- produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
- sex, nahotu a iný NSFW obsah
- násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
O Ústrednej spravodajskej službe USA je známe, že sa neštíti použiť akékoľvek prostriedky na dosiahnutie svojich cieľov. Agenti CIA dokážu nájsť najslabšie miesto nepriateľa a zaútočiť naň, a to aj za cenu rôznych krutostí.
Jeseň 1954, provincia Tarlac, Filipíny – „Pššt, tichšie,“ zašeptá Espyke a čupne si za krík.
Muž za ním pošle gestom informáciu ďalej, aby sa dostala ku každému zo skupiny. Partička komunistických povstalcov si svoje odbojovala už počas druhej svetovej vojny, všetci preto veľmi dobre vedia, čo tento povel znamená. Musia zastať a počkať, pretože im na druhej strane porastu môže hroziť nebezpečenstvo.
Espyke potichu odhrnie konáre kríku a zahľadí sa smerom na miesto, kde pred pár sekundami zazrel siluetu postavy. Na lesnej cestičke osvetlenej žiarou mesiaca sa skutočne nachádza človek. Alebo teda ľudské telo.
Povstalec ešte chvíľu počká, či sa silueta pred jeho očami nepohne. Keď je presvedčený o tom, že je to bezpečné, vydá mužom pokyn, aby vyliezli z kríkov. Niekoľkokrát sa obzrie navôkol a rýchlo pobeží k telu. Pri pohľade na mŕtvolu opierajúcu sa o strom Espykemu zvlhnú oči. Ide o muža z radov povstalcov – jeho dobrého kamaráta Jérômeho, s ktorým si svoje odkrútil na fronte, keď bojovali proti Japoncom.
Berúc ohľad na fámy, ktoré sa posledné mesiace šíria medzi členmi povstania, skontroluje mŕtvemu mužovi krk. Je takmer nemožné nevšimnúť si dve červené bodky pripomínajúce jazvu po uhryznutí. Otočí sa smerom ku svojim mužom a bez slova prikývne hlavou. Povstalcov sa v tom momente zmocní panika.
„Ihneď sa musíme stiahnuť, inak skončíme rovnako,“ zdesene si šepkajú medzi sebou a hoci Espyke nehodlá misiu ukončiť, nemá na výber. Vie totiž, že na smrť vydesení vojaci bojovať nebudú. Najmä keď ich jedného po druhom v lesoch vraždí „aswang“. Mýtická bytosť, ktorá je stelesnením toho najhoršieho v jednom: upíra a vlkodlaka.
Nie všetko však musí byť tak, ako sa na prvý pohľad zdá. Najmä od vtedy, čo sa do konfliktu medzi vládou Filipín a povstalcami zamiešala Ústredná spravodajská služba USA. O amerických spravodajcoch je totiž známe, že sa neštítia použiť akékoľvek prostriedky na dosiahnutie svojich cieľov. Výnimkou nie je ani strach ľudí z miestnych povier a legiend.
Agenti CIA dokážu nájsť najslabšie miesto nepriateľa a zaútočiť naň, a to aj za cenu rôznych krutostí. Napríklad takých, že musia vysávať krv zo zavraždených vojakov, aby povstalcov presvedčili, že ich kántri „aswang“ – bájny filipínsky upír.
Ešte predtým, než sa spoločne pozrieme na mrazivý príbeh o tom, ako CIA potlačila povstanie na Filipínach, psychologickým útokom na poverčivých miestnych, radi by sme ti pripomenuli, že tvoriť kvalitný obsah môžeme len vďaka našim predplatiteľom. Preto ak sa ti naša práca páči, pridaj sa do klubu Refresher+.
- Prečo vzniklo povstanie na Fiipínach.
- Z akého dôvodu bolo pre Američanov dôležité, aby filipínska vláda vyhrala nad povstalcami.
- Prečo sa agenti CIA rozhodli fingovať upírske vraždy.
- Ako metódy spravodajcov vysvetlil veliteľ tajnej operácie Edward Lansdale.
- Ako úspešná bola netradičná taktika psychologickej vojny.
Zo spojenca nepriateľ: studená vojna, z ktorej mrazí
Druhá svetová vojna priniesla na Filipíny skazu, utrpenie ale aj nového národného hrdinu.
Tento neoficiálny titul si po skončení bojov vyslúžil muž menom Lius Taruca, ktorého obyvatelia považovali za osloboditeľa ľudu.
Taruca si dobrú povesť medzi Filipínčanmi vybudoval tým, že veľmi úspešne viedol skupinu partizánov Hukbo ng Bayan Laban sa Hapon (Ľudová armáda proti Japonsku), známu tiež pod skratkou Hukbalahap.
Hukbalahap počas druhej svetovej vojny bojovali po boku Američanov proti Japoncom. O niekoľko mesiacov neskôr však začali svojho kedysi verného spojenca vnímať ako úhlavného nepriateľa. Tento radikálny obrat bol odpoveďou na to, že ich zástupcov nechal vtedajší prezident Manuel Roxar vylúčiť z kongresu, píše Esquire Magazine.
Taruca bol zásadne proti kontroverznému zákonu Bell Trade Act, ktorý prijala vtedajšia vláda na čele s prezidentom. Tento zákon totiž dával USA obrovskú kontrolu nad filipínskym priemyslom a ekonomikou. Keď Roxar vylúčil zástupcov Hukbalahap z kongresu, Taruc opäť zjednotil vojenských veteránov začal viesť povstanie proti filipínskej vláde.
Keď skupina Hukbalahap podnietila občiansku vojnu, mnohí obyvatelia krajiny na ňu zmenili názor. Zatiaľ, čo pre niektorých Filipíncov boli niekdajší partizáni stále hrdinovia, iní ich považovali za agresívnych rebelov.
Po smrti Manuela Roxara, ktorý v roku 1948 zomrel na infarkt, sa do prezidentského kresla posadil Elpidio Quirino. Ani on však povstanie nedokázal potlačiť.
Keďže filipínska vláda bola v boji proti bývalým partizánom dlhodobo neúspešná, do konfliktu veľmi prefíkane zasiahli Američania. Na boj proti partizánom nasadili príslušníkov CIA, ktorí mali za úlohu donútiť povstalcov, aby svoje úsilie vzdali.
Veliteľ spravodajskej operácie, agent Edward Lansdale sa rozhodol, že na naplnenie tohto cieľa využije dezinformácie a poverčivosť miestnych.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo sa agenti CIA rozhodli fingovať upírske vraždy.
- Ako metódy spravodajcov vysvetlil veliteľ tajnej operácie Edward Lansdale.
- Ako úspešná bola netradičná taktika psychologickej vojny.
- Aká propagandistická kampaň sa šírila za čias socializmu na území niekdajšieho Československa.