Paleontológ z Edinburghu tvrdí, že menšie cicavce sa dokážu vysokým teplotám prispôsobiť lepšie ako tie veľké.
Podľa profesora Steva Brusatta, ktorý pôsobí ako paleontológ na Edinburskej univerzite, je možné, že v dôsledku klimatickej krízy sa postupom času začnú ľudia scvrkávať. Je to preto, lebo menšie cicavce sa dokážu lepšie prispôsobiť vysokým teplotám. Píše o tom na svojej stránke The Guardian.
Svoju myšlienku o zmenšení ľudského vzrastu porovnal s vývinom koní, ktoré sa pred približne 55 miliónmi rokov v dôsledku otepľovania takisto zmenšili. Vo svojej knihe profesor Brusatte poznamenal, že zvieratá sú v teplejších krajinách často menšie ako tie, ktoré žijú v chladnejších oblastiach. „Dôvod nie je úplne jasný, no môže to byť čiastočne aj preto, že menšie zvieratá dokážu lepšie odvádzať prebytočné teplo.“
Podľa profesora je zmenšovanie sa „prirodzený spôsob, ako sa cicavce vyrovnávajú s klimatickou zmenou“. Otázkou teda zostáva, či bude aj človek reagovať rovnako ako ostatné cicavce.
Už pred časom sa otázkou zmenšovania zaoberali výskumníci z Cambridgeskej univerzity a ich odpovede boli rovnaké. Čím chladnejšie podnebie, tým sú cicavce väčšie a naopak. Okrem toho zistili, že klimatická zmena ovplyvňuje aj veľkosť ľudského mozgu, ktorý sa takisto postupne zmenšuje.
– Tajomné lesy a históriou nasiaknuté hrady. Týchto 10 miest pri Bratislave je ideálnych na jarné výlety
– 10 najlepších hier pre dvoch a viacerých hráčov, ktoré si užiješ z pohodlia gauča
– KVÍZ: 15 ťažkých otázok o Harrym Potterovi, na ktoré poznajú správnu odpoveď len niektorí fanúšikovia