Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
25. januára 2022 o 15:42
Čas čítania 1:22
Ivan Koribanič TASR

Rokovala bezpečnostná rada SR: ruská technika je už tak blízko, že môže zasiahnuť aj Slovensko

Rokovala bezpečnostná rada SR: ruská technika je už tak blízko, že môže zasiahnuť aj Slovensko
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer
NEWS IVAN KORČOK JAROSLAV NAĎ RUSKO RUSKO-UKRAJINSKÝ KONFLIKT SLOVENSKO UKRAJINA
Uložiť Uložené

Niektoré požiadavky Ruskej federácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine nemôže Slovensko akceptovať.

Niektoré požiadavky Ruskej federácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine nemôže Slovensko akceptovať. Po rokovaní Bezpečnostnej rady SR to uviedol minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS).

Naďalej vidí priestor na diplomatické riešenie. So šéfom rezortu obrany Jaroslavom Naďom (OĽaNO) sa zhodli na mimoriadnej závažnosti situácie. Naď ozrejmil, že na ukrajinských hraniciach sa zhromažďuje okolo 130 000 príslušníkov ruských ozbrojených síl i ťažká technika. Niektorá podľa jeho slov zasahuje svojím dosahom aj územie SR.

„Súčasťou požiadaviek Ruska sú aj niektoré veci, ktoré nie sú z nášho pohľadu ani len rokovateľné. Prepisovali by celú bezpečnostnú architektúru a svet, do ktorého SR a ostatné štáty vstúpili po roku 1989,“ povedal Korčok. Zdôraznil, že občania krajín majú právo rozhodovať o tom, kde a do akých obranných štruktúr chcú patriť.

Situácia je podľa jeho slov najvážnejšia za posledných 30 rokov, no riešiteľná. Podotkol však, že ruská strana nemôže dávať neakceptovateľné podmienky.

Šéf diplomacie podčiarkol, že len niekoľko kilometrov od Slovenska hrozí vojenský konflikt a treba si to uvedomiť. SR podľa jeho slov komunikuje jasné postoje o teritoriálnej suverenite nášho suseda a bráni tak aj vlastné princípy.

Dodal, že Európska únia v prípravných výboroch rokuje o možnom sankčnom balíku, ktorý však podľa neho nie je iniciatívou Únie, ale politickou a diplomatickou reakciou na niečo, čo považujeme za neakceptovateľné, a súčasťou úsilia o odvrátenie konfliktu.

Naď priblížil, že bezpečnostná rada bude pokračovať aj v stredu (26. 1.), pričom jej členovia dostanú ďalšie informácie aj od oboch spravodajských služieb. „Z hľadiska európskeho kontinentu je situácia možno najhoršia od konca druhej svetovej vojny,“ vyhlásil s tým, že na ukrajinských hraniciach sa okrem vojakov zhromažďuje aj technika, a to nielen obranná. Ako príklad uviedol rakety či systémy protivzdušnej obrany.

Pýta sa pritom na účel a hovorí o bezprecedentných krokoch, ktoré nemožno považovať za vojenské cvičenie vzhľadom na bezprecedentné zhromažďovanie vojakov i techniky či dávanie nesplniteľných ultimát.

Ministri upozornili, že akýkoľvek konflikt na ukrajinskej hranici môže mať výrazné dôsledky pre Slovensko. Naď priblížil, že ak by došlo aj len k limitovanému vojenskému útoku v tejto oblasti, cez Slovensko by prešiel napríklad aj veľký počet vojnových utečencov.

Domov
Zdieľať
Diskusia