Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
11. marca 2023, 9:30
Čas čítania 6:48
Lukáš Čelka

Na Slovensku sú záhadné praveké stavby podobné Stonehengeu: Slúžili ako astronomické kalendáre, či ako miesta kultu a obradov?

Na Slovensku sú záhadné praveké stavby podobné Stonehengeu: Slúžili ako astronomické kalendáre, či ako miesta kultu a obradov?
Zdroj: Youtube/ @OZ Hradiska
ZAUJÍMAVOSTI NAJZÁHADNEJŠIE MIESTA SVETA PARANORMÁLNE JAVY
Uložiť Uložené

Na území Slovenska objavili takmer päťdesiat rondelov. Bádatelia si dodnes nie sú jednoznačne istí, na čo ich v minulosti využívali.

Mnohé časti histórie sú pre ľudí dodnes záhadou. Potvrdzujú to aj praveké stavby prezývané rondely podobné slávnemu anglickému Stonehengeu, ktoré objavili aj na našom území. Hoci sú predmetom bádania mnohých historikov a archeológov, odborníci dodnes neprišli s jednotným vysvetlením ich funkcie. Rozhodli sme sa preto zistiť čo najviac o týchto pozoruhodných objektoch.

Ako pre Refresher prezradil archeológ Juraj Pavúk, pri záhadných kruhových stavbách sa hovorí o ich viacerých využitiach. Pravdepodobne slúžili ako astronomické kalendáre, observatóriá či kultové miesta spoločenských a obradných akcií. Keďže sa v okolí niektorých rondelov našli aj ľudské kostrové pozostatky, určité teórie hovoria, že mohli slúžiť aj ako obranné stavby pravekých osídlení.

Tvoriť kvalitný obsah môžeme len vďaka našim predplatiteľom. Ak sa ti naše články o záhadách či reportáže z miest opradených tajomnými legendami – akými sú napríklad vrch Sitno alebo Čachtice – páčia, môžeš nás podporiť vstupom do klubu Refresher+.

Objekty podnecujúce mnohé otázky

Podľa slov archeológa Juraja Pavúka sú rondely veľké kruhové zemné stavby pozostávajúce z priekop a drevených palisád. Priekopy stavieb siahali až do hĺbky štyroch metrov a ich šírka bola okolo štrnásť metrov. Tieto objekty môžeme priradiť k viacerým kultúram obdobia neskorej doby kamennej.

Odporúčané
Mrazivá história kaštieľa Corpswood Manor: odohrávali sa tu satanistické orgie aj vraždy. Zlo je tu vraj prítomné dodnes Mrazivá história kaštieľa Corpswood Manor: odohrávali sa tu satanistické orgie aj vraždy. Zlo je tu vraj prítomné dodnes 4. apríla 2024, 9:30

„Rondely sa v strednej Európe stali v posledných desaťročiach predmetom širokého bádateľského záujmu. S narastajúcou intenzitou terénneho výskumu – obzvlášť vďaka leteckému snímkovaniu sa ukazuje, že boli pomerne pravidelnou súčasťou mnohých sídlisk klasickej lengyelskej kultúry,“ priblížil pre Refresher archeológ Juraj Pavúk.

Rondel vo Svodíne.
Rondel vo Svodíne. Zdroj: Youtube/@OZ Hradiska

Na Slovensku doposiaľ objavili takmer päťdesiat takýchto stavieb – najmä na západe krajiny. Najznámejšie z nich sa nachádzajú vo Svodíne, v Bučanoch, Žitavciach, Kľačanoch, Žlkovciach, vo Veľkom Cetíne, v Golianove, Lontove, Prašníku či v Nitrianskom Hrádku.

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 131814 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Prečo si archeológ nemyslí, že by mali obrannú funkciu.
  • Podľa čoho odborníci usudzujú, že rondely boli miesta kultu a spoločenských akcií.
  • Aký význam malo pre pravekého človeka sledovať počasie a hviezdy.
  • Prečo pravekí ľudia vykonávali eleuzínske mystériá.
  • Či boli rondely aj miestom obetných rituálov.
Domov
Zdieľať
Diskusia