Americký minister obrany Lloyd Austin si myslí, že prípadný konflikt na Ukrajine je stále možné odvrátiť aj napriek tomu, že Rusko na svojej strane rozmiestnilo vyše 100-tisíc vojakov.
Spojené štáty plánujú posilniť vojenskú prítomnosť NATO v regióne nasadením ďalších vojakov do krajín východnej Európy. Dôvodom je krízová situácia na ukrajinsko-ruskej hranici. Vyhlásil to americký prezident Joe Biden.
V piatok Biden vyhlásil, že Spojené štáty v „bezprostrednej budúcnosti“ presunú ďalších vojakov do regiónu, a dodal, že ich „nebude veľa“, avšak presné počty nešpecifikoval.
Spojené štáty v pondelok vyhlásili, že uvádzajú 8 500 vojakov do stavu „zvýšenej pohotovosti“ v dôsledku vývoja súvisiaceho s Ukrajinou. Tento krok Bidenovi odporučil minister obrany Lloyd Austin, aby tak boli vojaci pripravení na potenciálne nasadenie v Európe.
Podľa Bidena nejde zo strany USA o „provokáciu“, ale o uistenie spojencov o americkej podpore. Zároveň uistil, že nemá v úmysle vyslať amerických vojakov alebo sily NATO na Ukrajinu.
Snaha o odvrátenie konfliktu
Americký minister obrany Lloyd Austin si myslí, že prípadný konflikt na Ukrajine je stále možné odvrátiť aj napriek tomu, že Rusko na svojej strane rozmiestnilo vyše 100-tisíc vojakov.
„Konflikt nie je nevyhnutný. Stále je čas a priestor na diplomaciu,“ povedal Austin novinárom v Pentagóne. „Pán Putin môže tiež spraviť správnu vec. Nie je dôvod, aby táto situácia musela vyústiť do konfliktu. Môže si vybrať deeskaláciu. Môže svojim vojakom nariadiť odchod.“
O diplomatický dialóg sa usiluje aj britský premiér Boris Johnson, ktorý budúci týždeň absolvuje s ruským prezidentom Vladimirom Putinom telefonický rozhovor.
„Premiér je rozhodnutý zintenzívniť diplomatické úsilie a zároveň zvýšiť odstrašujúcu silu so zámerom vyhnúť sa krviprelievaniu v Európe. Keď sa budúci týždeň bude rozprávať s prezidentom Putinom, zdôrazní mu, že Rusko musí urobiť krok späť a obnoviť diplomatický dialóg,“ vyhlásila Johnsonova hovorkyňa.