To najlepšie, čo diváci a recenzenti videli na filmovom festivale v Cannes.
Filmový festival v Cannes je azda najprestížnejším spomedzi všetkých. Koná sa raz ročne a tento rok jeho návštevníci mohli okrem herca Toma Cruisa promujúceho blockbuster Top Gun: Maverick so stíhačkami a s helikoptérou, na ktorej sám priletel, vidieť aj množstvo kvalitných a zaujímavých filmov.
V dnešnom článku si predstavíme 10 tých najzaujímavejších, ktoré sa pravdepodobne budú biť o pozície v rebríčkoch najlepších filmov roka. Top 10 sme vyberali na základe hodnotení recenzentov a divákov, ktorí tieto počiny videli.
Chceš si u nás prečítať viac takýchto výberov kvalitných filmov, ktoré médiá ignorujú, hoci sú často lepšie ako väčšina hollywoodskych blockbusterov? V tom prípade nás podpor a staň sa členom klubu Refresher+.
1. Triangle of Sadness (réžia: Ruben Östlund)
Priemerné hodnotenie na Rottentomatoes: 7,8/10
Dĺžka: 2 h a 22 min.
Švédskeho režiséra Rubena Östlunda možno poznáš ako autora skvelej drámy Štvorec, s ktorou takisto hviezdil práve na festivale v Cannes. Jeho najnovšia čierna komédia sa volá Triangle of Sadness a jednu z hlavných úloh v nej hrá Woody Harrelson. Diváci snímku ospevujú od začiatku festivalu. Koniec koncov po skončení premietania jej podľa The Independent venovali osemminútový potlesk v stoji.
Östlund komédiu pripravoval veľmi dlho. Hovorí sa v nej totiž po anglicky, čo nie je jeho rodný jazyk. Bál sa, aby vtipy a humor po preložení do angličtiny nestratili význam, ale nakoniec to podľa recenzentov zvládol.
Čierna komédia rozpráva príbeh celebritného páru počas plavby na luxusnom trajekte. Satirický film sa podľa divákov vysmieva životnému štýlu boháčov, influencerov, ale aj absurdným rodovým stereotypom dneška.
2. Close (réžia: Lukas Dhont)
Priemerné hodnotenie na Rottentomatoes: 8,6/10
Dĺžka: 1 h a 45 min.
Tínedžeri Rémi (Gustav De Waele) a Leo (Eden Dambrine) sú kamarátmi od útleho detstva. Jeden pre druhého sú „bratom“, no to sa zmení, keď sa ich spolužiaci spýtajú, či spolu chodia. Leo začne Rémiho od seba odsúvať. Ten zareaguje spôsobom, ktorý zapríčiní veľkú tragédiu. Zvyšok filmu sa zameriava na Lea, ktorý celé mesiace prežíva v tichosti, a divák spoločne s ním sleduje jeho emócie a túžby, ktorým poriadne nerozumie.
3. Aftersun (réžia: Charlotte Wells)
Priemerné hodnotenie na Rottentomatoes: 9,3/10
Dĺžka: 1 h a 41 min.
Z festivalu v Cannes sa ozývajú názory divákov, že ide o jeden z najlepších režijných debutov, aké kedy videli. Charlotte Wells natočila dojemný a komplexný príbeh o 11-ročnej Sophie (herecký debut v podaní Francescy Corio), ktorá je na dovolenke so svojím otcom v 90. rokoch minulého storočia.
Príbeh sa začína ako obraz šťastného detstva, no divák čoskoro zisťuje, že Sophie si spomína na svoje detstvo s otcom a sleduje zábery z videokaziet, aby si tak lepšie spomenula, aké to bolo v skutočnosti. S každým ďalším záberom a pohľadom do minulosti si uvedomuje, že aj keď sa jej otec celý čas snažil, bojoval popritom so svojimi vlastnými démonmi.