V rámci ruskou vládou schválenej platobnej schémy si dovozcovia energie musia otvoriť dva bankové účty (devízový a rubľový) v banke, nad ktorou má kontrolu Kremeľ.
Maďarsko pristúpilo na platobné podmienky Ruska. Pri odbere plynu a ropy použije platobnú schému zavedenú Moskvou. Pre CNN to potvrdil maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.
Podľa jeho slov neexistujú žiadne alternatívne energetické zdroje alebo záložné trasy, ktoré by Maďarsku umožnili v najbližších rokoch prestať dovážať ruskú energiu. Szijjártó už predtým tvrdil, že Maďarsko nebude podporovať žiadnu podobu európskych sankcií týkajúcich sa ruskej ropy a plynu.
„Z Ruska pochádza 85 percent našich dodávok plynu a 65 percent našich dodávok ropy. Prečo? Pretože to určuje infraštruktúra. Nie je to zábava, my sme si túto situáciu nevybrali,“ povedal Szijjártó.
V rámci ruskou vládou schválenej platobnej schémy si dovozcovia energie musia otvoriť dva bankové účty (devízový a rubľový) v banke Gazprombank, nad ktorou má kontrolu Kremeľ. Po tom, čo odberatelia zaplatia v dolároch alebo eurách, Gazprombank následne túto sumu prevedie na rubľový účet. Odborníci tvrdia, že ruský platobný systém umožňuje Moskve prístup k energetickým výnosom bez ohľadu na sankcie uvalené na cudzie meny.
Viaceré svetové médiá dlhodobo nazývajú Maďarsko „trójskym koňom Putinovho režimu“ vzhľadom na prístup maďarskej vlády na čele s premiérom Viktorom Orbánom. Ten dokonca vo víťaznom prejave po tom, čo začiatkom apríla vyhral voľby, nazval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského svojím oponentom, proti ktorému počas volieb „bojoval“.