Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
3. júla 2022, 11:42
Čas čítania 1:07
Ema Stanovská

Študenti Univerzity Komenského zaplatia za internáty viac. Škola zverejnila nové cenníky za ubytovanie

NEWS ENERGIE SPRÁVY Z DOMOVA ZVYŠOVANIE CIEN ENERGIÍ
Uložiť Uložené

Ceny sa zvýšili len o sumu, o ktorú internátom narástli oprávnené výdavky. „Ubytovanie študentov a zamestnancov nie je pre univerzitu forma zárobku, ale sociálna služba,“ odôvodnila univerzita.

Univerzita Komenského (UK) v Bratislave zavádza nové cenníky na internátoch, platiť budú od nového akademického roka. Najväčšia slovenská univerzita o tom informuje na svojom webe.


„Výdavky na energie na našich internátoch vzrástli o viac ako 40 percent. UK nemá iné zdroje, z ktorých by tieto dodatočné náklady mohla pokryť. Preto univerzite neostáva nič iné ako zvýšiť ceny za ubytovanie na internátoch pre študentov a zamestnancov od budúceho semestra,“ píše univerzita. Koncom júna rokoval o návrhu na zvýšenie cien aj Akademický senát UK.


Ceny na Mlynoch UK vzrastú zo 47,50 až 113,50 eura na 58,50 až 134 eur na mesiac. Dvojlôžková izba vo výškovom bloku B bude študentov namiesto súčasných 74 eur stáť od septembra 87,50 eura mesačne.

Odporúčané
Študenti si za ubytovanie v internátoch priplatia. Univerzity reagujú na rastúce ceny energií Študenti si za ubytovanie v internátoch priplatia. Univerzity reagujú na rastúce ceny energií 19. júna 2022, 9:59

Ceny na internátoch Družba UK sa zmenili z pôvodných 72,53 až 97,33 eura na 88,68 až 119 eur mesačne. Dvojlôžková izba v bloku D1 alebo D2 vyjde študentov namiesto súčasných 76,85 eura od septembra na 93,96 eura na mesiac.


„Ceny sa zvýšili len o sumu, o ktorú internátom narástli oprávnené výdavky. Ubytovanie študentov a zamestnancov nie je pre univerzitu forma zárobku, ale sociálna služba,“ odôvodnila univerzita. Zároveň dodala, že pri tvorbe cien dbá na to, aby boli na takej úrovni, aby si ubytovanie naďalej mohli dovoliť aj študenti zo sociálne slabších rodín.

Na rast cien energií v posledných týždňoch reagujú viaceré univerzity. Ceny za ubytovanie dvíhali rádovo o niekoľko percent. K tomuto kroku pristúpila aj Slovenská technická univerzita, Prešovská univerzita či Univerzita Pavla Jozefa Šafárika.

Mohlo by ťa zaujímať:
Citáty o láske z obľúbených seriálov a filmov. Výroky plné citov z Euphorie, Priateľov aj Harryho Pottera
10 najlepších erotických filmov (Rebríček)
10 najlepších filmov s českým a slovenským dabingom, ktoré si môžeš pozrieť na Netflixe
Domov
Zdieľať
Diskusia