Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
12. apríla 2022 o 17:05
Čas čítania 1:23
Eduard Starkbauer

Francúzsko pre skleníkové plyny zakazuje niektoré vnútroštátne lety. Občanov chce donútiť k cestovaniu vlakmi a autobusmi

NEWS FRANCÚZSKO SPRÁVY ZO SVETA
Uložiť Uložené

Nariadenie má za cieľ znížiť emisie skleníkových plynov. Environmentálne organizácie ho považujú za málo ambiciózne.

Obyvatelia Francúzska si musia zvyknúť na definitívny zákaz veľkej časti vnútroštátnych letov. Opatrenie, ktoré prichádza s menšími úpravami do platnosti práve teraz, schválil francúzsky parlament presne pred rokom. Podľa Aktualít predchádzala prijatiu zákazu medzi politikmi, leteckými spoločnosťami a neziskovými organizáciami vášnivá debata o tom, ktoré lety by mali byť zrušené.

Na začiatku legislatívneho procesu v roku 2021 požadovala ministerka životného prostredia Elisabeth Borneová zníženie počtu letov Air France o 40 % výmenou za 7 miliardový balíček podpory počas krízy koronavírusu. Úspešný návrh, ktorý je súčasťou rámcového zákona o klíme a odolnosti, nakoniec nariadil zrušenie letov, pri ktorých existuje vlaková či autobusová alternatíva trvajúca kratšie ako 2 a pol hodiny. Ekologické organizácie vrátane Greenpeace požadovali limit šiestich hodín.

Air France
Zdroj: Flickr/Christian Junker

Francúzsko sa v rámci klimatického zákona zaviazalo znížiť do roku 2030 emisie CO2 o 40 % v porovnaní s rokom 1990. The Guardian ešte pred rokom vypočítal, že zákaz sa dotkne 12 % všetkých vnútroštátnych letov a postihne predovšetkým linky z Paríža do Nantes, Lyonu a Bordeaux.

Odporúčané
Podozrivý Luigi Mangione je pre mnohých sexsymbol. Strelec pochádza z bohatej rodiny a čítal manifest od teroristu Podozrivý Luigi Mangione je pre mnohých sexsymbol. Strelec pochádza z bohatej rodiny a čítal manifest od teroristu 10. decembra 2024 o 15:36

Environmentalisti zákon kritizovali ako málo ambiciózny a poukazovali na to, že je deravý, keďže nezakazuje spoje, ktoré slúžia ako prípoje. Inou kritizovanou úpravou je aj uplatnenie výnimky pre najväčšie letisko krajiny, parížske Charles de Gaulle. Francúzska vláda chce podľa portálu simpleflying.com týmito výnimkami chrániť konkurencieschopnosť aeroliniek Air France. Naopak, najväčší prepad v počte letov zaznamená parížske letisko Orly, ktoré sa na vnútroštátne lety dlhodobo sústredí.


O podobných opatreniach uvažuje aj Španielsko a Rakúske Austrian Airlines, ktoré z ekologických pohnútok zrušilo linku Viedeň-Salzburg, ktorú nahradilo vlakové spojenie. Finančný malus v podobe vyšších daňových poplatkov pri vnútroštátnych letoch začalo uplatňovať Nemecko aj Belgicko. Organizácia Greenpeace podľa Forbes tvrdí, že celoeurópsky zákaz krátkych letov, pri ktorých existuje verejná dopravná alternatíva pod 6 hodín, by viedol k zrušeniu tretiny európskych letov a do atmosféry by sa nedostalo až 3 a pol milióna ton uhlíkových emisií. 

Domov
Zdieľať
Diskusia