Organizácia uhrádza poplatky za lieky, prispieva na kúpu parochní a prepravuje detských pacientov na liečbu.
Odvoz na liečbu, uhradenie liekov či ponuka výletov pre rodiny – to všetko je súčasťou pomoci, ktorú poskytuje Svetielko nádeje. Hlavným cieľom občianskeho združenia je skvalitňovať život detských onkologických pacientov a ich rodín, ako aj život nevyliečiteľne chorých detí v domácej paliatívnej starostlivosti. Hoci Svetielko nádeje nie je jedinou organizáciou s týmto zameraním na Slovensku, je výnimočné rozsahom poskytovanej pomoci.
Svietielko nádeje pôsobí na Klinike pediatrickej onkológie a hematológie SZU v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici a pomáha primárne na oddelení. Tam poskytuje podporu prostredníctvom psychosociálneho tímu, ktorého súčasťou sú napríklad liečebná pedagogička, psychologička, fyzioterapeutka a sociálny pracovník.
Organizácia sa podieľa aj na rekonštrukcii a modernizácii priestorov kliniky. Prevádzkuje tiež jediný detský mobilný hospic na strednom Slovensku, vďaka ktorému môžu deti s nevyliečiteľným ochorením tráviť svoj čas v domácom prostredí a so svojimi blízkymi.
Svetielko nádeje však pomáha aj s riešením praktických každodenných situácií, ktoré bežne nevnímame ako problémové, no pre dieťa s rakovinou a jeho rodinu môžu byť náročné fyzicky, emocionálne či finančne.
Počas liečby preto Svetielko nádeje uhrádza poplatky za lieky, ktoré nezaplatí poisťovňa, poskytuje príspevok na zakúpenie parochní pre detských pacientov podľa ich výberu a všetkým hospitalizovaným deťom zabezpečuje zdravé občerstvenie.
Bezplatná prepravná služba Svetielka nádeje zase prepravuje detských pacientov z Banskobystrického a zo Žilinského kraja na liečbu do Banskej Bystrice. Šetrí tak rodinám čas a náklady, no predovšetkým chráni zdravie malých hrdinov. Ich imunita je v dôsledku náročnej liečby oslabená. Bežné ochorenia, ktoré zdravý človek ľahko prekoná, pre nich môžu znamenať komplikáciu už aj tak náročnej liečby. Cesta v zbernej sanitke či verejnou dopravou preto v porovnaní s individuálnou prepravou Svetielka nádeje predstavuje oveľa väčšie zdravotné riziko.
Svetielko nádeje vníma aj potrebu vzájomnej blízkosti a spoločne stráveného času rodín. Pokiaľ počas hospitalizácie dieťaťa nie je na oddelení miesto na prespanie pre rodiča alebo v prípade, že malého pacienta chcú prísť pozrieť aj súrodenci alebo starí rodičia, môžu využiť jeden z dvoch bytov Svetielka nádeje v areáli nemocnice a prenocovať tam.
Počas leta zase občianske združenie organizuje pre vyliečené deti a ich rodiny aj rôzne výlety a pobyty, ktoré si počas náročnej liečby často museli odoprieť. Podporné stretnutia a pobyty pripravuje občianske združenie aj pre rodiny, ktoré o dieťa v dôsledku choroby prišli.