Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Tento článok je PR správa spoločnosti Slovak Univerzity Startup Cup.
23. septembra 2024 o 8:55
Čas čítania 5:00
Sponzorovaný obsah

Poznáme víťazov súťaže Slovak University Startup Cup 2024

 Poznáme víťazov súťaže Slovak University Startup Cup 2024
Zdroj: Slovak Univerzity Startup Cup
ZAUJÍMAVOSTI SLOVÁCI
Uložiť Uložené

Toto sú víťazné projekty.

V Pálffyho paláci v Bratislave sa uskutočnilo  slávnostné vyhlásenie výsledkov celoslovenského projektu „Slovak University Startup Cup 2024“. Cieľom projektu  je oceniť a podporiť mladú generáciu študentov VŠ, ktorí majú inovatívne nápady a myšlienky. Zároveň im to má pomôcť pri transformácií ich inovatívnych riešení do reálneho podnikania.

Podujatie sa organizovalo pod záštitou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR. Projekt  sa organizoval  aj v iných krajinách ako súčasť University Startup World Cup 2024 Organizovala ho mimovládna organizácia JCI –Slovensko (Junior Chamber International-Slovakia).

JCI-Slovensko podporuje podnikanie mladých ľudí a to už od študentov VŠ. Junior Chamber International- Slovakia je oficiálnou pobočkou Junior Chamber International, ktorá má zastúpenie v 115 krajinách sveta s počtom vyše 200 000 členov.  V  roku  2015 oslávila 100 rokov od svojho založenia.  Odborná komisia podujatia vybrala z prihlásených  študentských startupov z celého Slovenska 5 víťazov jednotlivých kategórií súťaže. Víťazi kategórii boli vybraní na osobné stretnutie s odbornou komisiou.

Odporúčané
Tomáš predáva 25 rokov ohňostroje: Slováci si myslia, že je to prežitok, no laserová šou môže stáť mestá dvojnásobok (Rozhovor) Tomáš predáva 25 rokov ohňostroje: Slováci si myslia, že je to prežitok, no laserová šou môže stáť mestá dvojnásobok (Rozhovor) 31. decembra 2024 o 9:30

Všetci absolvovali prezentáciu svojho podnikateľského príbehu s dôrazom na udržateľnosť svojho podnikania, ako aj na svoje podnikateľské plány do budúcnosti. Na základe týchto prezentácií, ako aj ďalšej diskusie s komisiou, odborná porota vybrala držiteľov špeciálnych cien ako aj absolútneho víťaza súťaže.

Slovak Univerzity Startup Cup
Zdroj: Slovak Univerzity Startup Cup

1.kategória: Informačné technológie, mobilné technológie, web

Jaroslav Melega, líder študentského startupu HOPSVON, Právnická fakulta UPJŠ v Košiciach

HOPSVON je mobilná aplikácia s plánovanou webovou integráciou, ktorá gamifikuje cestovanie  na Slovensku prostredníctvom systému odmeňovania motivuje používateľov k objavovaniu zaujímavých miest, ktoré sú v nej prehľadne zhrnuté. Používateľ si jednoducho stiahne aplikáciu a zaregistruje sa.

Následne si v aplikácii na mape zvolí cieľ a ak ho úspešne zdolá, aplikácia to prostredníctvom polohy zariadenia zaznamená a odmení ho príslušným počtom bodov, pričom výška odmeny bude okrem iného závisieť aj od druhu zvolenej dopravy alebo od toho, či používateľ navštívil miesto počas alebo mimo peaku.

Po nazbieraní určitého  počtu bodov bude používateľ odmenený napríklad vo forme zľavového kupónu alebo darčeku, pričom uplatniť si ich bude môcť u ich partnerov. Prostredníctvom tejto aplikácie chcú ponúkať riešenie na problémy uvedené nižšie.

Odporúčané
Lucia z Lulusbakery: Za vajíčka sme si tento rok priplatili kráľovsky. Vianoce sa pre nás stávajú menej lukratívne (Rozhovor) Lucia z Lulusbakery: Za vajíčka sme si tento rok priplatili kráľovsky. Vianoce sa pre nás stávajú menej lukratívne (Rozhovor) 29. decembra 2024 o 9:30

Ich plánovanými príjmami sú v prvom rade platby za inzerciu od partnerov vo forme predplatného alebo jednorazových platieb. Pričom ich partnermi búdu orgány štátnej správy, územné a záujmové samosprávy a právnické a fyzické osoby pôsobiace v odvetví cestovného ruchu.

2. kategória: Veda, medicínske technológie

Mgr. Miroslav Hennel, líder študentského startupu OWASmooth, Prírodovedecká fakulta UPJŠ v Košiciach

OWASmooth je startup poskytujúci vyhladzovanie numerických dát, založené na využití tzv. OWA operátorov. OWASmooth predstavuje inovatívnu metódu so signifikantným, ale zároveň citlivým vyhladzovaním dát. Ich prístup má nízku výpočtovú zložitosť, a teda OWASmooth má silný potenciál spolupracovať s IoT (internet vecí) sektorom, nakoľko  riešenie nevyžaduje vysoký výpočtový výkon.

Preto môže byť integrované v rámci softvéru mikrokontrolerov. OWASmooth dokáže poskytnúť spoľahlivé, vyhladené dáta lepšie a rýchlejšie ako iné komerčne dostupné metódy vyhladzovania dát. Poskytujú riešenie pre každého zákazníka, ktorý akýmkoľvek spôsobom získava číselné dáta alebo ich spracováva.

Riešenie predspracovania dát pomôže klientom zvýšiť kvalitu ich produktov či pomôže zoptimalizovať  výrobné procesy, čo tiež napomôže k šetreniu nákladov na strane výrobcu, ale aj zákazníkov a umožní znížiť environmentálny dopad niektorých procesov.

Odporúčané
Monika pracuje v nemeckej škôlke: Ak deti nechcú spať, nemôžeme ich nútiť. Rodičia tu majú veľmi vysoké nároky (Rozhovor) Monika pracuje v nemeckej škôlke: Ak deti nechcú spať, nemôžeme ich nútiť. Rodičia tu majú veľmi vysoké nároky (Rozhovor) 27. decembra 2024 o 12:30

OWASmooth ma potenciál poskytovať vyhladzovanie dát tiež v medicíne (napríklad dáta z elektroencefalogramov (EEG alebo aj EKG), alebo vyhladzovanie obrazu pre zobrazovacie metodiky (ako MRI, CT), industriálny internet vecí  na spracovávanie velkého množstva dát vo veľkých továrňach/závodoch. Obrovským sektorom, pre aplikovanie OWASmooth technológie je trh so senzormi všetkých druhov.

3. kategória: Životné prostredie, zelené technológie

Terézia Švecová, líderka študentského startupu Caskin Coffee Labs, Fakulta biotechnológie a potravinárstva SPU v Nitre

Startup je zameraný na využitie vedľajších produktov zo spracovania kávových zŕn (Cascara a Silverskin). Primárnym cieľom  startupu je využiť vedľajšie produkty vznikajúce pri spracovaní kávových zŕn na tvorbu nových, nutrične obohatených a plnohodnotných dietetických produktov. Prečo si tento nápad zaslúži pozornosť?

1. Zameranie na udržateľnosť: Vzhľadom na rastúce obavy o environmentálnu udržateľnosť, náš startup rieši kritickú potrebu znižovania odpadu a podpory efektívneho využívania zdrojov.

2. Zdravotné trendy: Rastúci dopyt po nutrične hodnotných a inovatívnych potravinárskych produktoch predstavuje významnú trhovú príležitosť.

3. Cirkulárna ekonomika: Využitie vedľajších produktov ponúka nákladovo efektívne riešenia pre spracovateľov kávových zŕn aj spotrebiteľov, čím potenciálne premieňa odpad na cenné komodity.

Odporúčané
Adam pracuje na veterných vežiach v Nemecku: Aj slabý vietor vie spôsobiť veľké komplikácie, vedieme kočovný život (Rozhovor) Adam pracuje na veterných vežiach v Nemecku: Aj slabý vietor vie spôsobiť veľké komplikácie, vedieme kočovný život (Rozhovor) 22. decembra 2024 o 14:30

4. Globálna výzva: S rastúcou populáciou narastá aj potreba udržateľných a nutrične hodnotných potravinových zdrojov, startup je dobre pripravený prispieť k riešeniu tejto globálnej výzvy.5.Trhová iniciatíva: Len málo spoločností sa zameriava na plné využitie vedľajších produktov kávy, čo poskytuje konkurenčnú výhodu na vznikajúcom trhu.

4. kategória: Priemyselné technológie, technické riešenia, robotika

Radoslav Marčiš, líder študentského startupu, Lambda Robotics, Fakulta elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave

Vyvíjajú plne autonómne veľkoplošné robotické kosačky. Ich cieľom je nahradiť tradičné traktorové kosačky autonómnou a elektrickou alternatívou. Na trhu je mnoho robotických kosačiek, avšak väčšina z nich sú malé "hračky" alebo sú veľké, ale vyžadujú ľudského operátora.

Vyvíjajú systém, ktorý dokáže spracovat rozsiahle trávnaté plochy bez akéhokoľvek zásahu človeka. Robot kosí podľa vopred nastaveného harmonogramu a následne sa sám dobíja. Ide o skutočne bezúdržbový systém.

Systém je ideálny pre miesta ako športové areály, ihriská, ranče, modelárske letiská, hotely, parky, veľmi veľké záhrady, závodné dráhy, školy a podobne. Konkurencia je minimálna. Robotické kosačky sú buď malé, alebo manuálne ovládané. Spoločnosť Belrobotics ponúka produkt, ktorý sa vyrovná ich, avšak za cenu viac ako 20 000 EUR. Za takú sumu by si u nich mohli zadovážiť hneď niekoľko robotov.

Odporúčané
Tatiana s rodinou býva v dome s veľkými francúzskymi oknami: Pozri si, ako si sama navrhla 280 m2 priestor na dizajnový raj (FOTO) Tatiana s rodinou býva v dome s veľkými francúzskymi oknami: Pozri si, ako si sama navrhla 280 m2 priestor na dizajnový raj (FOTO) 9. decembra 2024 o 9:30

Viacerí jednotlivci a firmy prejavili záujem o náš projekt. Majú dohodu s modelárskym letiskom na prenájom jedného robota. Vedeli ste, že traktorové kosačky produkujú až 40-krát viac emisií ako osobné autá pri rovnakom prevádzkovom čase? Ich plne elektrický systém má nulové emisie, čím prispievajú k čistejšiemu a zdravšiemu životnému prostrediu.

5.kategória: Ostatné nápady

Ján Briežnik, líder študentského startupu DOCON, Fakulta elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave

Vyvíjajú sušičku na filamenty pre 3D tlač. Väčšina materiálov pre 3D tlač (filamenty) sú hydroskopické a potrebujú vysúšať, pretože sa v závislosti od ich vlhkosti menia ich materiálové vlastnosti, prípadne sa vlhkosťou úplne znehodnotia. V súčasnosti existuje množstvo sušičiek, ktoré sa vyrábajú, ale nedosahujú potrebné parametre a nedisponujú požadovanými vlastnosťami.

Sušičky, ktoré sú aktuálne dostupné na trhu nedosahujú potrebné teploty na vysúšanie všetkých typov materiálov, majú veľkú spotrebu energie (čo sa prejavuje najmä tým, že viac zohrievajú svoje okolie ako materiál vo svojom vnútri) a väčšinou sa do nich ani nezmestia kotúče od všetkých výrobcov. Navyše v súčasnosti sa po procese sušenia vkladajú filamenty do vreciek, z ktorých sa vysaje vzduch, aby vydržali čo najdlhšie suché.

Problém však je, že po niekoľkých týždňoch je materiál opäť potrebné niekoľko hodín vysúšať v sušičke. Vyvinuli  vlastnú sušičku na filamenty, ktorá týmito nedostatkami netrpí. Dosahuje potrebné teploty, je možné do nej vložiť materiály od všetkých výrobcov a má približne 5x nižšiu spotrebu energie. Sušička disponuje aj mnohými ďalšími systémami, ktoré zjednodušujú jej používanie ako je napríklad meranie hmotnosti zostávajúceho materiálu a ich návrh je patentovaný.

Udelenie špeciálnych cien

„Cena Asseco Central Europe „ cenu získal Mgr. Miroslav Hennel, líder študentského startupu OWASmooth, Prírodovedecká fakulta UPJŠ v Košiciach

„Cena BMW  Slovenská republika za inovácie“ cenu získal  Radoslav Marčiš, líder študentského startupu, Lambda Robotics, Fakulta elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave

Odporúčané
21-ročnú futbalovú freestylerku z Dolného Kubína na Instagrame sleduje takmer pol milióna ľudí: Pri tréningoch mi pomáha AI 21-ročnú futbalovú freestylerku z Dolného Kubína na Instagrame sleduje takmer pol milióna ľudí: Pri tréningoch mi pomáha AI 4. decembra 2024 o 12:00

„Cena za udržateľnosť a pozitívny vplyv na životné prostredie“ Cenu udeľuje Ekofond SPP, cenu získala Terézia Švecová, líderka študentského startupu Caskin Coffee Labs, Fakulta biotechnológie a potravinárstva SPU v Nitre

Z týchto  TOP finalistov vybrala odborná komisia absolútneho víťaza, ktorý bude reprezentovať Slovensko na celosvetovom finále University Startup World Cup 2024

Absolútny víťaz

Mgr. Miroslav Hennel, líder študentského startupu OWASmooth, Prírodovedecká fakulta UPJŠ v Košiciach

Generálni partneri projektu: Asseco Central Europe, EY, UNIQA poisťovňa, Orange Slovensko, Hlavní partneri projektu: Ekofond SPP, BMW Slovenská republika, MOK Slovensko, Eset, VGD Slovakia, BUBO Travel Agency, Martinus, Prvá stavebná sporiteľňa, J&T Banka, Visibility
Domov
Zdieľať
Diskusia