Projekt Dům Oskar patrí medzi najoriginálnejšie stavby, ktoré sme videli v posledných rokoch.
Dnes sa opäť presvedčíš o tom, že v našich končinách vzniká architektúra na svetovej úrovni. Tentoraz vďaka českému architektovi Janovi Žaloudekovi z rovnomenného štúdia, ktorý navrhol atraktívnu novostavbu rodinného domu vo veľkorysej záhrade, predtým patriacej k susednému zámku v juhočeskej obci Kamenná Lhota.
Silný pocit genius loci umocňuje torzo barokovej stodoly, storočné vysoké stromy a kamenný múr, ktorý lemuje pozemok smerom do malebnej vidieckej krajiny.
Projekt s názvom Dům Oskar stojí na pozemku s výmerou viac ako 8 500 štvorcových metrov, zatiaľ čo úžitková plocha interiéru je 154 štvorcových metrov. Náklady na stavbu, ktorá dostala názov podľa skladateľa Oskara Nedbalu (v susednom zámku skomponoval operetu Poľská krv, pozn. redakcie), predstavujú v prepočte približne 700 000 eur.

Architekt Jan Žaloudek postavil dom pre seba a svoju rodinu, keď spoločne s manželkou túžili po mieste, v ktorom budú v spojení s prírodou, kde zregenerujú svoje telesné aj duševné sily a nájdu zdroj inšpirácie a kreativity. Tieto kvality hrajú v ich živote podstatnú úlohu. S dôrazom na každý detail vytvorili bývanie, v ktorom sú aj najobyčajnejšie malé rutiny zážitkom.
Objekt je prirodzene zasadený do krajiny a historického kontextu tak, aby nezatieňoval zámok v susedstve a pôsobil nadčasovo. Výsledná architektúra predstavuje harmonické prepojenie kontrastov nového a starého, interiéru a exteriéru, pričom využíva prvky sakrálnych stavieb.

Návrh rešpektuje tradičnú pozdĺžnu formu domu so sedlovou strechou a vychádza z tvároslovia hospodárskych stavieb. Nosnú konštrukciu tvorí keramické izolované murivo v kombinácii so železobetónovými prvkami. Biela štuková omietka fasády nadväzuje svojím odtieňom a štruktúrou na okolitú zástavbu. Strešnú krytinu tvoria pálené keramické škridly. Drevené tieniace panely sú z bieleného českého jedľového a smrekového dreva.

Za tradičným vidieckym exteriérom je ukrytý originálny interiér – v kontraste k bielej fasáde je dom vo vnútri teplý a oblý. Hlavný priestor prekvapí veľkoryso klenutým stropom s výškou 7 metrov. Výrazným prvkom v spodnej časti domu je kuchyňa s ostrovom z indickej žuly shivakashi, ktorá je stredobodom všetkých denných aktivít.
Horné poschodie je koncipované ako samostatný apartmán so spálňou, kúpeľňou a ateliérom. Na rozdiel od prízemia, ktoré je v priamom kontakte s vonkajším svetom, tvorí podkrovie uzatvorený oblý priestor vhodný na čítanie, tvorbu a premýšľanie.
Celým domom sa prelína drevený a kamenný nábytok vyrobený na mieru podľa návrhu architekta – či už ide o postele a skrine z masívu, alebo čiernu žulovú lavicu na chodbe či nočné stolíky z rovnakého materiálu.
Pozri si galériu od BoysPlayNice. Skúsení fotografi architektúry Jakub Skokan a Martin Tůma zachytili novostavbu rodinného domu, ktorý v mnohom odkazuje na sakrálne stavby, zo všetkých potrebných uhlov a detailov.