Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
20. februára 2022, 12:30
Čas čítania 5:59
Lukáš Čelka

Darkturizmus na Slovensku: týchto 8 miest spája temná história. Si odhodlaný ich navštíviť?

Darkturizmus na Slovensku: týchto 8 miest spája temná história. Si odhodlaný ich navštíviť?
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj
ZAUJÍMAVOSTI DARKTURIZMUS
Uložiť Uložené

„Darkturizmus ťa prinúti čeliť tvrdým pravdám nielen o spoločnosti, ale aj o ľuďoch samých.“

Priťahujú ťa temné miesta a rád tam cestuješ? Neboj sa, nie si v tom sám. Ľudí už od nepamäti fascinujú lokality spojené so smrťou, s utrpením a krvavou históriou. Hoci sa darkturizmus môže tešiť obľube takmer všade vo svete, u nás jeho popularita ešte len rastie.

Napriek tomu má Slovensko v rámci temného cestovania obrovský potenciál, keďže miest s mrazivou históriou tu máme hneď niekoľko. S pomocou najznámejšej slovenskej fanúšičky darkturizmu a autorky rovnomenného instagramového profilu Mie sme pre teba vybrali 8 najzaujímavejších z nich. Samozrejme, okrem tipov, kam sa ísť pozrieť, nám prezradila aj to, odkiaľ vlastne pojem darkturizmus pochádza a čo na ňom fascinuje tisíce ľudí.

Ak sa ti naše články o zaujímavostiach zo sveta aj Slovenska páčia, môžeš ich podporiť tak, že sa pridáš do klubu Refresher+. Aj vďaka tvojej podpore môžeme o temných miestach nielen písať, ale ich aj navštevovať a deliť sa s tebou o naše zážitky.

Nový termín, starý zvyk 

Podľa slov autorky obľúbeného slovenského instagramového profilu označuje pojem darkturizmus cestovanie na miesta, ktoré sú historicky spojené so smrťou, s tragédiami, utrpením či násilím. Pre Refresher prezradila, že hoci oficiálny termín vznikol až v roku 1996, keď ho zaviedli dvaja profesori z Glasgow Caledonian University John Lennon a Malcolm Foley, ide o vôbec najstaršiu formu cestovného ruchu.

Odporúčané
Brooklynský upír znásilňoval a jedol deti: Vzrušovalo ho, keď si do slabín pichal ihly, a preto to robil aj svojim obetiam Brooklynský upír znásilňoval a jedol deti: Vzrušovalo ho, keď si do slabín pichal ihly, a preto to robil aj svojim obetiam 18. septembra 2023, 16:30

Mia tvrdí, že počiatky toho, čo dnes nazývame turizmom, siahajú do prastarej pútnickej praxe zahŕňajúcej návštevu pohrebísk alebo, inak povedané, „miest smrti“. Dokonca i sledovanie gladiátorských bojov v starom Ríme či účasť na verejných popravách v Londýne môžeme označiť za „temné“ cestovanie.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Darkturizmus (@darkturizmus)

Pod darkturizmus spadajú miesta, ktoré majú spojenie so smrťou, pričom toto spojenie môže byť priame, ako je to napríklad v prípade Černobyľa, alebo nepriame, ak nejde o konkrétne miesto smrti. Sem zaraďujeme múzeá, cintoríny, mauzóleá alebo kostnice.

Práve kostnice zohrávali v staroveku a stredoveku významnú úlohu, pretože postoj vtedajšieho človeka k smrti bol úplne odlišný od toho dnešného. „Väčšina z nás sa témou smrti nezaoberá a ani nechce, blokujeme v sebe túto myšlienku, ale v minulosti bola neoddeliteľnou súčasťou každodenných meditácií,“ poznamenala autorka instagramového profilu.

Netreba si však mýliť urbex a darkturizmus, keďže motivácia cestovateľa je pri týchto aktivitách odlišná. Hoci je pravdou, že veľa opustených miest obsahuje nejaký temný prvok, zatiaľ čo klasický urbex je primárne o skúmaní, dobrodružstve, adrenalíne, prípadne estetickej stránke (mnohí urbexeri sú aj profesionálni fotografi), darkturizmus je vo svojej podstate vzdelávacím cestovaním. „Nikdy by sme nemohli pochopiť miesta, ako je Osvienčim, ak by sme sa najprv nedozvedeli o ich tragickej minulosti,“ doplnila Mia.

Znie morbídne, ale vzdeláva

Autorka instagramového profilu nám prezradila, že záľubu v temných miestach objavila už na strednej škole, pričom odjakživa ju priťahovalo všetko nekonvenčné. „O koncept darkturizmu ako takého som sa začala zaujímať až v roku 2018 po odvysielaní seriálu Dark Tourist,“ dodala.

Odporúčané
Farmy smrti: Výskumníci nechávajú stovky mŕtvych ľudských tiel vystavených živlom, aby mohli skúmať ich rozklad Farmy smrti: Výskumníci nechávajú stovky mŕtvych ľudských tiel vystavených živlom, aby mohli skúmať ich rozklad 5. septembra 2023, 9:30

Mia tvrdí, že o temnom turizme koluje množstvo zavádzajúcich informácií. Domnieva sa, že ľudia majú tendenciu „zametať všetko temné pod koberec a už samotné slovo temný v nich automaticky evokuje niečo zlé a morálne pochybné“. Darkturizmus pritom podľa nej „poukazuje na aspekty ľudskej histórie, ktoré nás v konečnom dôsledku sformovali do toho, čím sme dnes“. Práve preto sa rozhodla prezentovať ho na Instagrame v lepšom svetle a inšpirovať tak ľudí k preskúmaniu miest, ktoré sa síce nenájdu v zoznamoch top 10 najkrajších destinácií, ale rozhodne si zaslúžia pozornosť každého z nás.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Darkturizmus (@darkturizmus)

Mia si myslí, že cestovanie by nemalo byť len o pôžitkoch a relaxácii, ale aj o vzdelávaní sa a poznávaní minulosti. Hoci rozumie tomu, že mnohým ľuďom môže návšteva temných miest spojených s násilím, utrpením či tragickou udalosťou znieť šokujúco, až morbídne, podľa nej prináša jeden z najhlbších a najintenzívnejších zážitkov, aké si môže človek z cestovania odniesť. „Darkturizmus ťa prinúti čeliť tvrdým pravdám nielen o spoločnosti, ale aj o ľuďoch samých,“ doplnila.

Darkturizmus vo svete vs. na Slovensku

Podľa slov autorky instagramového profilu patria k dlhodobo najpopulárnejším destináciám v rámci darkturizmu USA, napríklad pamätník Ground Zero, ktorý ročne navštívi okolo 5 miliónov turistov. O niečo menej, zhruba 2,5 milióna ročne, zavíta do Poľska alebo Talianska.

„Pompeje sú turistickou atrakciou od svojho zániku v roku 79 nášho letopočtu. Od vydania úspešného seriálu Černobyľ zaznamenala šesťnásobný nárast počtu návštevníkov aj Ukrajina,“ dodala Mia. Medzi top 5 kultových miest vo svete spájaných s darkturizmom by zaradila okrem spomínaných aj koncentračný tábor Osvienčim a tzv. vražedné polia v Kambodži.

strašidelne príbehy | hororové príbehy
Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka

Hoci darkturizmus nie je na Slovensku taký populárny ako vo svete, podľa Mie by sa to mohlo zmeniť, keďže aj doma máme mnoho temných lokalít. Dokonca aj naše výpravy na rôzne slovenské strašidelné miesta, či už išlo o Čachtický hrad, lesopark Brezina, alebo o opustenú liečebňu v Abraháme, by mohli spadať pod tajomné cestovanie. Podľa slov autorky spomínaného profilu je totiž darkturizmus možné rozvetviť do viacerých podkategórií:

  • paranormal turizmus (návšteva strašidelných miest alebo ufologických hotspotov)
  • turizmus genocídy a holokaustu
  • turizmus kultu osobnosti
  • vojnový turizmus
  • hrobový turizmus
  • jadrový turizmus
  • medicínsky darkturizmus

8 najzaujímavejších miest na Slovensku spadajúcich pod darkturizmus

Čachtický hrad

Nikomu asi netreba predstavovať meno Alžbeta Bátoriová. Legendy, podľa ktorých mučila mladé dievčatá, ju opisujú ako jednu z najkrutejších uhorských grófok. Hrad v Čachticiach, kde prežila posledné roky svojho života, sa preto stal obľúbeným miestom nielen pre ľudí vzhliadajúcich k satanizmu, ale aj pre mnohých turistov obľubujúcich temné miesta.

cachtcie
Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka

Noc sme na ňom strávili aj my a môžeme len potvrdiť, že z múrov Čachtického hradu naozaj sála negatívna atmosféra. Hrad môžeš navštíviť počas sezóny od marca do novembra podľa otváracích hodín uvedených na oficiálnom webe hradu.

Pamätník umučených v lesoparku Brezina

Pamätník umučených sa nachádza len pár desiatok metrov od centra Trenčína v rekreačnom parku Brezina. Medzi tmavými lesnými cestičkami vraj dodnes panuje temná energia, ktorá je opradená krvavou históriou.

Lesopark Brezina.
Lesopark Brezina. Zdroj: Refresher/Lukáš Čelka

Počas rokov 1944 a 1945 sem odviedlo gestapo 69 osôb z trenčianskej väznice a beštiálne ich tu zavraždili. Telá civilistov, zahraničných vojakov aj partizánov zahrabali do plytkých masových hrobov. Objaviť sa z nich podarilo len sedem, pričom 26 obetí sa vzhľadom na zohavenie nepodarilo identifikovať. Rovnako ako Čachtice sme v noci navštívili aj toto miesto a do smiechu nám nebolo. Prísť sem môžeš aj ty, a keďže ide o park, nemusíš riešiť žiadne otváracie hodiny.

Dukliansky priesmyk

Na tomto mieste sa odohrala jedna z najkrvavejších bitiek druhej svetovej vojny. Karpatská operácia sovietskych a česko-slovenských vojsk sa udiala na jeseň 1944. O život tu prišlo 21-tisíc sovietskych a 1 800 česko-slovenských bojovníkov – Čechov, Slovákov, Rusínov a iných národností.

Dukliansky priesmyk.
Dukliansky priesmyk. Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Dukliansky priesmyk sa nachádza v severnej časti Laboreckej vrchoviny nad obcou Vyšný Komárnik, medzi dvomi vrchmi: Kýčera a Biely kopec. Podobne ako v Brezine, aj tu nájdeme pamätník a cintorín príslušníkov 1. česko-slovenského armádneho zboru, ktorý sa radí medzi národné kultúrne pamiatky.

Trnavský karner

V tomto prípade ide o najväčšiu kostnicu na Slovensku. V minulosti sa na niektorých miestach naplnili kapacity cintorínov, a tak naši predkovia zhromaždili ľudské pozostatky v jedinom, symbolickom hrobe, ktorým sa tentoraz stalo podzemné podlažie románskeho karnera.

Bazilika sv. Mikuláša.
Bazilika sv. Mikuláša. Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Uložené sú tu pozostatky tisícov obyvateľov románskej Trnavy. Karner sa nachádza pod Bazilikou sv. Mikuláša v Trnave a jeho prehliadku si môžeš dohodnúť na požiadanie so sprievodcom.

Mauzóleum rabína Chatama Sofera

Mauzóleum rabína Chatama Sofera sa nachádza v Bratislave v podzemnom priestore nad pamätníkom, ktorý odráža históriu bratislavskej židovskej komunity.

Chatam Sofer.
Chatam Sofer. Zdroj: TASR/Martin Baumann

Pamätník je pozostatkom starobylého cintorína zničeného v roku 1943 v dôsledku výstavby električkovej trate. V mauzóleu sa zachovalo 23 hrobov vrátane hrobu bratislavského rabína. Prehliadku podzemných priestorov si môžeš rezervovať na oficiálnych stránkach mauzólea.

Kalište a Nárcie

V oboch prípadoch ide už o zaniknuté obce vypálené nacistami, pričom Kalište sa nachádza v okrese Banská Bystrica a osada Nárcie bola situovaná neďaleko od Starej Turej v okrese Nové Mesto nad Váhom. Obe lokality sú úzko spájané s partizánmi a so Slovenským národným povstaním a obe majú takmer rovnakú temnú históriu.

Kalište, pomník.
Kalište, pomník. Zdroj: TASR/Dušan Hein

K pamätníku na území bývalej osady Nárcie sa dostaneš bez obmedzení, avšak areál Národnej kultúrnej pamiatky Kalište aj s expozíciou bude pre návštevníkov otvorený až od 19. mája každý deň okrem pondelka. Predtým než sa sem vydáš, ti odporúčame skontrolovať si oficiálny web Múzea SNP v Banskej Bystrici, ktoré túto pamiatku spravuje.

Miklušova väznica a katov byt

Tentoraz sa presunieme na východné Slovensko, konkrétne do centra historického mesta Košice. Legendy o bývalej mestskej väznici hovoria, že bola pomenovaná po krutom katovi Miklušovi. Práve jeho byt vraj bol s väznicou prepojený.

Miklušova väznica a katov byt v Košiciach.
Miklušova väznica a katov byt v Košiciach. Zdroj: TASR/František Iván

Navštíviť priestory, kde žil v minulosti človek zodpovedný za tresty smrti, môže byť určite temný zážitok. Ak to chceš zažiť, máš príležitosť navštíviť dnes už expozičné priestory Miklušovej väznice a katovho bytu počas celého roka, a to každý deň okrem pondelka počas otváracích hodín, ktoré nájdeš na webe Východoslovenského múzea.

Ľudové náhrobky v Hornom a Dolnom Tisovníku

V neposlednom rade môžeš navštíviť malinké obce v okrese Detva, ktoré sa zaslúžili o zachovanie ľudových náhrobkov. Náhrobné kamene na sebe hrdo prezentujú rôzne znaky, symboly a obrazce, čím sú jedinečné a ukazujú kus našej histórie a kreativitu predkov.

Náhrobné kamene.
Náhrobné kamene. Zdroj: TASR/Dano Veselský

Obnovený cintorín je voľne prístupný pre verejnosť, čiže si nemusíš lámať hlavu s otváracími hodinami a môžeš tam rovno vyraziť.

Domov
Zdieľať
Diskusia