Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
10. júla 2022, 20:11
Čas čítania 0:42
Jana Chovancová

Kanada vráti turbínu pre plynovod Severný prúd 1. Ukrajine sa to nepáči

NEWS KANADA NEMECKO PLYN Z RUSKA RUSKO RUSKO-UKRAJINSKÝ KONFLIKT
Uložiť Uložené

Vzťahy Kyjeva s Nemeckom sú v týchto dňoch obzvlášť citlivé. Je to kvôli turbíne pre plynovod, ktorým tečie plyn do Nemecka.

Nemecko, ktoré je závislé od dodávok energie z Ruska, čelí naozaj veľkým problémom. Krajina predstavuje najväčšiu európsku ekonomiku a z dôvodu zhoršujúcej sa situácie  aktivovalo druhý stupeň v rámci svojho trojstupňového núdzového programu. Píšu o tom Aktuality.

Vzťahy Kyjeva s Nemeckom sa kvôli tejto situácii poriadne naštrbili. Nemecko totiž chce, aby kanadská Ottawa vrátila turbínu ruskému plynárenskému gigantu Gazprom. Kyjev ale v súvislosti s prebiehajúcou vojnou s Ruskom nalieha na Kanadu, aby si ju nechala, pretože jej odoslanie do Ruska by porušilo sankcie naň uvalené.

Kanada napokon uvoľní turbínu pre plynovod Severný prúd 1 z dôvodu, že bez dostatočných dodávok zemného plynu bude nemecká ekonomika výrazne trpieť. V prípade, že by tak neurobili, Nemcom hrozí neschopnosť zabezpečiť dostatočné vykurovanie domácností.

Aj keď nemecké domácnosti vykurujú najmä v zime, starosti z nedostatku si robia už teraz. Mestá pripravujú haly pre chudobných a starých, ktoré majú slúžiť ako výhrevne. Kríza sa odrazila aj na nemeckých školách a je otázne, či bude vyučovanie prebiehať v normálnych podmienkach. Školy sa môžu v prípade nepriaznivej situácie dokonca počas jesene a zimy zatvárať.

Domov
Zdieľať
Diskusia