Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 16. 8. 2022 meniny má Leonard

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Sponzorovaný obsah

Tento článok je sponzorovaný obsah spoločnosti Heineken .

Čo je sponzorovaný článok?

Inzerent dodal podklady ku článku, definoval, čo má článok obsahovať a komunikovať, text písal na základe zadania niekto z Refresheru.

Zaujímavosti

Pravidlá štrngania: 7 rokov bez sexu a v ktorej krajine nesmieš položiť pohár na stôl?

Prevedieme ťa históriou a zaujímavosťami zo sveta prípitkov.

Sponzorovaný obsah
18. júl 2022, 17:30 Čas čítania: 4:20
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Pravidlá štrngania: 7 rokov bez sexu a v ktorej krajine nesmieš položiť pohár na stôl?
Zdroj: Pexels/Helena Lopes
Zaujímavosti
0
Sponzorovaný obsah
18. júl 2022, 17:30
Čas čítania: 4:20

Pravidlá štrngania: 7 rokov bez sexu a v ktorej krajine nesmieš položiť pohár na stôl?

Prevedieme ťa históriou a zaujímavosťami zo sveta prípitkov.

Sponzorovaný obsah
18. júl 2022, 17:30
Čas čítania: 4:20
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Pravidlá štrngania: 7 rokov bez sexu a v ktorej krajine nesmieš položiť pohár na stôl?
Zdroj: Pexels/Helena Lopes
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.
Sponzorovaný obsah

Tento článok je sponzorovaný obsah spoločnosti Heineken .

Viac info

Dôvod na štrngnutie pri „jednom“ sa nájde vždy, veď to dobre poznáš. Kamoš má narodky, povýšili ťa v práci alebo je konečne piatok a máš voľný víkend. Prípitky sú taký zvláštny zvyk, ktorý robia všetci a má svoje nepísané zásady. 

 

Pravdepodobne si sa už niekedy ocitol v situácii, keď si ľudia okolo štrngali, ale teba vynechali, pretože si mal v ruke nealko. Zamýšľal si sa nad tým, prečo si pripíjame a kto určil tieto pravidlá? V spolupráci s Heinekenom sme sa rozhodli nájsť odpovede na tieto otázky. Dozvieš sa, že zdvíhanie pohárov „na zdravie“ nemusí súvisieť s alkoholom, dôležitejší je rešpekt a priateľstvo. 

 


Možnosť štrngnúť si s najbližšími by mal dostať každý, aj ak patríš medzi ľudí, ktorí alkohol piť nechcú alebo nemôžu. Pivo Heineken 0.00 % ťa iba utvrdí v tom, aký je skutočný význam prípitkov a že nezáleží na tom, či tvoj drink obsahuje alkohol.

pripi si nealkom

Kde sa to celé začalo? 

Autor Paul Dickson, ktorý sa zaoberá skúmaním histórie, tvrdí, že prípitky boli bežné už v staroveku. V Homérovom diele Odysea hrdina gréckej mytológie Odyseus pripíjal na zdravie Achillovi. Podľa starých Grékov bolo potrebné zodvihnúť pohár až trikrát – na zdravie Hermésovi (božský posol, ochranca ciest, pútnikov a obchodu), Charitkám (bohyne pôvabu a krásy) a nakoniec Diovi (vládca Olympu, boh hromu). 

 

Zdroj: Unsplash/Spencer Davis

 

V starovekom Ríme pripíjanie na niečie zdravie začalo zohrávať dôležitú úlohu aj v politike, pretože senát nariadil, aby si občania pri každom jedle pripili na počesť cisára Augusta.

 

Pohármi štrngali takmer všetky staroveké civilizácie, neskôr si ľudia mysleli, že tento zvyk má korene v kresťanstve. Čaše vydávali podobný zvuk ako kostolné zvony, čo malo údajne odpudiť diabla. Podľa svetského vysvetlenia štrnganie nemá nič spoločné s temnými silami, robíme to pre úplný pôžitok z nápoja. Aby si ho dosiahol, mal by si zapojiť všetkých päť zmyslov – treba ho ochutnať, dotknúť sa ho, vidieť, ovoňať a s cinknutím počuť.

 

Svojskú tradíciu mali severoeurópske národy – Vikingovia pili medovinu alebo pivo z lebky padlého nepriateľa. Táto morbídna záľuba istým spôsobom pretrváva dodnes, v škandinávskych krajinách sa pripíja so slovami skål (v starej nórčine skål znamená lebka).

 

Zdroj: Unsplash/Victor B.

Prvý prípitok a zlatá éra štrngania

Podľa Paula Dicksona historické pramene prvý prípitok datujú do roku 450 počas veľkej hostiny anglického kráľa Vortigerna, ktorú usporiadal na počesť svojich saských spojencov. Rowena, krásna dcéra saského vodcu Hengista, zdvihla veľký pohár naplnený korenistým nápojom, pripila na kráľa so slovami: „Louerd King, waes hael!“ (Pán kráľ, buď zdravý!) a Vortigern odpovedal: „Drink, hael.“ (Pi, na zdravie.) Vortigen vášnivo pobozkal Rowenu, požiadal ju o ruku a vzali sa v ten istý večer. Nasledujúce storočia sa v starom Anglicku pripíjalo s rovnakými slovami ako na hostine kráľa Vortigena (zo slov waes hael sa stalo wassail hael sa zmenilo na hail).

 

Zdroj: Unsplash/Europeana

 

Dokonca v 17. storočí, takisto na území Veľkej Británie, popíjanie pri stole bez prípitku na zdravie niekoho výnimočného považovali za prefíkanosť a neslušnosť. Rituál sa spopularizoval natoľko, že vznikla pozícia toastmaster (majster prípitkov), ktorý dbal najmä na to, aby každý dostal šancu na prípitok.

 

Povolanie toastmaster stále existuje, vo Veľkej Británii nájdeš Národnú asociáciu majstrov prípitku (The National Association of Toastmasters), jej členovia sú skúsení rečníci a básnici. Prezentujú sa na rôznych eventoch, ich službu si môžeš objednať aj na vlastnú oslavu. Dokonca majú vlastnú uniformu – červené frakové sako a biele rukavice. 

 

Ak by sme mali definovať zlatú éru prípitkov, bolo by to medzi rokmi 1876 a 1920. Na trhu sa objavovali tematické knižky a brožúry, významní autori prispievali vlastnými prípitkami do antológií a noviny mali špeciálne rubriky. Obľúbenými sa stali pracovné prípitky, niektoré kluby a organizácie otvárali večere pripitím si na počesť prítomných profesionálov. Nemysli si, že išlo o dojímavú vďaku za vykonanú prácu, skôr to boli úsmevné slovné hračky. 

Obdobie prohibície

Keď sa 17. januára 1920 začala prohibícia v USA, pitie v istej miere tajne pokračovalo, ale zvyky sa zmenili. Na zakázanom zozname nebol iba alkohol, ale aj knihy, reklamy a články z časopisov, ktoré pomáhali udržiavať tradíciu o pití. Istý spisovateľ, ktorý sa v roku 1934 po zrušení zákona pokúšal znovuoživiť slávu prípitkov, povedal: „Keď prohibícia udusila náš národ, na viac ako trinásť rokov odsúdila skutočné umenie a etiketu pitia.“ Spoločenský význam pripíjania sa síce obnovil, no „vytratila sa poézia“. 

 

Zdroj: Unsplash/Marvin Meyer

Prípitky vo svete

Na zdravie! Cheers! Salud! L’chaim! Poznáš tradície prípitkov vo svete? Vybrali sme tie najzaujímavejšie, ktoré sa ti môžu hodiť, ak do týchto krajín niekedy vycestuješ. S novými znalosťami môžeš hrdo pozdvihnúť pohár a pripiť si ako miestni. 

 

Čína

Pohostenie má v čínskej kultúre veľmi dôležitú úlohu, hostiteľ nesmie zabudnúť ponúknuť pohárikom hostí a považuje sa za veľmi neslušné prípitok odmietnuť. Navyše, v konzervatívnom prostredí by si si mal dávať pozor na to, s kým si pripíjaš. V prítomnosti niekoho staršieho (svokra, starého rodiča...) by si mal podľa tradície držať pohár nižšie ako osoba, s ktorou si štrngáš. Pripíja sa slovami: Gān Bēi! 

 

Japonsko

Japonci si na rešpekt naozaj potrpia. Ak piješ so svojím šéfom alebo s inou rešpektovanou osobou, nikdy si nenalievaj sám, považujú to za vrcholne nezdvorilé. Mal by si počkať, kým ti naleje hostiteľ alebo čašník. Pohár je potrebné držať obidvoma rukami, mimochodom, tento zvyk platí aj v Južnej Kórei. V Japonsku sa pripíja slovami: Kanpai!

 

Zdroj: Unsplash/Danis Lou

 

Taliansko

Nesprávne štrngnutie v Taliansku môže vážne ovplyvniť tvoj milostný život. Ak si s niekým pripíjaš, pozeraj sa mu do očí, inak ti hrozí sedem rokov bez sexu. Táto povera sa traduje v rôznych európskych krajinách. Aj v našich končinách je očný kontakt dôležitý, nehrozí ti však prekliatie a suché obdobie, iba sa to považuje za slušné. Taliani si na svoj sexuálny život asi potrpia. Pripíja sa slovami: Cincin! alebo Saluti!

 

Rusko

Rusi sú veľmi pyšní na svoju vodku, takže asi nikoho neprekvapí, že umenie pripíjania je v nich hlboko zakorenené. Jedno pravidlo hovorí, že sklo by sa nemalo dotýkať stola, čiže pohár vodky nesmieš položiť a držíš ho v ruke. Ak je tvoj „panák“ prázdny a fľaša už dopitá, uložíš všetko pod stôl. Podľa ďalšieho pravidla sa vodka pije iba čistá, takže žiadne miešanie s džúsom na párty, považujú to za rúhanie. V Rusku si štrngajú: Za zdaróvie.

 

Austrália

Keď v Austrálii pije partia známych, nepísané pravidlo hovorí, že každý musí kúpiť jedno kolo. Okrem toho sa počas prípitkov z lásky podpichujú „urážkami“, ktoré sa môžu aj rýmovať. Kamoš ti povie: „Cheers, big ears!“ a ty odpovieš: „To yours, big nose!“ So slovom priateľ si aj pripíjajú: Cheers mate!

 

Čo hovoríš na históriu a svet prípitkov? Pri najbližšej príležitosti mysli na to, že je cool pripiť si aj nealko drinkom, ako napríklad pivo Heineken 0.00 %, dôležité je, že oslavuješ s milovanými ľuďmi. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: DICKSON,P: Toasts: Over 1,500 of the Best Toasts, Sentiments, Blessings, and Graces. 2009., natuk.com, onetravel.com, toit.in, christopherstewart.com, winecountry.comNáhľadový obrázok: Unsplash/Fábio Alves
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy zaujímavosti
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.