Podľa výskumu sú Česi oproti Slovákom omnoho šťastnejší.
Do prieskumu boli zapojené všetky krajiny sveta. Šťastie spoločnosť vníma abstraktne a jeho úroveň sa meria na základe emócií. „Sústreďujeme sa na šťastie ľudí v rôznych fázach života. Neskoršie etapy života sú prezentované ako hlboko depresívne,“ objasnil význam prieskumu World Happiness Report na svojom webe.
Spoločnosť Gallup World Poll mapovala, aká je úroveň kolektívneho šťastia na úrovni jednotlivých krajín. Vzorka 1 000 respondentov mala ohodnotiť, ako sa im žije, na úrovni od 0 do 10.
Výskum mapoval samostatne aj úroveň šťastia mladých ľudí. Slovensko sa v tomto rebríčku medzi najlepšími krajinami neumiestnilo. Mladí Slováci skončili až na 45. priečke. Tesne pred nami je Brazília, Guatemala či Nikaragua. Mladí z Česka sú však na 10. mieste najšťastnejších na svete.
Čím menej obyvateľov, tým šťastnejší ľudia
Visual Capitalist poukázal na kontrast medzi ľudnatosťou najšťastnejších krajín a úrovňou šťastia. Štáty, ktoré majú menej obyvateľov, mali v prieskume tendenciu vyjsť skôr ako tie šťastnejšie.
Medzi desiatkou najšťastnejších krajín sa objavili iba dve krajiny, ktoré majú populáciu nad 15 miliónov. Ide o Holandsko a Austráliu. Ako najsmutnejší ľudia vyšli z prieskumu obyvatelia Afganistanu s úrovňou šťastia 1,7. „Je to jediná ázijská krajina v poslednej desiatke, umiestňujú sa tu väčšinou národy z Afriky,“ poukázal Visual Capitalism.