Označenie Qi alebo Qi2 ti možno nič nehovorí. Ak však začuješ výraz MagSafe, pravdepodobne už vieš, o čo ide.
Wireless Power Consortium (WPC) sa chystá ešte v tomto roku predstaviť nový štandard pre bezdrôtové nabíjačky. Cieľom je spojiť celý priemysel do jedného štandardu, ktorý bude šikovný a zároveň efektívny. Týka sa to nielen mobilných telefónov, ale aj obliekateľnej elektroniky.
Aké sú základné výhody
WPC zaznamenalo množstvo podnetov zo strany zákazníkov, ktoré poukazovali na nejasnosť v tom, ktoré zariadenia sú a ktoré nie sú certifikované na využitie aktuálneho štandardu Qi. Prípadne, ktoré certifikát síce nemajú, no technológiu aj tak podporujú. Súčasťou WPC sú aj firmy Google či Samsung a Qi využívajú aj vo svojich telefónoch a iných zariadeniach. Neimplementujú ho však štandardne, a tak nemajú certifikát.
Tento nedostatok má napraviť práve nový štandard Qi2, ktorý spojí všetkých výrobcov do jednej skupiny. V praxi to znamená, že si budeš môcť jednou bezdrôtovou nabíjačkou nabíjať akékoľvek zariadenie, nech je od ktoréhokoľvek výrobcu a beží na ňom akýkoľvek operačný systém vrátane iOS a Androidu.
Spoločnosť Apple je tiež členom konzorcia WPC, takže poskytla základy na vytvorenie nového štandardu Qi2 postaveného na jej technológii MagSafe. Spolu s Qi2 vznikol Magnetic Power Profile, ktorý má zabezpečiť, že bezdrôtovo nabíjané zariadenie dokonale spolupracuje s nabíjačkou a vďaka tomu je nabíjané s čo najvyššou efektivitou a pri čo najvyššej rýchlosti.
Nebude sa pritom skracovať životnosť batérie ani nabíjaného prístroja a zariadenie bude nabíjačkou správne nasmerované pomocou magnetov. To by mal byť zároveň najväčší rozdiel oproti prvej verzii štandardu Qi, ktorý používa aj v MagSafe.
Kedy to príde na trh
Prvé kusy nabíjačiek a zariadení s podporou Qi2 by sa mali na trhu objaviť až pred Vianocami a zaujímavé je, že názov štandardu sa údajne vyslovuje „čí tú“. Možno, aby evokoval rýchlosť nabíjania vďaka podobnosti s anglickým výrazom pre geparda.
Nabíjanie prostredníctvom nového štandardu má byť prístupné skutočne pre akékoľvek zariadenia a už teraz sa hovorí o podpore zo strany náhlavných súprav pre virtuálnu realitu, ktoré nemusia byť kompatibilné s plochým povrchom bezdrôtových nabíjačiek, ale podporujú magnetické prichytenie príslušenstva ku svojej konštrukcii.