Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
Tento článok je PR správa spoločnosti JTRE.
13. novembra 2024 o 12:00
Čas čítania 1:20
Sponzorovaný obsah

Krajinný architekt Michal mení Bratislavu: Parky či záhrady môžu byť umením a priestorom, kde sa ľudia cítia ako doma

ZAUJÍMAVOSTI ARCHITEKTI SLOVENSKA DIZAJN
Uložiť Uložené

Záhrady a parky už nie sú len o zaujímavom dizajne. Krajinný architekt Michal Marcinov dokazuje, že môžu byť umením, galériou a miestom, kde sa ľudia cítia príjemne.

Michal Marcinov so svojím tímom v Laboratóriu architektúry krajiny (LABAK) vytvára projekty, ktoré spájajú prírodu, mestský priestor a zmysluplný dizajn. V rozhovore hovorí o svojom prístupe k práci a výzvach, ktoré ho posúvajú vpred.

Jednou z hlavných tém Marcinovej práce je vnímať krajinu ako umelecké dielo. „Môže byť krajina umením? Môže byť krajina galériou? Položili sme si tieto otázky. Snažíme sa na ne čo najlepšie odpovedať a dokázať, že áno,“ vysvetľuje.

Táto filozofia je základom projektu Downtown Yards, kde záhrady a zeleň nie sú len estetickým prvkom, ale miestom, ktoré mení mestský priestor na oázu pokoja. Minimalistické mikro-záhrady nielenže dotvárajú moderný vzhľad, ale umožňujú jednoduchšiu údržbu a nižšie nároky na závlahu.

JTRE
Zdroj: JTRE

Spolu s tímom sa v LABAK-u vždy snažia klásť dôraz na históriu a pôvodné ekosystémy miesta. „Hľadanie identity je otázkou kritického premýšľania a nachádzania argumentov,“ hovorí a dodáva, že projekt Downtown Yards vychádzal z historického kontextu lokality.

„Vzhľadom na aktuálny stav projektu sme na krajinno-architektonické riešenie mali k dispozícii dva mesiace,“ objasňuje. Tento čas využili na zahrnutie pôvodných rastlín, ktoré symbolizujú charakter miesta a prinášajú prirodzenú krásu do moderného prostredia.

Udržateľnosť a ekológia na prvom mieste

Michalove projekty sa riadia minimalistickými princípmi. „Minimalizmom sa sleduje optimalizácia správy a údržby ako aj nároky na závlahu,“ vysvetľuje. V rámci Downtown Yards vytvoril tím LABAK záhrady, ktoré vyžadujú menej starostlivosti, ale ponúkajú maximálny estetický zážitok.

Udržateľné riešenia, ako sú nespevnené plochy či hospodárenie s dažďovou vodou, sú súčasťou každého projektu. „Ekologické aspekty maximalizácie nespevnených plôch a tienenia sú dopĺňané hospodárením s dažďovými vodami,“ dodáva.

JTRE
Zdroj: JTRE

Živý verejný priestor musí byť estetický a tvorený s rešpektom

Ako podľa zakladateľa ateliéru, ktorý sa podieľal napríklad aj na revitalizácii fontány Družba na Námestí slobody, oživiť verejný priestor? „Odpoveďou bude kultúra verejného priestoru a udržateľnosť z hľadiska mierky, funkcie, prevádzky a formy,“ uzatvára Marcinov.

JTRE
Zdroj: JTRE

Cieľom je vytvoriť verejné priestory, kde sa ľudia radi zastavia, a ktoré spĺňajú ekologické aj estetické kritériá. Jeho práca je dôkazom toho, že mestská architektúra môže byť nadčasová, pokiaľ je vytvorená s rešpektom k miestu, histórii a ľuďom, ktorí ju využívajú.

Domov
Zdieľať
Diskusia