Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Tento článok je PR správa spoločnosti Union.
dnes 7. februára 2025 o 12:00
Čas čítania 1:07
Sponzorovaný obsah

Máte pocit, že ste na svoje onkologické ochorenie ostali sami? Projekt weLive spája ľudí, ktorí porazili rakovinu

Máte pocit, že ste na svoje onkologické ochorenie ostali sami? Projekt weLive spája ľudí, ktorí porazili rakovinu
Zdroj: Adobe Stock
ZDRAVIE POISŤOVŇA RAKOVINA
Uložiť Uložené

V boji s ňou pomôžu aj vám.

Sklopené pohľady susedov, rozpačité rozhovory s priateľmi a ľútosť rodinných príslušníkov – s tým sa najčastejšie stretávajú ľudia, ktorým bola diagnostikovaná rakovina. Nájsť spriaznenú dušu v situácii, ktorú ľudia v okolí nikdy nezažili, je náročné. Nie nadarmo sa hovorí „kto nezažil, nepochopí“.

Priatelia a rodina nevedia úplne pochopiť, čo onkologický pacient prežíva a ako sa mu zmení svet. Aj z tohto dôvodu vznikol projekt občianskeho združenia Zodpovední na platforme weLive. V rámci neho pôsobia bývalí onkologickí pacienti, ale aj ľudia, ktorí sú na konci úspešného boja s rakovinou.

Pomáhajú mužom, ženám, ale aj deťom, ktorí zistili svoju diagnózu len nedávno a sú nie len v šoku, ale aj dezorientovaní v zdravotnom a sociálnom systéme, ktorého sa odrazu stali aktívnou súčasťou.

„Pomáhame prekonať to najťažšie obdobie – nie len pacientom, ale aj ich rodinám, ktoré to tiež ohromne zasiahne. Odovzdávame svoje skúsenosti s rakovinou, informujeme na čo všetko má pacient nárok od štátu, či od poisťovne. Poradíme, cez koho si akú pomoc vyžiadať, ale aj nasmerujeme na konkrétnych odborníkov,“ vysvetľuje Viliam Gabria zakladateľ OZ Zodpovedný.

Stáť po boku ľudí, ktorí prežívajú najťažšie obdobie svojho života, chce veľkú psychickú odolnosť a odhodlanie.

„Sami sme si prešli onkologickým ochorením, tú skúsenosť máme v sebe. Spolupracujeme aj s rôznymi psychologickými poradňami, kde načerpávame silu, vedomosti a energiu, aby sme to mohli odovzdávať ďalej. Chceme šíriť dobro a vracať to, čo sme sami dostali,“ uzatvára V. Gabria.

Ako sa dá k takejto pomoci dostať?

Zapojiť sa do projektu môže cez platformu weLive každý, kto to potrebuje, prostredníctvom chatu cez WhatsApp.

Zdravotná poisťovňa Union však podporila túto spoluprácu a vďaka tomu jej poistenci majú možnosť svoje podnety riešiť aj prostredníctvom telefonického rozhovoru a to úplne zadarmo,“ informuje hovorkyňa Unionu Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Domov
Zdieľať
Diskusia