Dobre vedieť.
Ostatné roky sme v dôsledku pandémie mnohí strávili objavovaním atrakcií vlastnej krajiny. Na Slovensku je vskutku množstvo zaujímavostí, ktoré stoja za pozornosť. Máme tu Dobšinskú ľadovú jaskyňu, ktorá bola prvá na svete s elektrickým osvetlením, zvláštny Korniansky ropný prameň na Kysuciach aj jeden z najdlhších mostov s celodrevenou konštrukciou v Európe, ktorý sa nachádza v Kolárove.
Ak si podobne ako my v Refresheri zvedavý a rád sa dozvedáš nové veci, predplať si službu Refresher+. Dostaneš sa k bohatému archívu všetkých článkov a podporíš našu prácu do budúcnosti.
Najvyšší počet hradov a vyrobených áut v pomere k počtu obyvateľov na svete
Ostaň pokojný. Tieto dve populárne prvenstvá, ktorými sa občas chválime zahraničným návštevám, sú stále pravdivé. V celkovom počte hradov a zámkov sa, samozrejme, s Nemeckom, Francúzskom či Anglickom porovnávať nemôžeme.
Vzhľadom na našu málo početnú populáciu sme však prví aspoň v pomere k počtu obyvateľov. Slovensko by sa teoreticky mohlo skladať zo 180 kráľovstiev s 30 000 obyvateľmi, každé s vlastným hradom alebo zámkom. Bohužiaľ, vinou zubu času a nedostatočnej údržby je dnes len 120 hradov s viditeľnými pozostatkami.
Aj druhé populárne tvrdenie je pravdivé. Zo slovenských fabrík v roku 2021 odišiel rovný milión vozidiel. Vo svetovej tabuľke produkcie áut nám patrí vysoké 17. miesto. Automobilový priemysel predstavuje približne 13 % nášho HDP a tvorí 40 % priemyselného exportu. Priamo aj nepriamo zamestnáva 300 000 ľudí. K fabrikám Volkswagenu, PSA (Peugeot and Citroën), Kia Motors a Jaguar Land Roveru čoskoro pribudne pri Košiciach aj švédske Volvo.
Suverénne najviac zahraničných Slovákov žije v USA. Historickú diaspóru máme aj v Srbsku
Počet Slovákov žijúcich v zahraničí atakuje 2 milióny. Státisícové komunity Slovákov okrem USA s tradičnými baštami v Chicagu či Pittsburghu a Českej republiky žijú aj v Kanade, Spojenom kráľovstve a v Maďarsku. Špecificky významnú diaspóru má Slovensko aj v Srbsku vo Vojvodine, kde tvoria Slováci tretiu najpočetnejšiu národnostnú skupinu. Nadpolovičnú väčšinu tvoria dokonca v 11 obciach Vojvodiny s malebnými názvami ako Jánošík, Pivnica či Kysáč.
Počet Slovákov vo Vojvodine klesá nepretržite od 60. rokov 20. storočia. Najčastejšie sa sem naši rodáci sťahovali za zárobkom, ale emigrovali aj v dôsledku útlaku slovenských evanjelikov. „Dolnozemci“ si po emigrácii zo Slovenska vo Vojvodine zachovali nielen slovenčinu, ale aj kultúru.
Väčšina srbských Slovákov pochádza zo stredného Slovenska, čo sa odráža na ich prízvuku i tradíciách. Priezviská vojvodinských Slovákov sú často odvodené od obcí pôvodu, a tak tu stretneme Plachtinských, Trpínskych či Štrbovcov.
Kraľovany – temná zima na Orave
Príslovečné tvrdenie, že slnko nesvieti na všetkých rovnako, platí na kopcovitom Slovensku aj doslova. V obci Kraľovany v okrese Dolný Kubín dokonca v zime slnko nesvieti takmer vôbec, keďže jeho lúče blokuje vrch Kraľovianska kopa.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Kedy začali na košickom maratóne súťažiť ženy.
- Kde je na Slovensku najčistejšie nebo.
- Kde nájdete najdlhší cyklotunel.
- Kde žije najväčšia populácia sysľov.