Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
4. mája 2025 o 7:00
Čas čítania 7:30
Timotej Gašper

7 dní som plnil rannú rutinu influencerov: Hlava v ľade nebol problém, raz ma však počas dňa od únavy vyplo (Výzva)

ZAUJÍMAVOSTI REFRESHER OBSAH REFRESHER+
Uložiť Uložené

Ktorý deň bol pre mňa najkritickejší?

„Fuh do p*če, celkom extrém,“ prípadne myšlienka, že „na čo som sa to ja do r*ti dal,“ aj tieto veci zazneli počas sedemdňovej výzvy a rannej rutiny, ktorá mi mala zmeniť život.

Vstávať skoro ráno, vykonávať jeden z mnohých healthcare procesov, meditovať a športovať, je kombinácia, ktorou sa v živote riadi množstvo ľudí. Určite je veľa aj tých, ktorí by to chceli vyskúšať, no nenabrali odvahu ani odhodlanie. Taký som bol niekoľko rokov aj ja. 

V tomto článku si prečítaš:
  • Ktorý deň bol z týždňa najkritickejší.
  • Čo sa mi stalo niekoľko dní po začiatku výzvy.
  • V čom som po siedmich dňoch cítil najväčší rozdiel a zmenu v živote.

V mojej rodine a blízkom okolí žije veľa ľudí, ktorí roky vstávajú pre prácu bežne pred 7:00 a nevyspávajú ani cez víkend, aby toho stihli čo najviac vrátane oddychu. Za mňa bola vízia podobného životného štýlu doslova nereálna.

Nebol som na to pripravený fyzicky ani psychicky

Dlhodobo som ponocoval, následne dlhšie spal. Práca z domu ma nenútila vstať skôr a pripraviť sa na odchod medzi ľudí. K tomu všetkému som nikdy nebol ranné vtáča, naposledy možno na strednej, ale aj to preto, lebo som musel ísť do školy. 

Vzhľadom na to, že oproti môjmu okoliu či kolegom som protiklad usporiadaného ranného života, rozhodol som sa pre sedemdňovú výzvu, ktorej úlohou bolo zistiť, ako vyzerá ráno u viacerých svetových influencerov, prípadne či sa dokážem nastaviť na režim, ktorý so sebou podľa slov odborníkov nesie desiatky benefitov na mentálne a fyzické zdravie.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Ashton Hall (@ashtonhall)

Dnes rutinu ranného aktívneho života propaguje najmä Ashton Hall. Influencer z prostredia fitness má na sociálnych sieťach stovky miliónov videní za to, že ľuďom ukazuje svoju, často extrémnu, rannú rutinu. Ponorenie tváre do vody s ľadom, beh, čítanie či plávanie sú aktivity, ktoré Ashton vykonáva v tzv. režime "3:50 - 9:30". 

Ja som sa rozhodol pre miernejšiu výzvu. Ranná rutina na 7 dní bola takáto: 

Vstávanie: 5:30
Hygiena a pohár čistej vody s citrónom: 5:35
Ľadovanie tváre: 5:40 
Meditácia: 5:45 - 5:55 
Športová aktivita: 6:10 - 6:45
Sprcha a štart do nového dňa: 6:50 - 7:00

Podobne funguje napríklad aj Connor Hubbard alias Hubslife. Rána s takmer identickou rutinou preferujú podľa Vervefitness aj Hugh Jackman, Gwyneth Paltrow, David Beckham či Chris Hemsworth.

Zo zoznamu úkonov ľudí zaujíma najmä ľadovanie tváre. Vidíš to na sociálnych sieťach, počuješ o tom v podcastoch. Aké má však benefity to, že si ráno ponoríš tvár do nádoby s vodou a kockami ľadu? 

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Dane McBeth (@danemcbeth)

Táto procedúra má údajne zlepšiť krvný obeh, znížiť zápaly a opuchy, zlepšiť náladu, znížiť stres a priniesť mnohé ďalšie benefity. Koľko z nich som počas týždňa pocítil ja? Čítaj túto premenu lenivého človeka na muža s rannou rutinou.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Connor Hubbard (@hubs.life_)

*Pred začiatkom výzvy som si dôkladne naštudoval a zároveň konzultoval s lekárom možné riziká a odporúčania, ktoré súvisia s ľadovaním tváre. Ak sa chystáš robiť niečo podobné, určite sa predtým poraď s odborníkom.

Posledné hodiny pred začiatkom výzvy a prvý problém

Začiatok výzvy som si naplánoval na deň, ktorý je v kalendári známy ako začiatok všetkého, čo sa ľudia chcú naučiť robiť, teda od pondelka. V nedeľu som si sfinalizoval presný rozvrh, ktorého sa budem sedem dní držať. Prvý problém nastal vlastne ešte predtým, než som s výzvou začal. 

Odporúčané
Betka je známa bardejovská taxikárka: Sexuálneho predátora som odohnala paralyzérom, opitý pán si v aute zabudol psa (Rozhovor) Betka je známa bardejovská taxikárka: Sexuálneho predátora som odohnala paralyzérom, opitý pán si v aute zabudol psa (Rozhovor) 29. apríla 2025 o 7:05
Odporúčané
Toto sú najlepšie kaviarne v Košiciach: Z týchto prevádzok neodídeš sklamaný, na Hlavnej majú espresso aj za 1,3 eura (Reportáž) Toto sú najlepšie kaviarne v Košiciach: Z týchto prevádzok neodídeš sklamaný, na Hlavnej majú espresso aj za 1,3 eura (Reportáž) 13. apríla 2025 o 8:30
Odporúčané
Matej vymenil sedavú prácu za kominárstvo. Na začiatok potrebuješ tisíce eur, v sezóne makám aj 18 hodín denne (Rozhovor) Matej vymenil sedavú prácu za kominárstvo. Na začiatok potrebuješ tisíce eur, v sezóne makám aj 18 hodín denne (Rozhovor) 24. apríla 2025 o 7:05

Hovorím si, ak mám vstať o 5:30, pričom doteraz som (v bežnom režime) nevstával skôr ako o 8:30, asi budem musieť ísť aj skôr spať, aby som vládal. Milé, že som si to hovoril od šiestej. V posteli ležím približne o 23:30 s vedomím, že spánok je mi vzdialený ako láska v piesni majstra Duchoňa. Dobrú noc.

Prvý deň

Po približne piatich hodinách spánku zvoní budík. Neviem, ako to máš s nárazovým vstávaním ty, ale ja ten jeden deň dokážem vstať celkom v pohode. Platí to aj teraz. Je 24. marec a našťastie je vonku o 5:30 už pomerne vidno. 

Budíky na prvé ráno výzvy
Budíky na prvé ráno výzvy Zdroj: REFRESHER / Timotej Gašper

Vstávam, rozkukám sa po byte a zatiaľ si ani veľmi neuvedomujem, čo všetko ma v nasledujúcich desiatkach minút čaká. Po umytí zubov a pohári vody s citrónom idem na prvé ľadovanie tváre.

Podľa inštrukcií odborníkov je ideálne neprehnať to, dobre sa vydýchať a dať tomu zo začiatku 5 - 8 sekúnd. Zvládam necelých 6 sekúnd. Tip pre začiatočníkov: pridaj radšej menej kociek ľadu, nemusíš ho vyhrotiť na prvýkrát. Prvé, čo zo mňa vyjde po vynorení tváre, je „Fuh do p*če, celkom extrém“

Zážitkom je aj prvá meditácia. Nie len v rámci výzvy, ale aj v rámci môjho života. Zapínam na Spotify nejaký playlist, čo sa týka chill morning meditation, snažím sa dýchať podľa slov nežného hlasu z nahrávky a popritom sledujem prebúdzajúce sa mesto. Idylka? Takmer som dvakrát zaspal.

Výzva
Zdroj: REFRESHER / Timotej Gašper

S meškaním pár minút vychádzam z bytu na ulicu, hodinky ukazujú 6:18. Dávam si 45 minút svižnej chôdze a celkom sa čudujem, čo robí toľko ľudí v tak skorú hodinu vonku. Až po niekoľkých sekundách mi dopne, že normálne žijú, idú do školy či práce. Nuž, nezvyk. 

Po príchode domov si dávam sprchu, uvarím si čaj a sadám k notebooku s cieľom pracovať. Musím sa priznať, že prvý deň som rannú rutinu zvládol celkom solídne, až na mierne zaspatie pri meditovaní. Spať idem napriek tomu až tesne pred 23:30.

Druhý deň 

Utorok som vstal 5:30 podľa plánu. Tvár som ľadoval o sekundu či dve kratšie, no konečne som to robil poriadne s ponorením celej tváre. Meditácia mi robí opäť najväčší problém. Som typ osobnosti, ktorá má problém vydržať aj minútu v podobnej polohe, nie to desaťkrát toľko. 

Základom rutiny je robiť takú aktivitu, aby ti ostal počas dňa dostatok energie na prípadnú ďalšiu športovú aktivitu, prácu, rodinu a podobne. Volím znova rýchlu chôdzu, sebavedomo kráčam do potravín, kde som bol naposledy v čase tesne pred 6:30 ešte dávno, keď som tam šiel rovno z párty. 

Utorok priniesol prvú ozajstnú krízu. Bolo približne 11:00 a ja som nedokázal sedieť, rozmýšľať a mať otvorené oči zároveň. Ak by som nebol doma, bol by to asi problém. Musel som si na 10 minút ľahnúť a zavrieť oči, inak by som zaspal za počítačom. 

Výzva
Zdroj: REFRESHER / Timotej Gašper

Po práci som nabral energiu a išiel som si ešte zabehať štyri kilometre. Zároveň však v druhý deň spoznávam prvý benefit takéhoto lifestylu. Ak skoro vstávaš a si aktívny, večer ťa nič neláka ostať dlho hore a ponocovať. Zaspal som hlboko pred 22:30. 

Tretí deň

Tretí deň výzvy vstávam bez problémov a doslova rutinérsky spĺňam všetky stanovené body výzvy. Meditáciu dávam prekvapivo bez problémov, možno mi pomohlo to, že som hudbu a všelijaké playlisty nahradil tichom a občasným zvukom prechádzajúcich áut popod bytovku.  

Čaká ma reportáž v Košiciach, kam mi cesta trvá približne hodinu. Prichádzam na to, že ak sa človek hýbe a je medzi ľuďmi, myslí menej na únavu. V Košiciach som hľadal najlepšiu kaviareň, počas čoho som spravil cez 13-tisíc krokov.

Po príchode domov ma ešte čaká tréning vo fitku, kde mi tréner nedal nič zadarmo. Cestou z fitka som cítil slabosť, malátnosť a miernu nevoľnosť, nebolo mi všetko jedno. Bola to však, chvalabohu, len reakcia celého dňa aj predchádzajúcich dní na organizmus. Prešlo to rýchlo. Opäť zaspávam rýchlejšie, než stihneš povedať metlobal. 

Štvrtý deň 

Počas absolvovania tejto sedemdňovej výzvy som prežil štyri kritické momenty. Prvý, keď som takmer zaspal pri počítači, druhý po ceste domov z fitka, pričom tretí prišiel vo štvrtok. Keď som hovoril o tom, ako som v pondelok takmer zaspal, vo štvrtok som zaspal naozaj. 

Pamätám si, ako som čítal nejaký text, keď som sa zrazu až o pár sekúnd strhol na stoličke na vlastný chrapot. Bolo to len na niekoľko sekúnd, ale dosť ma to aj tak vyľakalo. Čo ak by som bol za volantom, prípadne v práci, kde má človek zodpovednosť za ľudí? 

Je pravdou, že vo štvrtok som mal najsvižnejšiu trojkilometrovú chôdzu z celého týždňa. Potom som nahajpovaný sadol k notebooku a po približne troch hodinách ma proste vyplo. Takáto náhla zmena režimu si po pár dňoch vybrala svoju daň.

Výzva
Zdroj: REFRESHER / Timotej Gašper

Od toho momentu som opatrnejší aj mimo výzvu. Robím si častejšie prestávky od monitora, pijem pravidelne vodu s citrónom a naťahujem sa. A už tu máme ďalší benefit, na ktorý som prišiel takpovediac automaticky. Štvrtok zakončujem na bedmintone, kde odrazu vládzem naplno. 

Piaty deň 

Piatok považujem za "najnudnejší" deň výzvy. Vstal som o 5:34, ľadovanie už nevnímam ako prekážku, ale spôsob aktívneho prebudenia sa do nového dňa. Mením sa na človeka s rannou rutinou? Nemyslím. Ešte stále mám pred sebou dva dni. 

Blíži sa večer a v inom období by som veľmi pravdepodobne kul plány na to, kam večer pôjdem. Teraz nemusím kuť žiadne plány, viem to presne a iste, do postele. Úprimne, premýšľal som nad tým, ako sa mi bude dariť cez víkend, keď nemusím pracovať a teda či budem aktívny. 

Šiesty deň 

V sobotu prišla posledná, štvrtá kritická situácia. Najprv som sa obával, ako budem fungovať cez víkend. A bol som veľmi prekvapený, v dobrom slova zmysle. 

Od rána frčím jak mašina, ľadovanie, meditácia, prechádzka spojená s nákupom, raňajky, návšteva rodičov, upratanie celého bytu, navarenie obeda a hodinky ukazujú 14:00. Toto sa mi v živote stalo len v momente, keď som robil maximálne dve z uvedených aktivít. Cítim sa perfektne. Endorfíny a eufória mi dávajú približne o 14:15 zbohom v momente, keď som dojedol obed. 

Výzva
Zdroj: REFRESHER / Timotej Gašper

V živote som nebol taký unavený. Hovorím si, že je sobota, všetky povinnosti mám splnené a ani jeden z doterajších dní výzvy som si, ak nerátame minútové chrapotanie na stoličke, popoludní nepospal. 

Bez výčitiek idem do postele a vstávam o dve a pol hodiny neskôr. Večer trávim čas s kamošmi, no po 22:00 už zívam, že idem ja asi domov. Ďalší plus, ktorý mi dalo usporiadané ráno, a síce, že večer ma nič nepokúša ostať hore, piť alkohol či prejedať sa. 

Siedmy deň 

Je 5:25, sedím na posteli a sledujem priateľku, ktorá ešte sladko spí. Tento pohľad sa mi za dlhé roky vzťahu naskytol len niekoľkokrát. Hovorím si, že aký som macher, že som to dal. Respektíve, že aký macher budem o 90 minút po príchode domov z aktivity. 

Ľadovanie tváre v nedeľu zvládam na 10 sekúnd. Vonku trávim najkratší čas z celého týždňa, pretože extrémne fúka chladný vietor. Po necelej polhodinke prichádzam domov, dám si raňajky a na prekvapenie ma vôbec nevypína. Práveže naopak, sedím na gauči, scrollujem si reelska, pijem čaj a je mi dobre, skutočne dobre. Je toto ten správny pocit, ktorý má dodržiavanie rannej rutiny priniesť?

Zmenilo sa niečo? 

Čo sa týka fyzických zmien a zdravotných benefitov, ktoré má prinášať ranné ľadovanie tváre, je jasné, že týždeň je veľmi krátke obdobie na to, aby sa niečo citeľne zmenilo. Ku koncu výzvy som však vnímal, že čas na prebratie sa bol podstatne kratší než kedykoľvek predtým. 

Výzva
Zdroj: REFRESHER / Timotej Gašper

Najväčšie výhody cítim najmä v organizácii dňa a v nastavení time managementu. Po ľadovaní je človek viac fresh, po rannej prechádzke som prichádzal nabudený, s ďalšími nápadmi do práce a cítil som sa spokojne. Tiež rôzne situácie počas dňa, či už išlo o pracovné alebo osobné povinnosti, som vedel riešiť bez stresu, keďže na všetko bolo odrazu viac času. 

Anketa:
Bola by aj pre teba takáto rutina výzvou?
Nah, takto žijem bežne aj počas roka
Kokos, to chcem vyskúšať
Nah, takto žijem bežne aj počas roka
53 %
Kokos, to chcem vyskúšať
47 %

Absolvovanie takejto výzvy ma dostalo ďaleko z komfortnej zóny a prinieslo niekoľko kritických situácií, no nešlo o nič, čo by malo hlbší vplyv na pokračovanie, zdravie, prípadne čo by ma prinútilo ukončiť túto sedemdňovú výzvu rannej rutiny.

Ja som v nastolenom trende po týždni nepokračoval, no napriek tomu odporúčam tento test výstupu z komfortnej zóny každému, kto cíti, že potrebuje zmenu v rannej životnej rutine. 

Domov
Zdieľať
Diskusia