Ľahký hlboký spánok alebo taký, počas ktorého ti kmitajú oči. Odborníci tvrdia, že si poriadne oddýchneš, iba ak ich za noc zažiješ všetky.
Zažil si to určite aj ty – noc pred výletom si bol príliš nadšený na to, aby si dokázal rýchlo zaspať, a tak si si síce pospal krátko, no na druhý deň si únavu vôbec nepociťoval. Inokedy si však mohol ísť spať zavčasu, aby si si doprial potrebné množstvo odpočinku, lenže v noci si si poriadne neoddýchol a ráno si sa zobudil úplne rozbitý.
Portál Huff Post objasnil, či je lepší kratší, no zato hlboký spánok alebo dlhý, no ľahký. Predsedníčka National Sleep Foundation Dr. Temitayo Oyegbile-Chidi pre server objasnila detaily rôznych druhov spánku. Ideálnym údajne je, ak v rámci jedného spánku dosiahneš všetky z nich.
Fázy N1 a N2 sa považujú za „ľahký spánok“, nasleduje N3, tá sa označuje za hlbší spánok. Poslednou fázou je REM, ktorá je charakteristická kmitavým pohybom očí. Temitayo Oyegbile-Chidi vysvetlila, že „všetky štyri fázy spánku sú potrebné na obnovu mozgu“.
Dôležitý pre tvoju pamäť či emócie
Počas noci si týmito fázami prejdeš v priemere štyri- až šesťkrát. „Vyváženosť všetkých týchto fáz umožňuje správne fungovanie nasledujúci deň, ako aj konsolidáciu pamäti, emocionálne spracovanie a optimálne fungovanie telesných systémov,“ uvádza odborný asistent Dr. Oren Cohen.
Kvalita spánku závisí aj od hladiny stresového hormónu v tele, pretože ak tvoja hlava nedokáže „vypnúť“, v noci si nemusíš naplno odpočinúť. Iní odborníci tvrdia, že aj krátke zdriemnutie by malo môcť tvoje telo osviežiť a dodať mu chýbajúcu energiu. Tzv. „nap time“ by mal poskytovať dostatočný regeneračný odpočinok bez toho, aby si sa zobudil rovnako „mimo“ ako z hlbokého spánku.