Na území Slovenska objavili takmer päťdesiat rondelov. Bádatelia si dodnes nie sú jednoznačne istí, na čo ich v minulosti využívali.
Mnohé časti histórie sú pre ľudí dodnes záhadou. Potvrdzujú to aj praveké stavby prezývané rondely podobné slávnemu anglickému Stonehengeu, ktoré objavili aj na našom území. Hoci sú predmetom bádania mnohých historikov a archeológov, odborníci dodnes neprišli s jednotným vysvetlením ich funkcie. Rozhodli sme sa preto zistiť čo najviac o týchto pozoruhodných objektoch.
Ako pre Refresher prezradil archeológ Juraj Pavúk, pri záhadných kruhových stavbách sa hovorí o ich viacerých využitiach. Pravdepodobne slúžili ako astronomické kalendáre, observatóriá či kultové miesta spoločenských a obradných akcií. Keďže sa v okolí niektorých rondelov našli aj ľudské kostrové pozostatky, určité teórie hovoria, že mohli slúžiť aj ako obranné stavby pravekých osídlení.
Objekty podnecujúce mnohé otázky
Podľa slov archeológa Juraja Pavúka sú rondely veľké kruhové zemné stavby pozostávajúce z priekop a drevených palisád. Priekopy stavieb siahali až do hĺbky štyroch metrov a ich šírka bola okolo štrnásť metrov. Tieto objekty môžeme priradiť k viacerým kultúram obdobia neskorej doby kamennej.
„Rondely sa v strednej Európe stali v posledných desaťročiach predmetom širokého bádateľského záujmu. S narastajúcou intenzitou terénneho výskumu – obzvlášť vďaka leteckému snímkovaniu sa ukazuje, že boli pomerne pravidelnou súčasťou mnohých sídlisk klasickej lengyelskej kultúry,“ priblížil pre Refresher archeológ Juraj Pavúk.
Na Slovensku doposiaľ objavili takmer päťdesiat takýchto stavieb – najmä na západe krajiny. Najznámejšie z nich sa nachádzajú vo Svodíne, v Bučanoch, Žitavciach, Kľačanoch, Žlkovciach, vo Veľkom Cetíne, v Golianove, Lontove, Prašníku či v Nitrianskom Hrádku.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo si archeológ nemyslí, že by mali obrannú funkciu.
- Podľa čoho odborníci usudzujú, že rondely boli miesta kultu a spoločenských akcií.
- Aký význam malo pre pravekého človeka sledovať počasie a hviezdy.
- Prečo pravekí ľudia vykonávali eleuzínske mystériá.
- Či boli rondely aj miestom obetných rituálov.