie, konkrétne na Srí Lanku. Presne tam strávila mladá a veľmi sympatická 26-ročná Slovenka Júlia Švandová kus svojho života a rozhodne sa má s nami o čo podeliť. Hoci sa tam už momentálne nenachádza a ďalej cestuje po svete, budeme sa v rozhovore venovať práve životnému obdobiu, ktoré strávila na Srí Lanke. To, čo tam videla, ju nenechalo chladnou a rozhodla sa konať. Ako sa tam dostala, aký život žijú tamojší ľudia a ako sa im Júlia rozhodla pomôcť, sa dočítaš v rozhovore, ktorý sme pre teba pripravili. Prajeme príjemné čítanie, stojí to za to.

 

Mladí Slováci vo svete: Sympatická Júlia Švandová, ktorej Srí Lanka otvorila oči

 

Ahoj Júlia, mohla by si našim čitateľom na začiatok povedať pár slov o sebe?

Moje meno je Júlia, mám 26 rokov a pochádzam z Bratislavy. Až do strednej školy bolo moje detstvo úplne normálne, žiadne extra výchylky, ani nič podobné. V 2. ročníku som sa rozhodla trošku skomplikovať svoj život a išla som na gymnázium do Viedne, pôvodne na rok s cieľom naučiť sa jazyk. Nakoniec som tam ostala 3 roky, makala, naučila sa jazyk, zmaturovala a vrátila sa na Slovensko. Počas tejto doby sa podľa mňa zrodila moja láska k cestovaniu, zmenám svojho bydliska, spoznávaniu cudzích kultúr, ľudí a tak ďalej. Počas bakalárskeho štúdia na Slovensku som sa snažila byť aktívna a robiť niečo popri škole. Stíhala som brigádu, prax a aj pôsobenie v jednej neziskovej, študentskej organizácií. Práve vďaka nej som sa neskôr dostala na rozvojovú stáž na Srí Lanku, ktorá mi do veľkej miery zmenila a ovplyvnila život. Po návrate z nej som si dala so štúdiom na rok pauzu, pracovala, zbierala skúsenosti, a hľadala si školu v zahraničí. O rok som už bola na škole v Slovinsku, kde dokončujem aktuálne MBA program.

 

Poďme sa povenovať tej Srí Lanke, ako sa to celé udialo?

Ako som už spomenula, počas školy som sa dostala do organizácie, ktorej jedným z cieľov je umožniť mladým ľuďom, aby vycestovali do zahraničia, spoznali novú kultúru, pomohli niekomu, ale aj sebe. Takto som sa ocitla v krajine 7500km od domova, ktorú som poznala iba z mapy, úplne sama s cieľom učiť angličtinu na jednej zo základných škôl.

 

Kde presne a koľko si v tejto krajine strávila?

Konkrétne som bola v dedinke pri Negombe, kde som bola pre väčšinu ľudí prvý biely človek, ktorého videli. Strávila som tu 2 mesiace a mesiac som cestovala po ostrove.

 

Mladí Slováci vo svete: Sympatická Júlia Švandová, ktorej Srí Lanka otvorila oči

 

Môžeš nám opísať, čo presne si tam robila a ako prebiehal tvoj bežný deň?

Každé ráno som sa zobudila asi o 7:00 a išla miestnym autobusom do školy. Asi nemusím hovoriť, že som bola atrakciou pre celú dedinu a každý deň som zažívala, že si ma buď niekto fotil, alebo sa chcel dotknúť mojej bielej pokožky. Pozerali na mňa muži, ženy, aj deti, ale všetci boli veľmi milí. Po príchode do školy nasledoval každé ráno ich rituál, kde sa zišli všetky deti, učitelia a riaditeľ vonku pred školou a spolu si zaspievali ich štátnu hymnu a poďakovali za ďalší deň. Je to vlastne ich forma modlitby, mne to znelo ako spievanie piesní, pričom deti hrali na rôznych hudobných nástrojoch a všetci spievali. Potom sa začalo vyučovanie, ja som učila každú hodinu inú triedu, od tých najmenších 6-7 ročných, až po 13-14 ročných. Ich úroveň angličtiny bola samozrejme veľmi slabá, takže som im ukazovala rôzne obrázky, spievala s nimi anglické pesničky, hrala sa s nimi hry a povzbudzovala ich do rozprávania. Bolo to náročné, ale tá ich radosť a vďaka za to rozhodne stáli. Moja výučba končila väčšinou okolo obeda, potom som išla domov a buď sa pripravovala na ďalší deň, či hľadala nové možnosti, ako ich niečo naučiť. Taktiež som sa snažila byť v kontakte s rodinou a kamarátmi na Slovensku a takisto som sa snažila zorganizovať si nejaký program na víkendy, väčšinou v hlavnom meste, kde pôsobila aj organizácia, cez ktorú som na Srí Lanke bola.

 

Ako si riešila ubytovanie?

Dohodou mojej stáže bolo, že síce budem pracovať zadarmo, lebo to bola rozvojová stáž, ktorej účelom je niekomu pomôcť, ale budem zadarmo bývať v miestnej rodine, od ktorej budem mať poskytnutú aj nejakú stravu. Ja som sa dostala do úžasnej srí lanskej rodiny, s ktorou sme si veľmi rýchlo padli do oka, neskutočne sa o mňa starali, a dali by mi najradšej všetko, čo mali. Bola to úžasná skúsenosť, pretože som zažila ich kultúru naozaj zblízka, videla ich zvyky, naučila sa zopár slov z ich jazyka, atď. Dodnes som s nimi v kontakte.

 

Mladí Slováci vo svete: Sympatická Júlia Švandová, ktorej Srí Lanka otvorila oči

 

Vieme, že si sa rozhodla tamojším obyvateľom pomôcť. Ako to prebiehalo a čo ta motivovalo?

Jednoducho povedané, motivovala ma realita. To, že za mnou každý deň prišlo nejaké dieťa, že ho bolí bruško, lebo ešte nič nejedlo, ma nemohlo nechať chladnou. To, že deti chodili v úplne deravých topánkach, aj keď pršalo, že mali špinavé ponožky a minimálne pomôcky na výučbu, je niečo, čo sa nedá ignorovať. To, že som ja mala čisté oblečenie a teplé jedlo každý deň, mi prišlo strašne nefér, tak som sa im rozhodla pomôcť. Zorganizovala som event na Facebooku, rozposlala správu rodine a priateľom a poprosila ich o finančný príspevok pár eur na pomoc deťom a škole, v ktorej som učila. Keďže som bola priamo na mieste, vedela som zaručiť, že peniaze skončia tam, kde treba. Za 3 týždne zbierky som vyzbierala obrovskú sumu peňazí, z ktorej každé dieťa dostalo nové písacie potreby, teplé jedlo, knihy, pre školu som kúpila nové športové potreby, zabezpečila im ozvučenie a rečnícky stolík na recitačné súťaže, ktoré sú tam veľmi populárne, a zrevitalizovala som školské ihrisko, aby sa deti mohli aj hrať. Bol to úžasný zážitok, a dodnes cítim energiu a vďaku, ktorú mi deti aj ich rodičia prejavili.

 

Bola takáto činnosť tvojím snom od detstva, alebo to všetko prišlo náhodne?

Neverím na náhodu, takže viem, že som sa pre niečo na Srí Lanke ocitla a zažila túto skúsenosť. Moja mama mi dodnes hovorí, že aj keď som bola malé dieťa a dostala som na pieskovisku od niekoho cukrík, tak som si vždy vypýtala aj ďalší pre mojich súrodencov. Takže to, že sa rada delím a pomôžem druhým, mám v sebe asi nejakým spôsobom zakorené. Srí Lanka mi ukázala, že táto forma pomoci mi je blízka, a rada by som sa jej venovala aj v budúcnosti.

 

Mladí Slováci vo svete: Sympatická Júlia Švandová, ktorej Srí Lanka otvorila oči

 

Ako si sa popasovala s jazykovou bariérou?

V rodine, v ktorej som žila, domáca hovorila na ich pomery výborne po anglicky, lebo časť ich rodiny žije v UK, takže s dorozumením nebol problém. Čo sa týka miestnych, aj keď nerozumeli veľa, vždy som sa dohovorila bez problémov rukami, nohami, či výrazom tváre. Komunikácia naozaj niekedy funguje aj bez slov.

 

Život na Slovensku a na Srí Lanke je asi úplne iný, že? Čo ťa najviac prekvapilo?

Predtým, ako som na Srí Lanku išla, som o krajine nevedela skoro nič. Takže som ani nemala špeciálne očakávania, tešila som sa najmä na ázijskú kultúru. To, že v krajine vládne budhizmus, tam vidieť a cítiť na každom kroku, tak to bolo asi takým prvotným šokom. Bolo tam veľmi vlhko, na začiatku sa mi ťažšie dýchalo a takisto som ani nevedela nič poriadne zjesť, lebo všetko bolo hrozne pikantné. Ľudia sa na mňa pozerali ako na úplné zjavenie, keďže som bola mimo turistických oblastí, kde naozaj bieleho človeka mnohí predtým nevideli. Na začiatku som sa ich trochu bála, neskôr som pochopila, že by mi nikdy neublížili, lebo si cudzincov a bielych naozaj vážia, a aj keď sa niektorí samozrejme snažili získať odomňa viac peňazí, keď som im povedala, že tu pracujem a učím na škole, chovali sa ku mne ako k miestnej a ešte mi aj ďakovali, že som im prišla pomôcť a učiť ich deti.

 

A čo školstvo, ktorého si bola súčasťou?

Keďže som pracovala ako učiteľka, ako najväčší rozdiel vnímam to, že si narozdiel od nás, Slovákov, učiteľov nesmierne vážia. Učitelia sú tu deťmi neskutočne rešpektovaní. Keď som si spomenula na drzé deti na Slovensku, tak mi to prišlo ako úplne iný svet. Po tejto skúsenosti si vážim prácu učiteľov ešte miliónkrát viac, je to naozaj náročné povolanie, na druhej strane, veľmi prínosné a zadosť-učiňujúce. Keby som to mala celkovo zhrnúť, samozrejme, kultúra je úplne odlišná, klíma, zvyky, jedlo a tak ďalej, no najväčší rozdiel je v ľuďoch. Aj keď majú málo, najradšej by vám dali všetko. Stále sa usmievajú, sú slušní, pohostinní a vďační. Toto by sme sa od nich mohli trošku priučiť.

 

Mladí Slováci vo svete: Sympatická Júlia Švandová, ktorej Srí Lanka otvorila oči

 

Je podľa teba tento kraj sveta zaujímavý pre cestovateľov? Ak áno, čo by si odporučila?

Určite áno, ostrov je nádherný. Tým, čo sa rozhodnú Srí Lanku navštíviť, by som určite odporučila prenajať si skúter a povoziť sa aj mimo hotelových rezortov, ak chcú krajinu naozaj spoznať. Ochutnať jedlo priamo z miestnej "reštaurácie", vidieť miestnych obyvateľov, navštíviť miesta aj za múrom hotela a mimo krásnych pláží. Našťastie je tam ešte pomerne málo turizmu a hoci v posledných rokoch narastá, stále je tam veľa človekom nedotknutých miest, ktoré stoja za pozretie.

 

Čo ti najviac chýbalo z rodného kraja?

Zo začiatku určite jedlo, keďže som nemala veľmi rada pikantné, bolo to pre mňa prvé týždne utrpenie. Postupne som si zvykla a teraz pikantné jedlá zbožňujem (smiech). Neskôr mi samozrejme začali chýbať rodina a priatelia, ale mala som šťastie na ľudí, a dokonca som tam stretla aj jednu Slovenku, ktorá bola na podobnej stáži, takže sme spolu aj s jednou Nemkou cestovali po ostrove. Dodnes sa stretávame v rôznych miestach Európy a udržiavame kontakt.

 

Mladí Slováci vo svete: Sympatická Júlia Švandová, ktorej Srí Lanka otvorila oči

 

Čo nasledovalo po tom, ako si odišla zo Srí Lanky?

Osobne mi Srí Lanka v mnohom otvorila oči a až po príchode domov som si uvedomila, aké sú naše krajiny a ľudia odlišní. Keďže som na Srí Lanku odišla po skončení bakalárskeho stupňa, vedela som, že si chcem dať so štúdiom rok pauzu a nájsť si buď ďalšiu stáž v zahraničí, alebo sa zamestnať na Slovensku. Nakoniec sa stalo to druhé. Popritom som sa ale stále snažila vymyslieť, ako ostať so Srí Lankou v kontakte a skúsiť tým ľuďom pomôcť aj na diaľku. Veľa priateľov sa ma doma pýtalo na zážitky a mnohých som inšpirovala, aby sa podujali na podobnú skúsenosť. Takisto sa ma mnohí pýtali, či sa nechystám spraviť ďalšiu zbierku a či by mohli nejako pomôcť. Až sa mi asi po roku podarila zorganizovať, s pomocou kamaráta na Srí Lanke, ktorý je členom jednej neziskovej organizácie, podobná zbierka na podporu ďalšej základnej školy.

 

Si s tamojšími ľudmi stále v kontakte? Plánuješ stále pokračovať vo svojich dobročinných aktivitách?

Áno, snažím sa byť, aj keď je to ťažšie, jednak kvôli časovému posunu, a jednak z hľadiska dostupnosti internetu, ktorý tam je. Našťastie, ako som už spomenula, moja rodina patrila k tým vyššie postaveným, takže mali doma aj PC a internet, čiže sa mi s nimi raz za čas podarí spojiť. Intenzívnejšie som v kontakte s mojimi srí lanskými kamarátmi, ktorí pôsobia v rôznych neziskových organizáciach a projektoch. Tak vznikla tento rok moja posledná iniciatíva, kedy som sa rozhodla spolu s kamarátkou Veronikou založiť občianske združenia SAMAYA, ktorého cieľom je ročne podporiť dve základné školy na Srí Lanke a zlepšiť tak úroveň ich vzdelania. Zapojiť sa môže každý, stačí prispieť pár eurami, pre nich to tam znamená oveľa väčší peniaz. Tým, že mám priame kontakty na Srí Lanke, vieme zaručiť, že peniaze naozaj skončia tam, kde majú a deti a škola za ne dostanú pomôcky, ktoré im pomôžu k lepšiemu a kvalitnejšiemu vzdelaniu. Budeme radi za každú pomoc :)

 

Mladí Slováci vo svete: Sympatická Júlia Švandová, ktorej Srí Lanka otvorila oči

 

Dajme si nakoniec ešte sériu klasických Refresher otázok. Akú počuvaš hudbu?

Z tej komerčnejšej je to asi Coldplay, ale ináč počúvam hudbu väčšinou cez 8tracks.com, kde mi to mixuje hudbu podľa aktuálnej nálady.

 

Obľúbený herec/herečka?

Heath Ledger, bol to môj idol mužskej krásy (smiech), z herečiek je to asi Scarlett Johannson.

 

Ktorý bol posledný film, ktorý si videla v kine?

Zrovna so Scarlett - film Lucy.

 

Čo by si rada odkazala čitateľom Refresher.sk ?

Každému mladému človeku odporúčam ísť na určitý čas do cudziny, najlepšie sám. Človek tak naozaj spozná svoje limity, utrasie si svoje hodnoty, rozšíri vzdelanie, stretne zaujímavých ľudí a uvidí kus sveta.

 

Ak poznáš zaujímavých ľudí, ktorí žijú v zahraničí a chceli by sa s nami podeliť o ich skúsenosti, neváhaj a pošli kontakt na samuel@refresher.sk

 

Mladí Slováci vo svete: Sympatická Júlia Švandová, ktorej Srí Lanka otvorila oči

Mladí Slováci vo svete: Sympatická Júlia Švandová, ktorej Srí Lanka otvorila oči

Mladí Slováci vo svete: Sympatická Júlia Švandová, ktorej Srí Lanka otvorila oči

Mladí Slováci vo svete: Sympatická Júlia Švandová, ktorej Srí Lanka otvorila oči

 

Ohodnoť článok
6
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.