Pepsi na chvíľu disponovala 6. najväčšou námornou armádou sveta. To nie je žiadny vtip, ale ukážka jedného z najbizarnejších marketingových ťahov v histórii ľudstva.
Najväčším námorníctvom dnes disponujú štáty ako Čína, Rusko či Spojené štáty americké. Ich flotily tvoria niekoľko stoviek bojových, prieskumných aj transportných plavidiel a strojov.
Námorníctvom sa kedysi mohla pýšiť aj firma Pepsi. Áno, presne tá firma, ktorá už približne 130 rokov produkuje sýtený sladký nápoj, ktorý sa stal jedným z najslávnejších na svete.
V histórii došlo k viacerým zvláštnym výmenám. Svet si pamätá moment, kedy indonézsky výrobca lietadiel vymenil dve osobné lietadlá za 110 000 ton thajskej ryže, píše BBC. V športovom odvetví zas v minulosti prestupovali hráči v rámci klubov za klobásy, učebnice, závažia či sud piva.
- Ako je možné, že Pepsi získala ponorky a torpédoborec.
- Čo tomu predchádzalo.
- Čo robila Pepsi s vojenskými strojmi.
Síce v každom z týchto prípadov ide o riadne zvláštne výmeny, no fakt, že kedysi dávno sa plechovky a fľaše Pepsi vymenili za ponorky, torpédoborec, plachetnicu či lietadlovú loď, to je pravdepodobne ten najdivnejší ťah v histórii výmenného obchodu. Ako je to vlastne možné?
Všetko sa začalo na výstave v Moskve
Je rok 1959, medzi západom v zastúpení USA a východom v zastúpení Sovietskym zväzom prebieha už viac než dekádu Studená vojna. V skrytom konflikte kapitalistického vs. komunistického bloku sa superveľmoci predbiehali v tom, kto bude lepší prakticky v každom jednom ohľade od zbrojenia, hospodárstva či vesmírneho programu.
V Moskve sa koná americká národná výstava, ktorej cieľom je priblížiť životný štýl, zvyky a tradície Západu a vymieňať si navzájom rôzne poznatky o každodennom živote bežných ľudí.
Na tejto exhibícii sa nachádzajú jedni z najdôležitejších mužov vtedajšej svetovej geopolitiky. Premiérom Sovietskeho zväzu je v tej dobe Nikita Chruščov, zatiaľ čo post viceprezidenta USA zastáva Richard Nixon. V americkej delegácii je zúčastnený aj Don Kendall, vtedajší výkonný riaditeľ spoločnosti Pepsi.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako prebiehal obchod medzi Pepsi a Sovietskym zväzom.
- Prečo si Sovietsky zväz nemohol jednoducho kúpiť Pepsi.
- Ktorá udalosť výrazne zmenila obchodné vzťahy medzi USA a Sovietmi.
- Ako došlo k výmene ponoriek, torpédoborcov a lodí za sladený nápoj.
- Čo Pepsi robila s námornou flotilou.