Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
12. mája 2022, 11:46
Čas čítania 0:39
Ema Stanovská

Priezvisko Geissenovci sme roky písali zle, správny tvar je Geissovci. Potvrdil nám to Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra

NEWS GEISSENOVCI
Uložiť Uložené

Túto informáciu sme si overili u dvoch jazykovedkýň z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra aj v Goetheho inštitúte.

Extravagantná milionárska rodina z reality šou Geissenovci je už niekoľko dní na Slovensku. Ich priezvisko bolo preto v poslednom čase skloňované oveľa častejšie ako zvyčajne. Ako sme si však potvrdili z viacerých zdrojov, toto priezvisko píšeme už roky zle.

„Ak si na internete dáte vyhľadať ,Geissenovcov‘, zistíte, že sa volajú Robert a Carmen Geiss. Tvar Die Geissens je plurál. Za normálnych okolností sa plurál tvorí koncovkou -s. V prípade mien končiacich sa na z, ss a ß sa pred -s vkladá -en, aby neboli sykavky vedľa seba,“ hovorí Linda Fintorová z Goetheho inštitútu v Bratislave.

Fintorová dodala, že preferuje tvar „Geissovci“, ktorý používajú aj viaceré mienkotvorné médiá.

Túto informáciu sme si overili aj u dvoch jazykovedkýň z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra. „Správny tvar by mal byť ,Geissovci‘, bez koncovky -en,“ potvrdili nám v jazykovej poradni.

Nesprávny tvar „Geissenovci“ doteraz používali asi všetky slovenské médiá a Refresher nebol výnimkou. Keďže však rešpektujeme princípy spisovnej slovenčiny, od dnešného dňa budeme nemeckú milionársku rodinu v článkoch označovať ako „Geissovci“.

Domov
Zdieľať
Diskusia