Šírenie dezinformácií je dnes podľa Rastislava Janotu bežnou súčasťou vojenských konfliktov.
Len za mesiac od začiatku ruského vojenského ťaženia na Ukrajine zablokoval Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) štyri slovenské dezinformačné webstránky: Armádny magazín, Hlavné správy, Hlavný denník a Infovojnu.
V Refresheri nás zaujímalo, akými spôsobmi sa dajú internetové stránky zablokovať, či týmto rozhodnutím neprišlo k narušeniu ústavného práva na slobodu slova aj to, či je šírenie dezinformácií na Slovensku vypuklejší problém než v iných krajinách. Stretli sme sa preto s Rastislavom Janotom, ktorý pracuje v NBÚ ako riaditeľ národného centra kybernetickej bezpečnosti SK-CERT.
Ak chceš čítať prínosné články a rozhovory o technických témach a kyberbezpečnosti, ako aj o potláčaní dezinformácií či hoaxov, pridaj sa do klubu predplatiteľov služby Refresher+. Podporíš našu prácu a každý mesiac získaš prístup k stovke nových originálnych prémiových článkov.
NBÚ v minulých týždňoch nariadil zablokovať štyri dezinformačné weby. Prečo?Aktivita všetkých subjektov sa posudzuje komplexne. Tieto stránky sme zablokovali na základe vyhodnotenia dôkaznej situácie a viacerých podnetov prevažne z prostredia bezpečnostných zložiek štátu.
Prišla však iniciatíva zablokovať weby zo strany NBÚ alebo niekoho iného?O tomto mimoriadnom opatrení rozhodol štát, NBÚ dostal túto právomoc od vlády a parlamentu. Podľa zákona o kybernetickej bezpečnosti sú tieto rozhodnutia na základe zozbieraných informácií a podnetov čisto v réžii NBÚ. Nie je to tak, že by nám to niekto prikázal. Dostali sme súbor podnetov, ktoré sme vyhodnotili formou vydania rozhodnutia.
Nebojíte sa, že sa môže rozhodnutie ukázať ako nebezpečný precedens?
Rozhodnutia v prípade každej zo stránok spĺňajú prísne kritériá a o precedense tak nemôže byť reči. Ak by mal niekto záujem blokovať obsah v budúcnosti, bude musieť splniť tie isté zákonné náležitosti.
Nemôžeme hovoriť o svojvôli pri rozhodovaní o tom, ktorá stránka predstavuje bezpečnostné riziko?
Nie. Naše rozhodnutie takto nemôžeme v žiadnom prípade označiť. Nejde o svojvoľné rozhodnutie.
Nestáva sa NBÚ rozhodnutím o blokovaní dezinformačných webov politickým nástrojom?
NBÚ je dlhodobo apolitická inštitúcia a ani naše vedenie nie je vymenované politicky. K politickým otázkam sa nevyjadrujeme. Kompetenciou rušiť prístup na dezinformačné weby nás poverila vláda a parlament. Konkrétne relevantné dôkazy v prípade potreby predložíme súdu.
O obsahu predmetných stránok vládli dlhodobo pochybnosti. Prečo sa NBÚ rozhodol zakročiť voči dezinformačným webom až teraz?
Vláda a parlament na odporúčanie Bezpečnostnej rady SR rozhodli, že tento dočasný nástroj bude počas trvania mimoriadnej situácie nutný. NBÚ pristúpil k zablokovaniu až po tom, ako prešla parlamentom novela zákona o kybernetickej bezpečnosti, ktorá nám tento krok umožnila. Pripomínam, že blokovanie je na jej základe platné do 30. 6. 2022.
Čo bude po 30. 6. 2022?To, čo sa udeje potom, dnes nevieme povedať. Je to mimo nás. NBÚ môže robiť iba to, čo nám prikáže zákon. Je to otázka na politikov.
Neprišlo zablokovaním stránok k porušeniu slobody slova?
Podľa slovenskej ústavy je v rámci demokratickej spoločnosti možné obmedziť právo na slobodu prejavu a vyhľadávanie a šírenie informácií zákonom, ak je to nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti.
Čo si však myslíte o tejto kritike vy osobne?Ako človek sa riadim základnou zásadou, že sloboda jednotlivca sa končí tam, kde sa začína sloboda druhého. Aj niečie slobodné konanie totiž môže ublížiť iným. Osobne si myslím, že dezinformácie patria na túto úroveň, keďže dokážu reálne ubližovať, a vieme, že tak aj robia.
Keď som si robil vlastný neoficiálny prieskum o vojnových konfliktoch, vyšlo mi, že v jednom momente ich na svete prebieha 36, pričom súčasťou všetkých z nich boli aj kybernetické incidenty. Tie sa pohybujú na širokej škále od masívneho využívania sociálnych sietí na zvolávanie nepokojov až po adresné útoky proti konkrétnym infraštruktúram či vojenským cieľom.
Pred vojnovým konfliktom na Ukrajine prebiehalo okrem iných kyberútokov aj masívne masírovanie verejnej mienky dezinformáciami. Čiže to, čo sme mohli pred ruskou agresiou vyhodnotiť ako slobodu slova, dnes vieme v novom svetle vojenského ťaženia vyhodnotiť ako jeho prípravu.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Na akých úrovniach prebieha blokovanie prístupu na internetové stránky.
- Z ktorých krajín zaznamenáva NBÚ na Slovensku najviac kybernetických incidentov.
- Dá sa vypnúť internetová stránka centrálne.
- Či sa NBÚ stretol s neochotou spolupracovať alebo prípadne očakáva súdne spory.
- Či je Slovensko kapacitne pripravené zvládať výzvy hybridnej vojny.