Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
Tento článok je sponzorovaný obsah spoločnosti Kooperativa.
26. novembra 2024 o 10:00
Čas čítania 1:49
Sponzorovaný obsah

KVÍZ: Vieš podať prvú pomoc? Otestuj sa a zisti, či dokážeš zachrániť život

ZDRAVIE POISTENIE POISŤOVŇA ZDRAVIE
Uložiť Uložené

Pri poskytnutí prvej pomoci rozhodujú sekundy.

Myslíš si, že dokážeš podať prvú pomoc človeku, ktorý práve bojuje o život? Otestuj svoje znalosti a zisti, či nemáš v podávaní prvej pomoci medzery.

Nezabúdaj, že v mnohých prípadoch rozhodujú sekundy. Keď vidíš, že niekto potrebuje tvoju pomoc, neváhaj. „Prvú pomoc neposkytuješ ako odborník, ale ako laik, ktorý sa snaží pomôcť. Najhoršie, čo môžeš spraviť, je neurobiť nič, pretože pacient v núdzi potrebuje každú sekundu,“ hovorí profesionálny záchranár Norbert Dzemjan z organizácie Emergency Slovakia s.r.o.

Aj on už mal skúsenosti s prípadmi, keď sa ľudia báli podať prvú pomoc, a tak radšej neurobili nič. „Bohužiaľ, je bežné, že ľudia nevedia, ako reagovať, alebo sa boja zasiahnuť, prípadne sú voči okoliu ľahostajní. Tento strach často pramení z nedostatku informácií o tom, čo presne treba spraviť.“

Stretol som sa s tým, že niektorí chceli pomôcť, no nevedeli ako, iní prejavili úplnú neochotu, a boli aj takí, ktorí chceli pomôcť, ale ich zásah situáciu ešte viac skomplikoval.

Norbert Dzemjan dodáva, že každý z nás by mal ovládať tri základné zásady prvej pomoci: posúdiť bezpečnosť, overiť stav pacienta a privolať odbornú pomoc. Záchranár zároveň varuje pred niekoľkými chybami, medzi ktoré patrí vyťahovanie jazyka či vkladanie prstov do úst pacienta. „Správny postup je položiť jednu ruku na čelo zraneného, dva prsty druhej ruky pod bradu a jemne zakloniť hlavu – tým sa dýchanie uvoľní a jazyk sa vráti do pôvodnej polohy.“

Odborník na telefóne aj v bežných situáciách

Ak ide o život, poskytnúť okamžite prvú pomoc a privolať záchranárov podľa odporúčaného postupu, je nevyhnutnosť a jediná cesta. Oveľa častejšie ale každý z nás zažíva situácie, kedy je treba si pomôcť s bežným zdravotným problémom či ošetriť drobný úraz.

Vtedy je tiež dobré vedieť sa čo najrýchlejšie vynájsť. Ak nejde o život a zdravie ohrozujúci stav, poradiť na diaľku s odborníkom sa môžeš aj vďaka tomu, že máš uzavreté životné poistenie.

Životné poistenie Bezstarostný život od Kooperativy ti v cene poistného ponúka celý zoznam lekárskej pomoci ako napríklad Linku zdravia, na ktorej ti vyškolený zdravotnícky personál poradí s akýmkoľvek zdravotným problémom, ktorý nevyžaduje okamžitú návštevu tvojho praktického lekára.

Okrem toho sú ti k dispozícii odborníci na rôzne medicínske oblasti a o pomoc môžeš požiadať aj psychológa či terapeuta. S tými si môžeš dohodnúť konzultáciu cez videohovor a bez dlhého čakania na termín.

Samozrejme, s rizikovým životným poistením máš viac istoty hlavne vtedy, keď prídu skutočne náročné situácie. Vďaka dobre nastavenej poistke Bezstarostný život môžeš dostať finančnú pomoc alebo náhradu príjmu pri úraze, dlhodobej práceneschopnosti, pobyte v nemocnici či v prípade úmrtia. Na jednej spoločnej zmluve môže byť poistená celá rodina a k poistke navyše môžeš získať aj ďalšie zľavy a benefity zadarmo.
zisti viac o výhodách poistenia

Späť k prvej pomoci, ktorá môže zachrániť život. Otestuj sa v kvíze, ktorý sme pripravili spoločne s odborníkmi.

Kvíz
KVÍZ: Vieš podať prvú pomoc? Otestuj sa a zisti, či dokážeš zachrániť život
Keď zistíš, že stav zraneného si vyžaduje okamžitú pomoc zdravotníkov, na ktoré číslo zavoláš?
Zdroj: Unsplash/Luis Villasmil/volně k použití
110
Keď zistíš, že stav zraneného si vyžaduje okamžitú pomoc zdravotníkov, na ktoré číslo zavoláš?
150
155
158
Vysvetlenie
Je to 155. Ak nemáš istotu, môžeš zavolať aj na číslo, 112, ale proces privolania pomoci je zdĺhavejší. Počas privolávania zdravotníckej pomoci nahlásiš čo sa stalo, kde sa to stalo, oznámiš počet zranených, ich stav a čas úrazu. Nezabudni aj povedať svoje číslo, aby záchranári vedeli, komu majú spätne volať.
Ktorú skupinu funkcií ľudského organizmu zaraďujeme medzi základné životné funkcie?
Zdroj: Freepik / rawpixel.com
210
Ktorú skupinu funkcií ľudského organizmu zaraďujeme medzi základné životné funkcie?
vedomie, dýchanie, cítenie
krvný obeh, vedomie, trávenie
dýchanie, vedomie, krvný obeh
Vysvetlenie
Na základe týchto životných funkcii zistíš, ako postupovať k postihnutému ďalej. Vedomie – reakcia na oslovenie, zatrasenie alebo uštipnutie. Dýchanie – naklonenie sa nad postihnutého či je alebo nie je počuť, cítiť dýchanie a či sú vidieť dýchacie pohyby (ak nie ide o zastavenie dýchania). Krvný obeh – ak nie je prítomné dýchanie ide o zástavu srdca (krvného obehu) a treba začať resuscitovať.
Pravidlo 5T sa používa na zabránenie šoku postihnutého. Vieš, čo všetko toto pravidlo zahŕňa?
Zdroj: Unsplash/cottonbro
310
Pravidlo 5T sa používa na zabránenie šoku postihnutého. Vieš, čo všetko toto pravidlo zahŕňa?
ticho, teplo, tíšenie bolesti, tekutiny, transport
telefonovanie zdravotníkom, tíšenie bolesti, ticho, tekutiny, transport
ticho, teplo, tíšenie bolesti, tlak, tekutiny
Vysvetlenie
Pravidlo 5T je teplo, ticho, tekutiny, tíšenie bolesti a transport. Pri šoku je dôležité osobu upokojiť, zakryť dekou alebo fóliou, pomôcť jej dať sa do úľavovej polohy, v žiadnom prípade neposkytovať tekutiny ani jedlo a zabezpečiť transport.
Postihnutú osobu, ktorá je v bezvedomí, ale dýcha, je potrebné uložiť do takzvanej stabilizovanej polohy. Vieš, ako takáto poloha vyzerá?
Zdroj: Pexels / RDNE Stock project
410
Postihnutú osobu, ktorá je v bezvedomí, ale dýcha, je potrebné uložiť do takzvanej stabilizovanej polohy. Vieš, ako takáto poloha vyzerá?
Postihnutá osoba by mala ležať na chrbte, mať obe ruky vedľa tela a spojené nohy.
Postihnutá osoba leží na boku, s jednou nohou pokrčenou v kolene, jedna ruka položená vedľa hlavy v pravom uhle, druhá je uložená pod hlavu.
Postihnutá osoba leží na boku s vystretými nohami a jednou rukou pod hlavou.
Vysvetlenie
Stabilizovaná poloha je základnou technikou poskytnutia prvej pomoci zranenej osobe alebo osobe, ktorá sa nachádza v bezvedomí.
Prechádzaš okolo miesta s dopravnou nehodou. Čo urobíš?
Zdroj: PxHere
510
Prechádzaš okolo miesta s dopravnou nehodou. Čo urobíš?
vystúpiš a ideš sa pozrieť, čo sa deje
zastavíš tak, aby si spomalil prevádzku a bez váhania ideš pomáhať
bezpečne zastavíš vozidlo, oblečieš si reflexnú vestu, za auto postavíš výstražný trojuholník a v prípade potreby zavoláš 112
Vysvetlenie
Základným pravidlom pri poskytovaní prvej pomoci pri dopravnej nehode je neohroziť seba samého, zraneného ani život a zdravie ostatných osôb. „Najskôr sa uisti, že je okolie bezpečné, aby si neohrozil seba ani ostatných. Nie každý, kto leží na zemi, potrebuje okamžite sanitku. Skôr ako zavoláš záchranku, zisti, či je pacient pri vedomí, či dýcha a či pomoc naozaj potrebuje,“ vysvetľuje záchranár.
Vieš, ktoré stavy sú bezprostredne ohrozujúce život pri úrazoch?
Zdroj: Pexels / Kaboompics.com
610
Vieš, ktoré stavy sú bezprostredne ohrozujúce život pri úrazoch?
bezvedomie, dusenie sa, závažné krvácanie
dusenie sa, strata hybnosti dolných končatín, zmätenosť
bolesť, strata hybnosti horných končatín, bezvedomie
Vysvetlenie
Stavy bezprostredne ohrozujúce život pri úrazoch sú bezvedomie, dusenie sa a závažné krvácanie.
Dokážeš správne zoradiť kroky v pravidle 5 Z?
Zdroj: Freepik / avatar prostooleh
710
Dokážeš správne zoradiť kroky v pravidle 5 Z?
Zistiť krvácanie, zatlačiť v rane, zdvihnúť nad úroveň srdca, zabrániť šoku, zavolať pomoc.
Zavolať pomoc, zabrániť šoku, zistiť krvácanie, zatlačiť v rane, zdvihnúť nad úroveň srdca.
Zavolať pomoc, zdvihnúť nad úroveň srdca, zabrániť šoku, zistiť krvácanie, zatlačiť v rane.
Vysvetlenie
Pravidlom 5 Z je dôležité sa riadiť v prípade, že potrebuješ poskytnúť prvú pomoc pri závažnom krvácaní. V prípade, že sa v rane nachádza nejaký predmet, v žiadnom prípade ho nevyťahuj. „Ľudia si často myslia, že odstránenie predmetu z rany pomôže, no v skutočnosti môže vyťahovanie predmetov spôsobiť väčšie krvácanie,“ varuje záchranár.
Čo urobíš, ak ťa počas prechádzky lesom uštipne vretenica?
Zdroj: Unsplash/Zac Farmer
810
Čo urobíš, ak ťa počas prechádzky lesom uštipne vretenica?
Jed si čo najviac vytlačíš, potom pôjdeš na pohotovosť.
Ranu si zatlačíš a na zmiernenie bolesti si dáš analgetikum.
Okamžite si zavoláš sanitku, jed si za žiadnych okolností nevytláčaš a na ranu netlačíš.
Vysvetlenie
V prípade, že teba alebo niekoho z tvojho okolia uštipne vretenica, je dôležité okamžite privolať sanitku. Na miesto uštipnutia v žiadnom prípade netlač a jed sa nepokúšaj z rany dostať von.
Vieš, koľkokrát za minútu musíš stlačiť hrudník pri kardiopulmonálnej resuscitácii (oživovaní)?
Zdroj: Freepik / rawpixel.com
910
Vieš, koľkokrát za minútu musíš stlačiť hrudník pri kardiopulmonálnej resuscitácii (oživovaní)?
15-krát
s frekvenciou 100 stlačení za minútu
raz za sekundu
Vysvetlenie
Pri masáži srdca opakuj stláčanie a uvoľňovanie s frekvenciou 100 za minútu, čo sú zhruba 3 stlačenia za 2 sekundy, neprekroč frekvenciu 120 za minútu. Nezabúdaj, že ide o učebnicové čísla a v skutočnom živote je najdôležitejšie neváhať a okamžite začať stláčať hrudník. Nemusíš si v strese rátať sekundy ani stlačenia, pomôcť si však môžeš melódiou piesne Rolničky, rolničky.
Čím sa odporúča chladiť popáleninu?
Zdroj: Unsplash.com/Mélissa Jeanty/
1010
Čím sa odporúča chladiť popáleninu?
ľadom
studenou vodou
jogurtom alebo olejom
Vysvetlenie
Na prvú pomoc pri vzniku popáleniny je najvhodnejšie použiť studenú vodu. Popáleninu prvého stupňa môžeš chladiť pod tečúcou vodou, druhý stupeň radšej ochladzuj ponorením do nádoby s vodou. Norbert Dzemjan varuje pred aplikáciou oleja, masla, zubnej pasty, strúhaného zemiaku či hogurtu.
Vyhodnotiť kvíz
Späť
Zdieľať
Diskusia