Patriot v súčasnosti využíva viacero štátov EÚ a NATO.
Vojna medzi Ruskom a Ukrajinou len niekoľko stoviek kilometrov od hraníc Slovenska pokračuje. Naši spojenci z NATO nám preto na východ Slovenska z preventívnych dôvodov posielajú vojakov, ale aj obranný systém Patriot.
Ako sa tento systém využíva? Ktoré európske krajiny ním disponujú? A môžeme rátať s jeho úspešnosťou proti ruským raketám Iskander? O téme sme sa rozprávali s bezpečnostným analytikom Vladimírom Bednárom a generálom Pavlom Mackom.
Na podporu redakčnej práce sa môžeš stať členom klubu Refresher+. Aktuálne dianie z vojny minútu po minúte nájdeš každý deň tu. Dianie z ukrajinských hraníc sa snažíme našim čitateľom priblížiť aj reportážami z hraníc s Ukrajinou.
Slovensko má chrániť pred náhodnými aj útočnými raketami
Slovenskí štátnici a odborníci na zahraničnú politiku tvrdia, že Slovensku bezprostredný konflikt s Ruskom v súčasnosti nehrozí. Napriek tomu je však potrebné, aby bola posilnená obrana našej východnej hranice s Ukrajinou.
Medzi potenciálne riziká pri postupe ruských vojsk na západ Ukrajiny patria aj náhodné zásahy východu Slovenska ruskými raketami, čo pre Refresher potvrdil aj generál Pavel Macko. Na východ našej krajiny by preto mali prísť vojaci NATO spoločne s raketovým systémom Patriot, ktorý k nám presunú z Nemecka.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako funguje obranný mechanizmus systému Patriot.
- Prečo je pre Slovensko v súčasnosti veľmi dôležitý.
- Či môže obstáť proti ruským balistickým strelám.
- Prečo Holanďania a Nemci, ktorí budú spravovať Patriot, riskujú životy za našu krajinu.
- Na čo sa sťažovalo Rusko, keď si Poliaci zakúpili systém Patriot.
- Ktoré ďalšie európske krajiny disponujú systémom Patriot (MAPA).