V Spojených štátoch amerických sa po druhej svetovej vojne rozmohol developérsky boom, ktorý sa vo veľkom týkal aj leteckého priemyslu. Takto vznikol aj Cameron Airpark, miesto, kde sa ľudia pohybujú výlučne pomocou lietadiel.
Nedávno sme ti predstavili mesto Whittier na Aljaške. Jeho unikátnou vlastnosťou je fakt, že celá správa mesta funguje v jednej budove. Whittier však nie je ani zďaleka jediným obývaným miestom, ktoré z nejakého dôvodu láka pozornosť verejnosti.
Na rovnakom kontinente, no o čosi južnejšie, existuje komunitné mestečko s názvom Cameron Airpark. Nachádza sa neďaleko Sacramenta v Kalifornii a okrem toho, že tamojší obyvatelia si počas roka užívajú pomerne príjemné teploty, majú ešte jednu výhodu.
- Kedy a prečo vznikol Cameron Airpark.
- Koľko ľudí tam žije.
- Ako sa môžu dostať za pár sekúnd z domu do vzduchu.
Všetci totiž môžu priamo z domu vyparkovať svoje súkromné lietadlo a do pár sekúnd sa už nachádzajú priamo na pristávacej dráhe. Nie, nehovoríme o žiadnom sci-fi filme, ale o skutočnej komunite. Tá vznikla ešte v 60. rokoch minulého storočia, píše Medium.
Ako to vôbec vzniklo?
V štáte Kalifornia, konkrétne v okrese El Dorado, nájdeme oblasť s názvom Cameron Park. Ide o štátom vyčlenené administratívne územie, ktoré obýva približne 19-tisíc ľudí. Na pohľad nejde o žiadne mestečko či dedinu, ale skôr o roztrúsené obydlia, ranče, farmy a podobne.
Pre potreby americkej armády, ale aj všeobecného letectva, bolo na území Cameron Parku vybudované letisko, ktoré dodnes patrí k tým vyťaženejším v okolí. Vyťažené však nie je kvôli medzinárodným či armádnym letom, ale kvôli ľuďom, ktorí žijú v Cameron Airparku. Nápad vybudovať komunitu, kde bude každý obyvateľ disponovať privátnym hangárom, dostali developeri ešte v 60. rokoch 20. storočia.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako sa obyvatelia dostanú za pár sekúnd z domu do vzduchu.
- Ako to tam vyzerá dnes.
- Prečo je vstup na toto miesto zakázaný.