Odborník vysvetľuje, aké chyby robia nováčikovia najčastejšie.
Lyžiarske strediská pomaly otvárajú sezónu a všetci milovníci zimných športov sa už nemôžu dočkať, kedy zjazdia prvý sneh a zašantia si na svahoch. Patríš do skupiny ľudí, ktorí sa túto sezónu chystajú na lyže prvýkrát a chceš byť na 100% ready?
Pripravili sme pre teba článok, ktorý ti dá potrebný know-how. Napríklad zistíš, na čo si dať ako nováčik pozor pri lyžovaní, čo ti nesmie chýbať vo výbave a čo robiť, ak sa ti stane nehoda na svahu.
❄️ Bez poriadnej výbavy na svah ani krok
V prvom rade, potrebuješ mať správne zvolené lyžiarky, ktorých výber naozaj nepodceňuj. „Lyžiari nováčikovia majú často nevhodné lyžiarky. Nesprávne zvolená veľkosť im veľmi komplikuje napredovanie v lyžovaní, preto naši inštruktori vždy pred lekciou kontrolujú výstroj,“ vysvetľuje manažér lyžiarskej školy Bachledka Ski & Sun, Viliam Juriš.
Ak si začiatočník, určite si nekupuj lyžiarky cez internet, potrebuješ si ich najprv vyskúšať na nohách. Je dôležité, aby ti neboli ani voľné, ani príliš tesné – lyžiarky musia byť okolo tvojich členkov pevné, ale zároveň dostatočne voľné, aby sa v nich dalo pohnúť palcom.
Ďalším faktorom je správne zvolený parameter flex index, ktorý definuje ohybnosť lyžiarky. Tieto indexy sa pohybujú v rozmedzí od 40 – 130 (vyšší index je určený pre pokročilejších lyžiarov). Pre začiatočníkov sa odporúčajú lyžiarky s flex indexom od 40 do 80. Keď už budeš mať lyžiarky vybraté, maj ich obuté aspoň 30 minút – budeš vedieť, či budú pohodlné aj celý deň na svahu.
Výber lyží je vo všeobecnosti prispôsobený štýlu lyžovania. No pokiaľ ešte nepoznáš ten svoj, siahni po dĺžke, ktorá ti bude siahať po úroveň úst. Predpokladáme, že ako začiatočník sa budeš lyžovať pomaly a opatrne, takže zvoľ lyže s mäkkým jadrom, s ktorými sa ti budú jednoducho učiť oblúčiky.
Výbava však nekončí pri lyžiach. Ešte budeš potrebovať termo oblečenie, lyžiarske nohavice, bundu s vysokým vodným stĺpcom (okolo 5000 až 10 000 mm) a samozrejme, prilbu (tú si tiež najprv vyskúšaj – iba tak zistíš, či ťa netlačí a drží ti na hlave aj bez zapínania).
Hoci na slovenských svahoch je zo zákona prilba povinná len u detí mladších ako 15 rokov, nikdy nevieš, kedy ti môže zachrániť život. „Prilbu rozhodne treba mať vo výbave. Jazda na lyžiach sa za posledné roky zrýchlila a tým pri nárazoch dochádza ku vážnejším zraneniam,“ vysvetľuje Viliam Juriš. Pre pohodlné lyžovanie si pre istotu zaobstaraj aj lyžiarske okuliare. Ver, že nie je príjemné lyžovať počas toho, ako ti sneh udiera do očí.
❄️ Biely kódex a výber zjazdovky
Ešte predtým, než sa vydáš na svah, potrebuješ poznať pravidlá správania sa na lyžiarskej trati, ktoré (bohužiaľ) veľa ľudí podceňuje. Podľa Viliama Juriša je dôležité, aby každý lyžiar (a snoubordista) poznal biely kódex. V ňom sa dozvieš, ako bezpečne jazdiť tak, aby nikto nebol ohrozený, kedy je v poriadku zastaviť alebo ako môžeš predbiehať ostatných lyžiarov.
„Každý by si mal pred sezónou prečítať biely kódex. Najdôležitejšie je, aby prichádzajúci lyžiar zhora dával pozor na lyžiara pred sebou a plus musí predvídať jeho pohyb,“ hovorí o dôležitých bezpečnostných pravidlách Viliam Juriš.
Na každom lyžiarskom stredisku nájdeš zjazdovky, ktoré sú označené podľa farieb – modrá, červená, čierna. Modré zjazdovky sú rovnejšie, určené pre nováčikov a deti. Červené zjazdovky sa považujú za stredne ťažké a môžeš na nich skúšať rýchlejšiu jazdu. Čierne svahy sú strmé a určené pre veľmi pokročilých lyžiarov.
„V stredisku Bachledka Ski & Sun odporúčame začiatočníkom všetky naše modré zjazdovky. Pokiaľ si je lyžiar istý na modrej zjazdovke a zvláda plynulú jazdu bez pádov a stresu, až tak by mal pokračovať na červenú zjazdovku,“ vysvetľuje Viliam Juriš.
Ak sa náhodou vážne zraníš, prípadne sa staneš účastníkom nehody na svahu a potrebuješ okamžite privolať k sebe pomoc, je dôležité vedieť, ako postupovať. „Treba kontaktovať horskú službu vytočením čísla 18 300. Zvyčajne je číslo v každom stredisku na viditeľnom mieste. Poprípade kontaktovať pracovníkov strediska alebo číslo 112 a oni už zabezpečia prepojenie na horskú službu,“ informuje Viliam Juriš.
Pokiaľ nemáš pri sebe telefón alebo si bez signálu, na upozornenie ostatných lyžiarov o nehode môžeš zapichnúť lyže do snehu do tvaru X, približne 5 až 10 metrov nad miestom nehody.
❄️ Správna technika = lepší zážitok z jazdy
Pre pôžitok z jazdy je dôležité naučiť sa robiť oblúčiky, dokázať brzdiť a mať správny postoj. Viliam Juriš vysvetľuje, že najčastejšie majú nováčikovia problém so záklonom a s jazdou na pätách: „Takouto jazdou nadmerne zaťažujú stehná, následne majú unavené nohy a lyže sa stávajú nekontrolovateľné.“
„Ďalšou chybou pri lyžovaní je nesprávny postoj tela, čiže ak je lyžiar veľmi vystretý alebo veľmi pokrčený. Ruky taktiež zohrávajú dôležitú funkciu, je potrebné, aby boli stále pred telom v správnej pozícii a ťahali lyžiara dopredu,“ vysvetľuje Viliam Juriš.
Samozrejme, teoreticky to znie jednoduchšie, než je skutočná prax. Učenie ti dokáže uľahčiť aj typ snehu. Preto ak si chceš vychutnať najlepší povrch, odporúčame ti na svah vyraziť skoro ráno, kedy sú zjazdovky upravené (vrúbkované).
Okrem iného je v Bachledke k dispozícii aj tréningové centrum pre tých, ktorí sa tomu chcú venovať profesionálne. Funguje denne od 9:00 do 15:00.