Bibiána Paršová svoj Instagram vybudovala vďaka turistike po slovenských horách, no dnes s viac ako 16-tisíc followermi ukazuje, ako cestovať popri práci na plný úväzok a za čo najmenej peňazí.
„Zvyčajne nemám konkrétny rozpočet. Ja sa vždy snažím cestovať čo najlacnejšie, takže keď som plánovala Portugalsko a Barcelonu, kam som šla prvýkrát v živote sama, tak som sa snažila využiť hostely, ktoré vedia byť naozaj lacné,“ hovorí Bibiána Paršová, ktorá za posledné roky vybudovala svoj Instagram prakticky od nuly až k viac ako 16-tisíc followerom.
V začiatkoch zdieľala prevažne príspevky zo slovenskej prírody, v ktorej trávila množstvo času. Turistika jej vyniesla popularitu, no napriek tomu, že by sme ju dnes mohli označiť za influencerku, sama seba nepovažuje za travel blogerku, dokonca stále pracuje na plný úväzok v robote, ktorej sa venovala predtým, ako jej „vybuchol“ Instagram.
„My robíme tak, že päť dní som v práci a dva dni – v nedeľu a pondelok – mám voľno. Ak si zapíšem päť dní dovolenky, vďaka víkendu a dvom dňom voľna z nich mám zrazu deväť dní voľna,“ vysvetľuje, ako dokáže popri cestovaní pracovať bez toho, aby sa jej krížili plány.
Pracuješ na plný úväzok, no napriek tomu dokážeš svoju prácu skombinovať s cestovaním. Množstvo Slovákov si dnes pritom myslí, že cestovanie si môže dovoliť len privilegovanejšia vrstva. Ako sa to celé dá skĺbiť?
Skĺbiť sa to dá, ale je to oveľa náročnejšie ako sa len tak niekam vydať. Funguje to tak, že si v práci musím vopred naplánovať dovolenku na celý rok. Väčšinou hľadám dátumy, ktoré sú blízko sviatkov, aby sa mi dovolenka vždy predĺžila, pričom v práci mám vždy dva voľné dni počas týždňa.
Keď mám vopred vybrané dátumy, hľadám letenky bez toho, aby som zadávala presnú destináciu. Kde vyletí lacná letenka, tak tam ju často rovno kúpim. Najčastejšie hľadám letenky možno päť týždňov pred cestou, lebo vtedy zvyknú byť najlacnejšie.
My robíme tak, že päť dní som v práci a dva dni – v nedeľu a pondelok – mám voľno. Ak si zapíšem päť dní dovolenky, vďaka víkendu a dvom dňom voľna z nich mám zrazu deväť dní voľna.
Na Instagrame ukazuješ svoje cesty aj do krajín ako Island, Srí Lanka, Irán či Keňa, o ktorých si možno bežný človek myslí, že sú príliš drahé a nedostupné.
Svojím spôsobom sú drahé, lenže vždy sa dá cestovať lacnejšie ako cez cestovné agentúry. Napríklad letenky na Island nás vyšli možno 100 eur spiatočne aj s kuframi. Za takú cenu sme to podľa mňa parádne vystihli. Celkovo sa mi páči, keď cestujeme vo štvorici, lebo štyria ľudia je ideálny počet – dokážeš rozrátať náklady napríklad na auto, takže zaplatíš menej.
Island však je naozaj drahý, najmä čo sa týka stravy a služieb. My sme sa v jednej chvíli stravovali výlučne hotdogmi, lebo sme nechceli dávať 20 eur za každý obed. Takže áno, niektoré veci v takýchto destináciách bývajú drahé, ale množstvo vecí sa dá vybaviť za málo peňazí, len si to ľudia často neuvedomia.
Keď som to prepočítavala, Island nás vyšiel o polovicu lacnejšie ako cez cestovné agentúry, ktoré robia zážitkové zájazdy. Len tomu treba venovať trochu času, naštudovať si, čo chceš vidieť, a hľadať.
Svoju dovolenku plánuješ rok vopred. Viem, že množstvo ľudí sa snaží maximalizovať dovolenku napríklad vďaka sviatkom. Kde pracuješ, že to vieš takto ideálne skombinovať?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- V akej firme pracuje na plný úväzok popri neustálom cestovaní.
- Ako sa dá dovolenka naplánovať na celý rok dopredu tak, aby mohla cestovať.
- Či dnes minie väčšinu výplaty na cestovanie a ako narába s peniazmi.
- Koľko ju stál 10-dňový sólo trip po Portugalsku a Barcelone.
- Či sa jej v Barcelone, známej ako mesto zlodejov, stala nejaká nepríjemnosť.
- Či sa nebála, keď v hostelovej izbe spala sama so siedmimi mužmi.
- Ako sa jej podarilo vybudovať populárny Instagram vďaka turistike na Slovensku.
- Či sa s viac ako 16-tisíc followermi považuje za travel blogerku.
- Či už na svojom Instagrame dokáže zarábať na spoluprácach s firmami.