Toto sú jedny z najemotívnejších filmov, pri ktorých je zaručené, že sa rozcítiš alebo rozplačeš.
Niektorí z nás sa hanbia plakať pri filmoch. Obzvlášť, ak sme v kruhu známych či cudzích ľudí. Pri pozeraní tých, čo sme vybrali, sa však neubráni azda nikto. Nižšie ti predstavíme 10 skvelých filmov, ktoré sú zároveň veľmi emotívne a niektoré z nich doslova takzvané „tearjerkery“, ktorých úlohou je rozplakať ťa za každú cenu.
1. Life is Beautiful (réžia: Roberto Benigni, 1998, Amazon Prime)
Roberto Benigni si napísal, zrežíroval a odohral svoj oscarový film o kráse, ale aj bolesti života ako magnum opus svojej kariéry. Dej sa začína v roku 1939 a zobrazuje snahu Guida získať učiteľku Doru, ktorú však jej rodičia prisľúbili inému. Napokon ju získa, narodí sa im dieťa a spoločne s otcom ho odvedú do koncentračného tábora. Guido má totiž židovské korene. Emotívna časť snímky sa začína práve tu, keď sa Guido snaží synovi v tábore uľahčiť život čo najviac.
Dáva mu svoje jedlo a pitie, snaží sa ho rozosmievať a hrať s ním fiktívne hry, aby zamestnal jeho myseľ. Neustále sa ho snaží ochrániť pred realitou a vytvára okolo neho bublinu, ktorá chráni jeho detskú myseľ. Finále je zdrvujúce a my začíname byť emotívni už len pri pomyslení naň. Life is Beautiful je nádherným zobrazením rodičovskej lásky a toho, čo sú pre svoje deti ochotní urobiť rodičia, aby ich ochránili.
2. Saving Private Ryan (réžia: Steven Spielberg, 1998, Amazon Prime Video)
Jeden z najlepších vojnových filmov v histórii máme radi z mnohých dôvodov. Jeho emotívny úder prichádza v závere, keď vidíme, ako jeden z hrdinov vojny zostarol a pri hrobe svojich záchrancov plače a dúfa, že so svojím životom urobil všetko, čo sa dalo, a že malo význam zachrániť ho.
Ide o Jamesa Ryana (Matt Damon), posledného zo 4 súrodencov bojujúcich v 2. svetovej vojne. Americká armáda sa ho rozhodne zachrániť, a tak za ním vyšle špeciálnu jednotku, ktorú vedie postava Toma Hanksa. Na úmrtie obľúbených postáv nebudeš pripravený a záver ťa položí. Navyše si užiješ grandiózny akčný vojnový film.
3. Notebook (réžia: Nick Cassavetes, 2004, Netflix)
Rachel McAdams a Ryan Gosling sú ako ústredný pár dokonalí, režisér sa obratne pohybuje na veľmi tenkej hranici gýču a scenár je prekvapivo filmovo funkčný. Má niekoľko nedokonalostí z hľadiska logiky a správania postáv, ale romantika sa má prežívať srdcom a nie hlavou.
Gosling a McAdams tu hrajú zamilovanú dvojicu ako z príbehu Rómea a Júlie. V príbehu z roku 1940 je jeden bohatý a druhý chudobný, takže im spoločnosť vzťah neuľahčuje.
4. Sophie's Choice (réžia: Alan J. Pakula, 1982, Youtube za 4 eurá)
Meryl Streep tu hrá poľskú imigrantku a preživšiu holokaustu. Vo filme ju osud postaví do nemožnej úlohy – musí sa rozhodnúť, ktorú zo svojich dvoch dcér pošle na smrť do plynovej komory a ktorú pošle do koncentračného tábora. Rozhodnutie, ktoré vtedy musela učiniť, ju mučilo celý život.
5. Schindler's List (réžia: Steven Spielberg, 1993, Netflix)
Režisér Steven Spielberg sa v tomto zozname objavuje už po druhýkrát. Dokazuje to, ako perfektne dokáže narábať s ľudskými emóciami. Na Zachráňte vojaka Ryana sa však film podobá len tým, že sa odohráva počas druhej svetovej vojny.