Špeciálny med z Turecka mal na malú medvedicu silný vplyv.
V severozápadnom Turecku zachránili dezorientované medvedie mláďa, ktoré sa zrejme predávkovalo tzv. „šialeným medom“. Med s halucinogénnym efektom podľa Guardianu pochádza z miestneho druhu rododendronov, ktoré produkujú špeciálny neurotoxín so schopnosťou navodiť pocity eufórie a silné halucinácie u cicavcov.
Medveď na tripe
Samička sa rýchlo stala známou vďaka krátkemu videu, kde sedí opretá o roh prívesu. Viditeľne oslabené zviera sa tackalo po lese, keď ju ľudia zachránili a odviezli k veterinárovi. Podľa úradníkov je medvieďa v dobrom stave a čoskoro ho pustia späť do lesa.
A disoriented brown bear cub in Turkey’s Duzce province was rescued after it was believed to have consumed an excessive amount of ‘mad honey’, a type of honey that can have hallucinogenic effects. The cub is doing well and will likely be released into the wild soon. pic.twitter.com/m7kqTg4m95
— Middle East Eye (@MiddleEastEye) August 12, 2022
Med, ktorý v turečtine nazývajú deli bal, vyrábajú včelári v malom množstve v horskom pásme Kaçkar. Okrem tohto pásma rastú halucinogénne rododendrony už len na úpätí Himalájí. Med vyrobený z nektáru týchto kvetín má blatistočervenú farbu, ostrú vôňu a horkú chuť. U cicavcov môže vyvolať omámenie.
Miestni ho bežne používajú ako liečivo: malá lyžička medu sa zmieša s horúcou vodou alebo mliekom pri domácej liečbe vysokého krvného tlaku, impotencie a niekoľkých ďalších zdravotných problémov.
Pri predávkovaní však vedie k nebezpečným komplikáciám vrátane závratov, zástav srdca a iných srdcových problémov, alebo v zriedkavých prípadoch až k smrti. V Turecku každoročne prijmú nemocnice desiatky ľudí, ktorí sa týmto medom priotrávili.