Našťastie nie sme až v top desiatke.
Taste Atlas, známy gurmánsky web, každoročne zverejňuje zoznam najmenej obľúbených jedál alebo potravín. Tentoraz sa doň prebojovali známe pochúťky zo Slovenska a z Česka.
Na 75. mieste čestne stojí liptovská saláma, o ktorej Taste Atlas píše, že sa vyrába podľa jedinečného receptu zo 70. rokov a má chuť, ktorá si získala priazeň konzumentov. „Liptovská saláma má delikátnu mäsitú príchuť vďaka čerstvej bravčovej masti, ktorá sa používa pri príprave. Vyžaruje z nej intenzívna aróma muškátového orieška a zázvoru,“ opisuje Taste Atlas.
Horšie dopadla jedálenská klasika. Ryžový nákyp si vyslúžil 26. priečku, a hoci ho webstránka prisúdila Českej republike, na Slovensku toto jedlo dobre poznáme zo školských jedální. Z českej kuchyne získala čestné miesto v top stovke aj lovecká saláma (96. miesto a rybacia polievka (25. miesto).
Hoci každý rok sa jedlá na vrchole rebríčka trošku prehádžu, mnohé z nich sú na zozname už stálicami. Príkladom je nórsky tradičný syr gamalost. Vyrába sa z kravského mlieka a má zrnkovitú a žuvaciu textúru. Chutí kyslasto a po fermentovaní sa potrie plesňou a nechá sa dozrieť.
V top trojke sa ocitli aj kúsky fermentovaného žraločieho mäsa. Hákarl je tradičná islandská pochúťka a často sa jedáva spolu s dávkou miestneho alkoholu brennivin.
- Gamalost
- Hákarl
- Indigirka: rybací šalát z oblasti Jakutska
- Anona: ovocie z Madeiry, chutí ako niečo medzi banánom, ananásom a jahodami.
- Cheez Whiz: syrová omáčka populárna v USA, Kanade, na Filipínach a vo Venezuele, často sa používa k nachos, hotdogom či hranolkám.
- Kanadský pizzový koláč
- Vyprážané pavúky
- Francúzske anízové cukríky
- Surströmming: švédske fermentované slede
- Anglické diabolské jahňacie obličky
Zvyšok rebríčka nájdeš tu.