Jeho hrdinský čin desiatky rokov nedocenili.
Kapitán Benjamin Lewis Salomon bol vojnovým zubárom a pri bitke o ostrov Saipan zaskakoval za zraneného chirurga. Aj keď do 7. júla 1944 nikdy nezabil človeka, v daný deň musel pri obrane pacientov zastreliť desiatky nepriateľov. Hrdinsky obetoval svoj život, aby zastavil príval japonských vojakov. Než ho dostali, stihol zastreliť 98 mužov.
Prečítaj si tiež príbeh agentky, ktorá cez Tatry pašovala cigarety, alebo o hrôzach projektu Manhattan, ktoré sa filmári hitu Oppenheimer rozhodli ignorovať. Historickým článkom sa môžeme pravidelne venovať aj vďaka podpore našich čitateľov, ktorí sa pridali do klubu Refresher+.
Cez hromadu mŕtvol nevedel poriadne mieriť
Aj keď sa k nemu približovali Japonci, naďalej ošetroval vojakov. V istej chvíli zbadal, ako nepriateľ so zbraňou v ruke bodá bajonetom jedného zo zranených pacientov. Zdravotník Benjamin Lewis Salomon, ktorý nikdy predtým nemieril zbraňou na človeka, neváhal a japonského muža na mieste zastrelil.
Dnu sa však valili ďalší nepriatelia. Štvorica Japoncov sa pokúšala k zraneným dostať tak, že podliezli stenu stanu. Salomon prvému z nich odkopol z ruky nožík, druhého na mieste zastrelil a tretieho dobodal bajonetom. Štvrtého vojaka, ktorého zasiahol do brucha, dorazil jeden zo zranených vojakov.
Keď videl, že Japonci prekročili obrannú líniu a šance na odrazenie útoku sú nulové, nariadil evakuáciu. Aby mali zranení Američania šancu na útek, sám zostal na mieste a rozhodol sa nepriateľov zdržať, uvádza web organizácie Congressional Medal of Honor Society.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako vyzeral jeho posledný boj a čo s ním spravili Japonci.
- Prečo mu dlhé roky nechceli udeliť Medailu cti (Medal of Honor).
- Ktorý ďalší vojak chránil svojich spolubojovníkov iba pištoľou s 8 nábojmi.
- Ako na ostrove tragicky zomreli tisíce japonských civilistov.
- Čo sa stalo s veliteľom preživších Japoncov, ktorí sa 16 mesiacov skrývali v divočine.