Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
2. júla 2022 o 14:12
Čas čítania 0:48
Jana Chovancová TASR

Záchranári pomáhali v piatok pri 115 kolapsoch z tepla

NEWS NEMOCNICA POČASIE
Uložiť Uložené

Počas horúčav by sme sa mali vyhýbať nadmernej fyzickej aktivite, slnku a dodržiavať pitný režim.

Zdravotnícki záchranári pomáhali počas prvého júlového dňa pri 115 kolapsoch z tepla. Za posledných desať dní potrebovalo v súvislosti s horúčavami pomoc záchranárov viac ako 800 ľudí. 


Väčšina pacientov z piatka bola podľa slov hovorkyne Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Aleny Krčovej po ošetrení transportovaná do nemocnice. „Najstaršou pacientkou bola 94-ročná žena, najmladším pacientom len šesťročné dieťa,“ uviedla.


Podľa nej vzniká kolaps z tepla pri prehriatí organizmu. Príznaky sú viaceré, patrí medzi ne zvýšená telesná teplota, malátnosť, bolesti hlavy, závraty. Môže sa pridať aj nevoľnosť, zvracanie či krátkodobá porucha vedomia.


„Extrémne teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, aj pre mladého zdravého človeka. Najohrozenejšie skupiny sú deti, seniori, tehotné ženy a chronickí pacienti, najmä kardiaci a diabetici. Platí, že počas horúčav by sme sa mali vyhýbať nadmernej fyzickej aktivite a slnku, dodržiavať pitný režim a pri športe v exteriéri by sme nemali preceňovať sily a podceňovať počasie,“ upozorňuje Krčová.

Anketa:
Dodržiavaš pitný režim?
Áno, dávam si na to veľký pozor. 
Nie, úplne na to zabúdam.
Napijem sa, keď si spomeniem.
Áno, dávam si na to veľký pozor. 
60 %
Nie, úplne na to zabúdam.
14 %
Napijem sa, keď si spomeniem.
26 %

Ako poskytneš základnú prvú pomoc pri kolapse?

Pacienta treba preniesť do chladnejšieho prostredia, aspoň do tieňa, a uložiť ho do ležiacej alebo pololežiacej polohy. „Pomáha ovlažovanie, prípadne ovievanie. Ľadová voda nie je vhodná, pacientovi podávame vlažnú vodu po malých dúškoch,“ povedala. 

Ak sa stav nezlepšuje alebo pacient opakovane upadá do bezvedomia, odporúča kontaktovať linku 155.

Domov
Zdieľať
Diskusia