„Darkturizmus ťa prinúti čeliť tvrdým pravdám nielen o spoločnosti, ale aj o ľuďoch samých.“
Priťahujú ťa temné miesta a rád tam cestuješ? Neboj sa, nie si v tom sám. Ľudí už od nepamäti fascinujú lokality spojené so smrťou, s utrpením a krvavou históriou. Hoci sa darkturizmus môže tešiť obľube takmer všade vo svete, u nás jeho popularita ešte len rastie.
Napriek tomu má Slovensko v rámci temného cestovania obrovský potenciál, keďže miest s mrazivou históriou tu máme hneď niekoľko. S pomocou najznámejšej slovenskej fanúšičky darkturizmu a autorky rovnomenného instagramového profilu Mie sme pre teba vybrali 8 najzaujímavejších z nich. Samozrejme, okrem tipov, kam sa ísť pozrieť, nám prezradila aj to, odkiaľ vlastne pojem darkturizmus pochádza a čo na ňom fascinuje tisíce ľudí.
Ak sa ti naše články o zaujímavostiach zo sveta aj Slovenska páčia, môžeš ich podporiť tak, že sa pridáš do klubu Refresher+. Aj vďaka tvojej podpore môžeme o temných miestach nielen písať, ale ich aj navštevovať a deliť sa s tebou o naše zážitky.
Nový termín, starý zvyk
Podľa slov autorky obľúbeného slovenského instagramového profilu označuje pojem darkturizmus cestovanie na miesta, ktoré sú historicky spojené so smrťou, s tragédiami, utrpením či násilím. Pre Refresher prezradila, že hoci oficiálny termín vznikol až v roku 1996, keď ho zaviedli dvaja profesori z Glasgow Caledonian University John Lennon a Malcolm Foley, ide o vôbec najstaršiu formu cestovného ruchu.
Mia tvrdí, že počiatky toho, čo dnes nazývame turizmom, siahajú do prastarej pútnickej praxe zahŕňajúcej návštevu pohrebísk alebo, inak povedané, „miest smrti“. Dokonca i sledovanie gladiátorských bojov v starom Ríme či účasť na verejných popravách v Londýne môžeme označiť za „temné“ cestovanie.
Pod darkturizmus spadajú miesta, ktoré majú spojenie so smrťou, pričom toto spojenie môže byť priame, ako je to napríklad v prípade Černobyľa, alebo nepriame, ak nejde o konkrétne miesto smrti. Sem zaraďujeme múzeá, cintoríny, mauzóleá alebo kostnice.
Práve kostnice zohrávali v staroveku a stredoveku významnú úlohu, pretože postoj vtedajšieho človeka k smrti bol úplne odlišný od toho dnešného. „Väčšina z nás sa témou smrti nezaoberá a ani nechce, blokujeme v sebe túto myšlienku, ale v minulosti bola neoddeliteľnou súčasťou každodenných meditácií,“ poznamenala autorka instagramového profilu.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Aký je rozdiel medzi urbexom a darkturizmom.
- Ktoré svetové miesta sú tradičné pre darkturizmus.
- Čo fascinuje Miu a jej fanúšikov na darkturizme.
- Aké podkategórie darkturizmu poznáme.
- Ako je na tom darkturizmus s popularitou na Slovensku a inde vo svete.
- Ktorých 8 miest s tajomnou históriou môžeš navštíviť na Slovensku.