Vedci rybu zostrojili len pomocou papiera, plastu, želatíny a dvoch pásikov živých buniek srdcového svalu.
Vedci z Harvardovej univerzity v spolupráci s Emoryho univerzitou skonštruovali „biohybridnú rybu“, ktorú poháňajú bunky srdcovej svaloviny človeka. Ide o prelomový projekt, ktorý môže v budúcnosti zefektívniť liečbu srdcovocievnych ochorení, napríklad pri výrobe kardiostimulátorov či umelého srdca. Informuje o tom Guardian.
Ryba pláva do rytmu srdcového tepu, a to bez akéhokoľvek „pohonu“ či iného externého zdroja energie. Replikuje kontrakcie tlčúceho srdca, vďaka čomu dokáže pohybovať chvostom a plávať ako „živé ľudské srdce“, píšu vedci v štúdii v časopise Science.
Bunky plávaním zosilneli
Vedci rybu zostrojili len pomocou papiera, plastu, želatíny a dvoch pásikov živých buniek srdcového svalu. Vydržala plávať až sto dní v kuse, čo vedcov mimoriadne prekvapilo. Úspešnosť experimentu dokazuje aj 20-sekundové video, ktoré zverejnila Harvardova univerzita na Twitteri.
This artificial fish is powered by human heart cells.https://t.co/aioJKFDZft pic.twitter.com/6c5nIbA1sn
— Harvard SEAS (@hseas) February 11, 2022
Prekvapením bolo aj to, že svalové bunky v experimente pohybom zosilneli, čo je náznak, že podobný princíp by mohol byť implementovaný pri liečbe srdcových zlyhaní. Podľa výskumníkov ide o významný krok k zostrojeniu umelého srdca, čo je extrémne komplikovaná úloha. Pomôcť by mohol napríklad deťom narodeným so zdeformovaným srdcom.
Veľmi ojedinelá je aj transplantácia srdca, ktorá pacientovi predĺži život len na veľmi krátke obdobie (pred mesiacom sa napríklad podarilo 57-ročnému mužovi transplantovať prasacie srdce).