Kométu 12P/Pons-Brooks objavil v roku 1812 francúzsky astronóm Jean-Louis Pons. Neskôr ju nezávisle od neho spozorovali aj ďalší astronómovia a mesiac po jej objavení, 13. augusta 1812, bola pozorovateľná voľným okom.
Krátko po jej objavení sa ukázalo, že kométa sa objavuje v periódach (pravidelne raz za 70 rokov) a teraz ju možno pozorovať na rannej a večernej oblohe. „Je pozorovateľná malými ďalekohľadmi. Z histórie jej pozorovaní je známe, že často vybuchuje, takže nie je vylúčené, že sa zjasní natoľko, aby bola viditeľná okom,“ uviedol Astronomický ústav Akadémie vied ČR.
Podľa Fyzikálneho ústavu v Opave je najlepším obdobím na jej pozorovanie marec a prvá polovica apríla, keď ju možno vidieť malým ďalekohľadom, keď sa pomaly pohybuje cez súhvezdia Andromedy, Rýb a Barana.
„Kométa má v súčasnosti jasnosť približne 6,5 magnitúdy a v priebehu marca a apríla dosiahne 4,5 magnitúdy. V čase, keď bude v druhej polovici apríla za súmraku miznúť na večernej oblohe, mohla by byť viditeľná voľným okom ako slabá hmlistá škvrna na tmavej oblohe nízko nad západným obzorom mimo miest. Ak prejde ďalšou epizódou náhleho zjasnenia, šance na jej spozorovanie budú ešte lepšie“ dodal inštitút.
Kométa prejde 21. apríla vo vzdialenosti 0,781 astronomickej jednotky (približne 116,8 milióna kilometrov) a 2. júna sa priblíži k Zemi. Bude od nás vzdialená 1,55 astronomickej jednotky (232 miliónov kilometrov). Kométa však v tom čase nebude pozorovateľná z nášho územia.