MS 2022 v Katare začnú v novembri. Organizátorov už od začiatku prenasledovali rôzne kauzy, no medzi tie najväčšie patrí nepochybne potláčanie ľudských práv robotníkov. Následkom čoho prišlo o život množstvo z nich.
Tak ako zimné olympijské hry v Pekingu, ani Majstrovstvá sveta vo futbale 2022 v Katare si v Refresheri nenecháme újsť. Hoci sa najprestížnejší futbalový turnaj začne až v novembri, v súčasnosti vrcholí kvalifikácia o posledné voľné miesta. Takisto prebehol aj žreb základných skupín. Preto ti prinášame prehľad toho najpodstatnejšieho v súvislosti s MS 2022 v Katare doposiaľ.
Tvorba kvalitného športového obsahu je pre nás prioritou. Ak ju chceš podporiť, pridaj sa do klubu REFRESHER+. Získaš tak aj množstvo benefitov, medzi ktoré patrí aj neobmedzený prístup k prémiovému obsahu.

Majstrovstvá sveta 2022 v Katare sú turnajom, o ktorom netreba hovoriť v superlatívoch. Môžeme si tu, samozrejme, predstaviť najmodernejšie futbalové štadióny na svete s vlastným metrom a malými vzdialenosťami medzi sebou. No je dôležité porzieť sa na celý turnaj skrz „správne okuliare” a preto začneme o začiatku.
MS v Katare boli kontroverzné už od svojho počiatku. 22 členov výkonného výboru hlasovalo v roku 2010 o tom, kto bude hostiť majstrovstvá v roku 2022. Adepti boli Katar, USA, Austrália, Južná Kórea a Japonsko. USA hrala do karát história, pretože MS už raz organizvali - v roku 1994.
Po 4 kolách hlasovaní, kedy v každom kole vypadol adept s najmenším počtom hlasov sa z víťazstva tešili Katarčania. Krajina, ktorá v tom čase atakovala hranicu populácie 1,7 milióna získali 14 hlasov a USA 8. Víťazstvo Kataru vyvolalo množstvo podozrení, že hlasy boli už vopred kúpené, no tieto podnety FIFA nikdy nepreskúmala a označila ich za nepresvedčivé tvrdenia. Futbal bol vtedy v krajine „v plienkach”.

Čo už v plienkach rozhodne nebolo, boli smelé plány Kataru. Tí chceli od začiatku vybudovať nadčasové štadióny, ktoré vyrazia celému svetu dych. Logistika spočívala v postavení 6 kompletne nových štadiónov a v rozsiahlej rekonštrukcii dvoch ďalších. Dokopy teda 8.
Katar minul na vybudovanie infraštruktúry súvisiacej s MS vrátane štadiónov 200 miliárd dolárov a použil 84-tisíc ton ocele. Pre porovnanie, je to takmer dvojnásobok ako pri výstavbe Burj Khalifa, momentálne najvyššej budovy sveta v nie uplne ďalekom Dubaji.
Veľkú časť populácie Kataru tvoria prisťahovalci z východných krajín, ako India, Bangladéš, Pakistan, Irán, Nepál a ďalšie. Katar začal pred výstavbou štadiónov v roku 2014 zvážať do krajiny ďalších pracovníkov z týchto krajín. Už od samého začiatku boli ľudské práva robotníkov hrubo porušované, píše Amnesty International. Zamestnávateľ im mal zadržiavať platy aj niekoľko mesiacov, pracovali v extrémnych teplotných, ale aj časových podmienkach.
Po nátlaku zo strany ľudskoprávnych organizácií, ako napríklad FairSquare, Human Rights Watch a Amnesty International sa na podmienky prišli pozrieť aj zamestnanci OSN. Katar následne vyhlásil, že podmienky pre robotníkov zlepší, čo sa naplnilo len z malej časti. Výsledok? K februáru 2021 zomrelo podľa The Guardian pri práci súvisiacej s výstavbou štadiónov 6 500 migrujúcich pracovníkov.

Len v roku 2021 ich zomrelo 50, ďalších 500 bolo vážne zranených a takmer 37-tisíc pracovníkov utrpelo ľahké alebo stredné zranenia. Hlavnými príčinami týchto úmrtí a zranení boli pády z výšky, dopravné nehody a padajúce predmety. Katarská vláda pritom tvrdí, že čísla sú prestrelené. Odvoláva sa na to, že tieto čísla sú zlúčené s cudzincami, ktorí nepracovali na stavbách štadiónov. Ich stanovisko teda znie, že kvôli štadiónom na MS 2022 zomrelo 37 robotníkov.
Oficiálnym maskotom Majstrovstiev sveta vo futbale je tento rok postavička menom La’eeb. Pri jeho tvorbe sa dizajnéri inšpirovali tradičnou arabskou šatkou, ktorú nosia muži. Mnohí fanúšikovia v ňom dokázali nájsť podobnosť s duchom Kasperom, postavou z detských rozprávok.
Breaking:
— Qatar News Agency (@QNAEnglish) April 1, 2022
The promotional video revealing La’eeb as Qatar’s FIFA World Cup mascot. #QNA#FinalDraw #FIFAWorldCup #Qatar2022 pic.twitter.com/Nz5Z181KTU
Netrvalo dlho, kým si užívatelia internetu začali La’eeba zobrazovať ako ducha všetkých pracovníkov, ktorí zomreli počas výstavby štadiónov a ich okolia.
Mascot for the 2022 World Cup is the ghost of migrant workers who died while building the stadiums. pic.twitter.com/kvQq09jDaO
— Troll Football (@TrollFootball) April 1, 2022
Bývalý anglický reprezentant David Beckham počas rozhovoru pre oficiálny web MS 2022 v Katare povedal, že je to obrovský moment pre každého v Katare. „Pre Katar je to šanca ukázať krajinu a jej lásku k futbalu, históriu a kultúru. To, že niektorí z najväčších hráčov v tomto športe prídu do Kataru, je pre krajinu a región obrovským momentom”.
Tieto starosti nenechali chladné niektoré futbalové asociácie. Konkrétne Nórsko, ku ktorým sa neskôr pridalo Nemecko a Holandsko. Napríklad Nórski futbalisti nastúpili pred zápasom v bielych tričkách s textom „ľudské práva na ihrisku, aj mimo neho”. Nemeckí hráči zasa vytvorili pomocou tričiek jednotný text „ľudské práva”.
#HumanRights ❗ pic.twitter.com/PEXGO7tH0v
— Germany (@DFB_Team_EN) March 25, 2021
Spomedzi týchto 3 krajín sa na MS predstavia iba Nemci a Holanďania. Na turnaji sa poslednýkrát predstaví 32 tímov. Od ďalších MS to bude už 48.
Koš 1:
Katar, Brazília, Belgicko, Francúzsko, Argentína, Anglicko, Španielsko, Portugalsko
Koš 2:
Holandsko, Dánsko, Nemecko, Švajčiarsko, Uruguaj, Chorvátsko, USA, Mexiko
Koš 3:
Irán, Japonsko, Maroko, Srbsko, Poľsko, Južná Kórea, Senegal, Tunisko
Koš 4:
Ekvádor, Saudská Arábia, Ghana, Kanada, Kamerun a víťaz zo zápasov Nový Zéland - Kostarika, Wales - Ukrajina/Škótsko (tento zápas sa ešte pre vojnu na Ukrajine neodohral) a Peru - Austrália/Spojené arabské emiráty (tento zápas sa ešte neodohral)
A-SKUPINA: Katar, Holandsko, Senegal, Ekvádor
B-SKUPINA: Anglicko, USA, Irán, Wales – Ukrajina/Škótsko
C-SKUPINA: Argentína, Mexiko, Poľsko, Saudská Arábia
D-SKUPINA: Francúzsko, Dánsko, Tunisko, Peru – Austrália/Spojené arabské emiráty
E-SKUPINA: Španielsko, Nemecko, Japonsko, Nový Zéland – Kostarika
F-SKUPINA: Belgicko, Chorvátsko, Maroko, Kanada
G-SKUPINA: Brazília, Švajčiarsko, Srbsko, Kamerun
H-SKUPINA: Portugalsko, Uruguaj, Južná Kórea, Ghana
Azda najväčším prekvapením na tohtoročných MS je účasť Kanady. Tá sa na svetový šampionát vracia po 36 rokoch. V rámci kvalifikácie severnej a strednej Ameriky dokázali hráči anglického trénera Herdmana vyhrať celú skupinu. Získali 28 bodov a za sebou nechali futbalovejšie krajiny ako Mexiko a USA. To získalo takisto zhodný počet bodov, ale pre lepšie vzájomné zápasy a skóre skončila prvá Kanada. Až tretie skončili USA a baráž si zahrá zo štvrtého miesta Kostarika.

Kanada mala z celej kvalifikácie aj dvoch najlepších strelcov. Prvý bol Cyle Larin so šiestimi gólmi a druhý Jonathan David s piatimi.
Nadchádzajúce majstrovstvá budú vôbec prvé v histórii, ktoré bude hostiť arabská krajina, respektíve krajina z blízkeho východu a taktiež prvá krajina, ktorej väčšinu obyvateľstva tvoria moslimovia.
Zároveň pôjde o turnaj, ktorý mužstva odohrajú v netradičnom termíne. Nebudú totiž v lete, ale v zime. Prvý zápas je na programe 21. novembra a finále zase 18. decembra. Dôvodom takéhoto rozhodnutia sú vysoké horúčavy, ktoré sú počas leta v Katare. Počas plánovaného termínu by sa teploty mali pohybovať od 20 do 25 stupňov celzia. Zimná edícia majstrovstiev bude mať za následok, že jednotlivé ligy budú musieť prerušiť sezónu.
Katar nie je krajinou, ktorej časové pásmo by malo ovplyvniť možnosť sledovať zápasy počas dňa. Skupinové zápasy budú krajiny hrať o 11:00, 14:00, 17:00 a 20:00. Osemfinálové a štvrťfinálové zápasy zasa o 16:00 a 20:00. Semifinále odohrajú o 20:00 a finálové stretnutia začne o 16:00. Všetky tieto časy sú uvedené v našom, stredoeurópskom pásme. Vysielacie práva má v rámci Slovenska zabezpečená RTVS.
Najväčším štadiónom je Lusail Iconic Stadium. Pojme až 86 250 divákov a odohrajú sa na ňom významné zápasy ako finále, semifinále, osemfinále, ale aj zápasy základnej skupiny. Druhým najväčším štadiónom je Al Bayt Stadium, ktorý bude dejiskom otváracieho zápasu turnaja. Ten si môže prísť pozrieť 60-tisíc divákov.

Zvyšných 6 štadiónov má identickú kapacitu - 40-tisíc miest a väčšina z nich leží v Dohe. Všetky priestory sú plne klimatizované. Atraktívna je aj vzdialenosť medzi jednotlivými štadiónmi. Hráči nebudú musieť cestovať viac, ako 45 minút autobusom. To je veľký rozdiel napríklad oproti uplynulým Majstrovstvám Európy, ktoré sa hrali po celej Európe a nejedno mužstvo muselo počas turnaja nalietať viac, ako 7-tisíc kilometrov.
Komfortné cestovanie bude dostupné aj pre fanúšikov priamo v Katare. Organizátori vybudovali sieť metra o celkovej dĺžke 300 kilometrov. Súčasťou trasy je 100 staníc vrátane zastávok pri každom štadióne.
Firma Adidas predstavila aj novú loptu, s ktorou hráči odohrajú turnaj. Dostala názov Al Rihla, čo znamená „cesta”. Ide o výsledok testov v laboratóriách, aerodynamických tuneloch a na ihriskách so zameraním na presnosť a spoľahlivosť.
⚽ #Deportes | Al Rihal está inspirado en la cultura, arquitectura, las embarcaciones y la bandera de #Qatar; será llevado a 10 ciudades de todo el mundo 🙌https://t.co/QPVlhAaLou
— Por Esto! Online (@PorEstoOnline) March 30, 2022
O MS v Katare je aj napriek množstvu negatív obrovský záujem. Oficiálna stránka turnaja uvádza, že počas prvej fázy predaja vstupeniek sa vypredali všetky dostupné, teda 800-tisíc lístkov.
Priemerná cena lístka, bez ohľadu na to, či ide o dieťa alebo dospelého je 152 dolárov na zápas v skupine. Ceny budú smerom k vrcholu turnaja, logicky, rásť. Drahou položkou v rozpočte pri ceste do Kataru môže byť počas MS aj ubytovanie. To vyjde na priemerných 600 dolárov za noc a pre rodinu dokonca 1500 dolárov. Jedlo v reštaurácii vyjde v priemere na 25 dolárov. V deň zápasu budú mať všetci fanúšikovia s platným lístkom transport zadarmo. 10-dňový výlet bude stáť takmer 8-tisíc dolárov na osobu.
