Prvá misia Kingsmanov nedosahuje kvality predošlých dvoch dielov, no aj tak ide o skvelo natočený akčný, špionážny film.
Prvé dva trailery na The King’s Man vzbudzovali dojem, že ide o nádherne natočený film s pútavými kamerovými zábermi. Práve preto sa nám zdalo, že sa film oplatí vidieť v kine. Z hľadiska vizuálu sme sklamaní neboli. Po neuveriteľných 2 rokoch odkladov spôsobených pandémiou sme však od premiéry očakávali trochu viac.
Ako sa začala prvá svetová vojna?
Dej sa začína na začiatku 20. storočia, keď spoznávame vojvodu z Oxfordu Rolanda Oxforda (Ralph Fiennes) a jeho syna Conrada Oxforda (Harris Dickinson). Násilný akt ich pripraví o najdôležitejšiu ženu v ich životoch a Roland sa zaprisahá, že bude pacifistom a ochráni svojho syna od všetkého nebezpečenstva.
Avšak udalosti prvej svetovej vojny ho donútia svoj sľub porušiť. Spoločne so svojou špiónkou Polly (Gemma Arteton) a verným sluhom/priateľom Sholom (Djimon Hounso) sa vydávajú do boja s Rasputinom a ďalšími členmi neznámej organizácie, ktorá chce uvrhnúť svet do chaosu.
Film slúži ako predstavenie špionážnej agentúry Kingsman. Ako vlastne začínali, prečo vznikli a aká bola ich prvá misia? To všetko sa dozvieš vo filme, ktorého najslabšou stránkou je zrejme príbeh a postavy. Rozprávanie príbehu občas pôsobí skratkovito a divák, ktorý sa nevyzná v prvej svetovej vojne, bude miestami aj trochu stratený a nebude si istý, v čom sa tvorcovia držali skutočných udalostí a čo si vymysleli.
Akčné scény a práca s kamerou sú extrémne podarené
Pokojne na to však môžeš prestať myslieť a jednoducho si užívať dianie na plátne. Držanie sa historických faktov nie je pre pôžitok a vyznenie filmu vôbec dôležité. Film je najsilnejší v akčných momentoch, respektíve v dialógoch medzi otcom a synom Oxfordovcami. Fiennes a Dickinson majú skvelú hereckú chémiu, ktorú sa už medzi žiadnymi hercami a postavami nepodarilo zopakovať.
Najlepšou postavou snímky je však bezpochyby bizarný Rasputin, kontroverzná historická figúrka, ktorú stvárnil skvelý Rhys Ifans. Jeho Rasputin predvádza úžasné tanečno-bojové kreácie, je originálny a nevieš, čo máš od neho čakať.
Nevýrazné postavy
Zvyšní herci a ich postavy sú vcelku nevýrazní. Sklamaním je napríklad Shola v podaní Djimona Hounsoua, ktorého charakter definuje len to, že sa vie dobre biť s nožom a je verný Oxfordovcom. Tvorcovia ti nikdy nepovedia, prečo im je verný, ako sa spriatelili a či má okrem túžby položiť za nich život aj nejaké iné ciele a motiváciu žiť.
Ide o dosť plochú postavu z radu cool pomocníkov rodiny, ktorí sa vedia biť, ale majú nulový vplyv na dej a emotívne rozpoloženie postáv. Podobne je na tom aj Polly v podaní Gemmy Arteton.
Našťastie Ralph Fiennes ako hlavná postava dokáže udržať záujem diváka, a to hlavne vďaka faktu, že každá jedna akčná scéna s ním stojí za to. The King’s Man je bravúrne natočený akčný film, ktorý sa oplatí vidieť v kine už len vzhľadom na prácu s kamerou a réžiu akčných scén. Režisér Matthew Vaughn vie dokonale vymyslieť originálne vyzerajúce akčné scény.
Nejde ani tak o choreografiu súbojov, ako skôr o štýl ich nasnímania a vyskladania scén, ktoré už tradične zvláda s absolútnou ľahkosťou. Aj obyčajný šerm, pád z lietadla či súboj nablízko potom vyzerajú úžasne a jedinečne.
Spoločne s hlavným kameramanom Benom Davisom vytvorili oku lahodiace sekvencie, na aké si už v sérii Kingsman dobre zvyknutý. Spojenie elegantného vizuálu vyskladaného podarenými kulisami, kostýmami a choreografiou súbojov vyústilo do jedných z najkrajšie natočených akčných scén posledných rokov.
Bohužiaľ, všetky ostatné aspekty v porovnaní s akciou a kamerou zaostávajú. Ako sme spomínali, príbeh je vyrozprávaný akosi skratkovito, keď nedá dostatočný priestor historickým a vlastne ani tým filmovým udalostiam a rýchlo sa ženie vpred.
V strižni asi ostalo množstvo materiálu, ktorý by mohol slušne prepojiť jednotlivé dejové línie filmu. Tie občas ani nedávajú zmysel, ako napríklad narýchlo vybudovaná sieť agentov, ktorá dokáže infiltrovať ktorúkoľvek krajinu a vládnu inštitúciu.
Aj napriek krásnemu vizuálu a skvelej akcii na pokračovanie zvedaví nie sme
Dej je všetko, len nie jednotvárny, čo posilňuje aj dosť nečakaná scéna z vojnovej sekvencie filmu. Aj napriek tomu ťa však nestrhne a neponúkne nič, vďaka čomu by si bol zvedavý na prípadné pokračovanie. Medzititulková scéna síce láka na príchod veľmi zaujímavej postavy, no len ona sama osebe v nás nadšenie nevyvolala.
Režisér Matthew Vaughn by radšej mal natočiť Kingsman 3 v hlavných rolách s Eggsym a Galahadom. Táto časť je oproti dvom predošlým z hľadiska príbehu, postáv a štýlu o čosi slabšia. The King’s Man tak od nás dostáva sedem bodov z desiatich. Vzhľadom na vynikajúcu akciu sa ho v kinách vidieť oplatí. Akurát sa priprav na celkovo najslabší diel série.
Film The King’s Man je aktuálne v kinách a má 2 hodiny a 10 minút
Plusy | Mínusy |
+ Úžasná práca s kamerou a podmanivý vizuál |
– Nezaujímavý a skratkovitý príbeh |
+ Zábavné a originálne natočené akčné scény |
– Nevýrazné postavy |
+ Herec Ralph Fiennes a Rhys Ifans ako bláznivý Rasputin |