Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
27. júna 2022 o 21:23
Čas čítania 1:05
Ema Stanovská

Črevné vírusy dokážu vinou mikroplastov prežiť vo vode niekoľko dní, zistili vedci. Nepomôžu ani čističky odpadových vôd

NEWS EKOLÓGIA SPRÁVY ZO SVETA VEDA A VÝSKUM ZDRAVIE ŽIVOTNÉ PROSTREDIE
Uložiť Uložené

Vírusy, ktoré spôsobujú tráviace ťažkosti, sa môžu naviazať na mikroplasty, čo im umožňuje prežiť vo vode tri dni. Dokázali to vedci zo škótskej Stirlingovej univerzity.

Vedci zo škótskej Stirlingovej univerzity zistili, že ľudské črevné vírusy, ako je napríklad rotavírus, prežijú v sladkej vode aj niekoľko dní, a to tak, že sa zachytia na mikroplastoch.

Ide o častice kratšie ako päť milimetrov – plavci si ich preto voľným okom nevšimnú a veľmi ľahko ich môžu prehltnúť. Výskum bol publikovaný vo vedeckom magazíne Environmental Pollution.

„Zistili sme, že vírusy sa môžu naviazať na mikroplasty, čo im umožňuje prežiť vo vode tri dni, prípadne aj dlhšie,“ uviedol profesor Richard Quilliam, vedúci výskumný pracovník projektu. Ide o vírusy, ktoré spôsobujú hnačky a iné nepríjemné žalúdočné ťažkosti.

Vedci predtým uskutočnili podobný výskum, no v sterilných podmienkach v laboratóriu. Tentoraz vedci vírusy prvýkrát skúmali v reálnom prírodnom prostredí, na určenie infekčnosti vírusov však použili štandardné laboratórne metódy.

Čističky odpadových vôd nepomôžu

„Neboli sme si istí, či môžu vírusy prežiť na plastoch v bežných podmienkach, ale ukázalo sa, že nielen prežijú, ale ostávajú aj naďalej infekčné,“ objasnil profesor Quilliam. „Tri dni je dosť dlhý čas na to, aby sa patogén dostal z čističky odpadových vôd na verejnú pláž.“

Čističky odpadových vôd podľa jeho slov nedokážu tieto mikroplasty zachytiť. „Aj keď čistiareň odpadových vôd robí všetko, čo je v jej silách, voda, ktorú vypúšťa, stále obsahuje mikroplasty, ktoré sa potom prenášajú ďalej do riek a končia na pláži,“ dodal.

Odporúčané
Prevádzkovateľ odkaliska Poša dostal pokutu vyše 740-tisíc eur. Dlhodobo do riek vypúšťa odpadové látky Prevádzkovateľ odkaliska Poša dostal pokutu vyše 740-tisíc eur. Dlhodobo do riek vypúšťa odpadové látky 1. júna 2022 o 19:38

Tieto plastové častice sú také malé, že ich môžu prehltnúť plavci, upozorňujú vedci. Na to, aby človek ochorel, pritom stačí len malé množstvo týchto častíc.

Tím Richarda Quilliama nedávno zistil, že zdravotné riziko predstavujú aj vlhčené utierky a vatové tampóny vyplavované na pobrežie, ktoré obsahujú značné množstvo fekálnych baktérií.

Ďalšie podobné články nájdeš v témach Ekológia a Životné prostredie.

Domov
Zdieľať
Diskusia