Na mnohých miestach obyvatelia demonštrujú proti turistom.
Incident streľby z vodných pištolí na výletníkov v Barcelone, ktorý koluje v médiách, nie je jediným odporom zo strany miestnych. Protestom čelia aj ďalšie pobrežné štáty, informovalo Forum 24.
V Aténach sa konali demonštrácie proti vzniku Airbnb – bytom, ktoré sa krátkodobo prenajímajú turistom. „Zaberajú nám naše domy, zatiaľ čo oni žijú na Maldivách,“ ozývalo sa od miestnych obyvateľov. Situácia sa vyhrocuje aj na gréckych ostrovoch, napríklad miestni obyvatelia na Korfu sú nespokojní s výstavbou veľkého hotela Erimitis.
V španielskom meste Palma de Mallorca demonštrovalo proti turistom 10 000 ľudí, ktorí sa sťažovali, že ceny nehnuteľností sa ich vinou za posledných desať rokov zvýšili o 250 percent. V apríli protestovalo na Tenerife až 50 000 ľudí a na celých Kanárskych ostrovoch celkovo 200 000 ľudí.
Pokuty za močenie do vody
Niektoré letoviská v reakcii na to prichádzajú s riešeniami, ale miestni obyvatelia tvrdia, že nie sú dostatočné. V talianskych Benátkach vyberajú päť eur za celodenný výlet do mesta.
Chorváti sú takisto nespokojní s mierou cestovného ruchu. Úrady v Splite preto zaviedli rôzne opatrenia. Ľudia tam dostávajú pokuty za močenie do vody, majú zákaz liezť po pamiatkach, skákať do fontán alebo spať na verejných miestach.
Aj Francúzsko ako najnavštevovanejšia krajina na svete zavádza nariadenia. Napríklad do zátok Sugiton v marseillskom národnom parku Calangues bude môcť denne vstúpiť len 400 ľudí, uviedla ministerka cestovného ruchu Olivia Grégorie.