Na Ukrajine strávil tri mesiace. Navštívil Ľvov, Kyjev, no napokon skončil v ostreľovanom Charkove.
Pavol Pekarčík je slovenský dokumentarista, ktorý sa po ruskej invázii na Ukrajine začlenil do komunity dobrovoľníkov, utečencov či vojakov na fronte. Približne 3 mesiace žil život, ktorý si len málokto z nás dokáže predstaviť. Ak sa ti rozhovor s ním bude páčiť a chceš podporiť kvalitnú tvorbu, pridaj sa do klubu REFRESHER+. Získaš neobmedzený prístup k prémiovému obsahu, ale aj množstvo ďalších výhod.
Šiel si po vypuknutí vojny hneď na Ukrajinu?
Nie, ty tie prvé dni nemáš žiadnu šancu. Aby si sa mohol pohybovať vo vojne, hoci to znie smiešne, potrebuješ papiere. Keď ich nemáš, tak môžeš veľmi ľahko dopadnúť zle. Ale aj keď ich máš, tak môžeš dopadnúť zle. Kým sa celý proces vydávania akreditácií začal, tak to chvíľu trvalo.
Čo si robil medzi tým, ako si čakal na akreditáciu?
Na Ukrajine sú milióny ľudí a medzi nimi množstvo mojich kamarátov. Prvé dni som iba bral ľudí z hranice. Volal mi kamoš z Ukrajiny, že „počúvaj, posielam ti ženu s dvomi deťmi“. Po chvíli volá znova, že už ich bude sedem. Ten deň sa ti v dôsledku toho mení na improvizačné riešenia ťažkých životných situácií, ktoré našťastie zažíva niekto iný.
To, čo ma veľmi príjemne prekvapilo, bola komunita na sociálnych sieťach. Ja tam príliš nefungujem, ale toto mi neušlo. Množstvo ľudí sa dalo dokopy a začalo pomáhať. Mal som pocit hrdosti, že patrím k tým ľuďom.
Ako vyzerala cesta po Ukrajine?
Najprv sme vo Ľvove vyložili veci pre detský domov. Potom sme šli do Kyjeva, kde sme pochodili Irpiň, Buču, Hostomeľ. Boli sme v tých mestečkách hneď po oslobodení. No novinársky tlak je tam veľmi veľký. Necítili sme sa komfortne a odišli sme do Charkova.
Ty si prišiel do Charkova, keď ho Rusi obliehali…
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo sa na druhom poschodí budovy spí lepšie ako v charkovskom metre.
- Aké emócie prevládajú na fronte.
- Ako vyzerá bezprostredná situácia po streľbe tankom.
- Ako sa v Charkove chodí na kávu.
- Aký je najbizarnejší zážitok Pavla Pekarčíka z vojny na Ukrajine.
- V čom spočíva problematika slovenských hoaxoch o Ukrajincoch.