Hlas-SD pôvodne tvrdil, že pri hlasovaní v Národnej rade SR podporí návrh týkajúci sa prítomnosti vojakov NATO na území Slovenska. Denisa Saková už na Výbore NR SR pre obranu a bezpečnosť hlasovala proti.
Poslankyňa Hlasu-SD a bývalá ministerka vnútra Denisa Saková dnes na rokovaní branno-bezpečnostného výboru hlasovala proti návrhu na vyslovenie súhlasu s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl členských krajín NATO na území SR.
Členka opozičnej strany tak svojím hlasovaním poprela minulotýždňové slová predsedu strany Hlas-SD Petra Pellegriniho, ktorý tvrdil, že budú hlasovať za prítomnosť vojakov NATO na Slovensku, ktorí majú chrániť krajinu pred potenciálnou agresiou Ruska.
„Ak majú z titulu protivzdušnej obrany prísť vojská NATO, ktoré nám pomôžu ochraňovať túto hranicu, Hlas-SD to podporí. Prídu so svojimi zbraňami, ktoré Slovensko nemá a nikdy nebude mať. Môže sa stať, že tá ruská raketa, ktorá mala zasiahnuť cieľ na Ukrajine, preletí k nám a my ju nemáme ako zostreliť,“ povedal Pellegrini v Sobotných dialógoch RTVS.
Na hlasovanie Denisy Sakovej upozornil na Facebooku člen výboru Gábor Grendel. „Pred 6 dňami Peter Pellegrini verejne ohlásil, že jeho poslanci podporia prítomnosť vojakov NATO na území SR. V zmysle Ústavy SR musí s takouto prítomnosťou súhlasiť Národná rada SR. Koalícia síce má na takéto hlasovanie pohodlnú väčšinu, ale predsa len by to bolo zaujímavé gesto, ktoré v niečom predsa len odlíši Hlas od zvyšku opozície,“ napísal člen strany OĽaNO.
Koalícia má dostatočný počet hlasov na to, aby v parlamente prítomnosť vojakov odhlasovala.
V rámci posilnenej predsunutej prítomnosti NATO by na území SR malo na začiatku pôsobiť približne 1 200 vojakov. Národná rada SR však bude rozhodovať o mandáte pre 2 100 vojakov vzhľadom na rokovania o ďalšom posilnení obrany SR. Vojaci by mali byť najmä vo výcvikových priestoroch Lešť, Kamenica nad Cirochou či na Záhorí.
Posilnená predsunutá prítomnosť NATO na Slovensku je reakciou na nevyprovokovanú masívnu vojenskú inváziu Ruska na Ukrajinu. Medzinárodnú bojovú skupinu v SR majú tvoriť vojaci z Českej republiky, Holandska, Poľska, zo Slovinska, z Nemecka a USA.
Národná rada SR bude o návrhu hlasovať ešte tento týždeň.