Keď niečo robí väčšina, neznamená to, že to je správne a mal by si to robiť aj ty.
Panika, strach a prehnané reakcie, do ktorých nás (nevedome) podnecuje naše okolie. Davová psychóza vo svete napáchala už veľa zlého (niekedy i dobrého), pričom posledné roky prepadáva Slovákov čoraz intenzívnejšie.
Dokázalo sa to aj počas pandémie či po prepuknutí vojny na Ukrajine, keď ľudia začali z obchodov hromadne vykupovať tovar, len aby sa vyhli existenčným problémom, ktoré ani zďaleka nehrozili do tej miery, ako na ne reagovali.
Sociálna psychologička a riaditeľka Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV Barbara Lašticová pre Refresher vysvetlila, že k davovej psychóze prichádza aj sprostredkovane a nielen v dave, a tak ju v dnešnej dobe môže posilňovať i vplyv sociálnych sietí. Prezradila, čo môžeš robiť, aby si do nej nevpadol, kedy je nebezpečná, ale i to, ako ju dokážu zmierniť hlavní predstavitelia štátu.
Ak sa ti páčia články, v ktorých sa venujeme užitočným sociálnym témam či duševnému zdraviu, a chcel by si ich na našom webe viac, môžeš nás podporiť tým, že sa pridáš do klubu Refresher+. Kvalitný obsah totiž môžeme robiť len vďaka našim predplatiteľom.
Najprv konzervy, neskôr jódové tabletky a teraz elektrické variče
Spomínaš si ešte na reakciu ľudí po tom, čo vtedajší premiér Peter Pellegrini oznámil prvý potvrdený prípad koronavírusu na Slovensku? Ak nie, môžeme ti to pripomenúť. V obchodoch sa hemžili davy, ktoré hromadne vykupovali múku či jedlo v konzervách. Ich konanie dokonca na tlačovej konferencii rozosmialo hlavného hygienika, ktorý spolu s premiérom apeloval na Slovákov, že nie je dôvod na paniku. Tá však nepochybne vznikla.
Aby sme boli korektní, musíme povedať, že pandémia nevyvolala strach len v Slovákoch, ale v ľuďoch žijúcich po celom svete. Napríklad Austrálčania kompletne vykúpili toaletný papier, na margo čoho tamojšie noviny začali z irónie tlačiť prázdne strany, aby sa ľudia mali „do čoho utrieť“.
Hoci oba príklady sa ti môžu zdať úsmevné, menej úsmevný bol (a je) strach v ľuďoch, ktorý vyvolala vojna na Ukrajine. Po ruskej invázii Slováci začali vo zvýšenej miere žiadať o cestovné pasy.
No čo je horšie, krátko po tom, ako zaznela v médiách správa o možnej kontaminácii vzduchu rádioaktívnym prachom spojenej s obsadením černobyľskej jadrovej elektrárne ruskými jednotkami, začali vykupovať aj jódové tabletky. Ako však pre Refresher v tom čase prezradila jadrová fyzička Dana Drábová: „Nie je na mieste užívať jódové tablety bez odporúčania alebo dokonca preventívne. U niektorých osôb sa môže vyskytnúť alergická reakcia alebo iné účinky.“ Zjednodušene povedané, neodborným užívaním jódových tabliet zo strachu si ľudia vôbec nepomohli, práve naopak, mohli si ešte ublížiť.
Postupom času vznikla aj otázka, či sa na Rusko môžeme spoliehať v dodávkach plynu. Keďže sme na ne svojím spôsobom odkázaní, ľudí opäť pochytila panika. Krátko po tom, ako premiér Eduard Heger vyhlásil, že „musíme byť pripravení na všetko, aj na náhle odstavenie plynu“, Slováci zareagovali presne tak, ako si už po predošlých prípadoch očakával.
V priebehu niekoľkých dní vykúpili skladové zásoby elektrických varičov v obchodoch s elektronikou. Hovorkyňa siete Datart Sabína Boudová pre Refresher potvrdila, že v marci zaznamenali viac než trojnásobný záujem o elektrické variče v porovnaní s minulým rokom.
„V dôsledku zvýšeného dopytu po tomto sortimente intenzívne komunikujeme s našimi dodávateľmi, aby sme zaistili dostatočné skladové zásoby. V najbližších dňoch očakávame väčšie dodávky vybraných modelov,“ doplnila Sabína Boudová.
Davová psychóza: zlá, ale i dobrá
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Kedy je davová psychóza nebezpečná.
- Čo môžu proti nej robiť vlády.
- Čo môžeš spraviť ty, aby si sa nenechal pohltiť davovou psychózou.
- Kedy sa do dejín krvavo zapísala davová psychóza.