Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
31. januára 2024, 14:30
Čas čítania 9:07
Denisa Šútorová

Štúdium a prezervatívy sú tu zadarmo aj pre Slovákov. Dvojičky študujú v írskom Galwayi, o ktorom spieva aj Ed Sheeran

Štúdium a prezervatívy sú tu zadarmo aj pre Slovákov. Dvojičky študujú v írskom Galwayi, o ktorom spieva aj Ed Sheeran
Zdroj: Archív/Radka a Rebeka Kotuľákové
ZAUJÍMAVOSTI AKO SA TI ŠTUDUJE NA... SLOVÁCI ÚSPEŠNÍ SLOVÁCI VYSOKÉ ŠKOLY VZDELÁVANIE ŽIVOT SLOVÁKOV V ZAHRANIČÍ
Uložiť Uložené

Dvojičky Radka a Rebeka Kotuľákové študujú na Atlantic Technological University v Írsku. Šance na prijatie im nikto nedával, no ony sa nevzdali. Teraz chcú motivovať aj ostatných Slovákov, aby sem prišli študovať. V článku vysvetľujú, ako na to.

Štúdium v zahraničí je pre mnohých neodolateľnou výzvou. Výnimkou nie sú ani ambiciózne dvojičky z Prešova Radka a Rebeka Kotuľákové, ktoré študujú v írskom Galwayi na technickej univerzite Atlantic Technological University (ATU). 

„Agentúra nám povedala, že ak sa chceme hlásiť do Írska, potrebujeme ísť z gymnázia a nie z hotelovej akadémie, na ktorej sa okrem iného maturuje z angličtiny na nižšej úrovni B1. Odvetili sme, že angličtinu dáme na B2 a chceme sa hlásiť, aj keby to nevyšlo. Dnes sme obe v druhom ročníku a študujeme obchodné informačné systémy so zameraním na technológie. 

Myslím, že sme živý príklad toho, že nemusíš chodiť na gymnázium, aby si sa dostal do zahraničia a ešte aj na technickú univerzitu.

Veľmi by sme chceli motivovať aj ostatných, aby sa nevzdali svojho sna, aj keď im ostatní vravia, že to nejde,“ hovorí pre Refresher Radka Kotuľáková.

„Univerzita si myslela, že sme jeden človek. Ja som dostala všetky prihlášky pred príchodom do Írska, Rebeka až v Írsku. Je to však ceľkom pochopiteľné, pretože máme rovnaké priezvisko, rovnaký dátum narodenia a v mene Radka a Rebeka nie je pre Írov takmer žiadny rozdiel,“ spomína jedna z dvojičiek.
„Univerzita si myslela, že sme jeden človek. Ja som dostala všetky prihlášky pred príchodom do Írska, Rebeka až v Írsku. Je to však ceľkom pochopiteľné, pretože máme rovnaké priezvisko, rovnaký dátum narodenia a v mene Radka a Rebeka nie je pre Írov takmer žiadny rozdiel,“ spomína jedna z dvojičiek. Zdroj: Archív/Radka a Rebeka Kotuľákové

„Do Írska sme sa zamilovali, keď sme tam boli na štvormesačnej hotelierskej praxi. Vtedy sme si uvedomili, že hotelierstvo nie je pre nás a že by sme radšej robili niečo s IT, veď IT je budúcnosť. Zrodila sa v nás myšlienka, že to skúsime so štúdiom v Galwayi, kde sme aj pracovali. Podľa mňa je mesto úplne porovnateľné s atmosférou v pesničke od Eda Sheerana. Neskutočne to vystihol,“ dodáva Rebeka.


V rozhovore nám sestry prezradili aj to, ako sa vyhnúť poplatkom za štúdium, ako zvládajú miestny slang aj prečo má ich univerzita kondómy zadarmo.

V Refresheri pre teba radi zbierame príbehy Slovákov zo zahraničia. Len nedávno sme ti napríklad priniesli rozhovor so študentom na Oxforde. Tvorbu ďalších kvalitných výstupov môžeš podporiť, ak sa staneš členom klubu Refresher+.

Šance na úspech im vraj nikto nedával, nakoniec sa však do Írska dostali

„Keď sme sa hlásili na školu, najskôr bol problém nájsť agentúru, ktorá poskytuje štúdium v Írsku, potom aj agentúru, ktorá má kontakty s našou univerzitou. Keď sme na východe natrafili na Information Planet, presvedčili sme ich, nech nadviažu kontakty aj s ATU. Podarilo sa, hovorí na úvod Radka. 

Prijímací proces bol podľa dvojičiek ľahký, no to, či sa na školu dostanú, bolo už od začiatku otázne. Z hotelovej školy im veľké šance nedávali. 

Dvojičky Radka a Rebeka Kotuľákové študujú na írskej technickej univerzite. Keď sa na ňu hlásili z hotelierstva, povedali im, že je to takmer bez šance.
Dvojičky Radka a Rebeka Kotuľákové študujú na írskej technickej univerzite. Keď sa na ňu hlásili z hotelierstva, povedali im, že je to takmer bez šance. Zdroj: Archív/Radka a Rebeka Kotuľákové

„Nemuseli sme písať žiadny motivačný list, neposielali sme portfólio a ani sme nemali pohovor. Podala sa len prihláška a, samozrejme, sme museli maturovať z anglického jazyka na úrovni B2. Keďže naša škola na tejto úrovni maturitu nemala, zase sme boli ‚špeciálne‘ a museli požiadať o výnimku, dodáva Rebeka.

Odporúčané
Jaro má 27 rokov a pracuje ako rušňovodič: Keď som zrazil človeka, poslali ma na dvojtýždňový pobyt do kúpeľov (Rozhovor) Jaro má 27 rokov a pracuje ako rušňovodič: Keď som zrazil človeka, poslali ma na dvojtýždňový pobyt do kúpeľov (Rozhovor) 20. februára 2024, 12:30

Výsledok z maturity sa totiž rátal do systému bodovania CAO (Central Applications Office Points System), ktorý hrá kľúčovú úlohu v prijímacom procese na írske univerzity. Počet požadovaných bodov sa odvíja od toho, na aký odbor sa hlásiš. Kým pri hotelierstve je to približne 300 bodov, medicína má v kritériách 600.

„Aj keď sme mali samé jednotky, boli sme predsa len zo zahraničia a oni náš level edukácie nepoznajú, nevedia, akú má úroveň. Body sa tak automaticky znižujú, a preto sme plný počet nedostali. Avšak, chvalabohu, nám to stačilo na prijatie.

Najhoršie na tom celom vraj bolo čakanie. Verdikt o úspešnom prijatí sa totiž dozvedeli len dva týždne pred začatím semestra. Ubytovanie, letenky aj všetky ostatné papierovačky tak sestry riešili na poslednú chvíľu. Do Galwaya sa však napokon dostali. 

Ale stala sa taká vtipná vec, že si univerzita myslela, že sme jeden človek. Prišli sme do administratívneho oddelenia s tým, že ‚dobrý deň, my sme dve, potrebujeme dve kópie a dve e-mailové adresy‘. (smiech)

Takto môžeš študovať zadarmo

Okrem výdavkov za jedlo, ubytovanie či dopravu môže byť najväčším kameňom úrazu práve samotné školné. Výnimkou nie sú ani americké a predovšetkým britské univerzity, ktoré boli medzi Slovákmi nesmierne obľúbené. Po brexite sa nám však možnosť študovať zadarmo celkom odobrala. Ročník bakalárskeho štúdia ťa dnes vo Veľkej Británii pokojne vyjde na 15- až 30-tisíc libier, no v prípade medicíny na Cambridgei až enormných 60-tisíc. Radka s Rebekou sa nám ozvali aj preto, aby študentom rozšírili obzory, ako to v Írsku dať aj zadarmo. 

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 153212 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Ako prebiehali prijímačky na ATU.
  • Ako môžeš mať štúdium v Írsku zadarmo.
  • Koľko pínt piva sa v Írsku vypije na Deň svätého Patrika (St. Patrick's Day).
  • Čo je tradícia 12 pubs.
  • Ako zvládajú írsky akcent a aké slangové vety počuješ najčastejšie v uliciach.
Späť
Zdieľať
Diskusia