Dohoda medzi USA a Slovenskom sa mu nepozdáva. Vraví, že je pre Slovensko nevýhodná a narúša slovenskú suverenitu.
O podpise dohody o obrannej spolupráci medzi SR a USA (DCA) a prítomnosti amerických vojsk na území Slovenska by mali rozhodnúť občania Slovenska. Na sobotňajšej tlačovej konferencii to povedali predstavitelia strany Smer-SD, ktorí sa chystajú iniciovať mimoriadnu schôdzu Národnej rady o vypísaní referenda, ktoré by sa týkalo práve prítomnosti amerických vojakov v našej krajine.
Kontroverzná dohoda s Američanmi
„Skupina 30 poslancov požiada o zvolanie mimoriadnej schôdze, rovnako sformuluje uznesenie parlamentu o zvolaní referenda,“ povedal Robert Fico. V prípade, že iniciatíva nebude úspešná, predloží tento návrh ako bod programu najbližšej riadnej schôdze parlamentu. Ak by do programu nebol zaradený, podľa Ficových slov je strana pripravená zakomponovať otázku do petície za zmenu ústavy týkajúcej sa možnosti predčasných parlamentných volieb.
Petíciu chce strana zorganizovať vo vlastnej réžii. „Ako silná strana so zastúpením na celom Slovensku dokážeme petičnú akciu rozbehnúť tak, že ktokoľvek ju môže podporiť a môže sa k nej pridať, budeme ju však organizovať sami ako strana Smer-SD.“
Andrej Danko, predseda SNS, však v sobotu vyhlásil, že petícia má byť spoločnou aktivitou strán Smer, Hlas a SNS. „Mali by sme spolupracovať ako pri predchádzajúcej petícii a v komunálnych voľbách, aby sme ukázali jasný postoj Sulíkovi, Matovičovi a Kollárovi,“ myslí si Danko. Podľa neho robí Fico už znovu rovnakú politickú chybu. „Na jednej strane Smer-SD opakovane deklaruje potrebu spolupráce, na druhej strane v situáciách, keď je potrebné sa spojiť, využíva politické nápady SNS a prezentuje ich nie prvýkrát pred verejnosťou ako svoje.“
Podľa Fica je dohoda medzi Spojenými štátmi a Slovenskom nevýhodná a narúša zvrchovanosť a suverenitu krajiny. „Táto zmluva nie je žiadna ľahká politická deklarácia, v prípade jej ratifikovania bude mať prednosť pred zákonmi SR,“ povedal. Podľa neho dohoda umožní priamo vytvoriť základne amerických vojsk, bráni aj kontrole amerických vojakov a obmedzuje slovenskú jurisdikciu.
„Pamätáme si, ako tu vojská Sovietskeho zväzu boli rozmiestnené údajne dočasne, a vieme, ako to dopadlo. Tu vzniká zmluva, ktorá je nevypovedateľná 10 rokov,“ povedal k dohode podpredseda Smeru Juraj Blanár.
Dohoda o spolupráci v oblasti obrany by umožnila americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Slovensko ich má poskytovať bez nájomného. Platiť by mala 10 rokov. Potom zostáva platná alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.
V prvej vlne má dohoda umožniť čerpať približne 100 miliónov dolárov na modernizáciu obrannej infraštruktúry. Akákoľvek infraštruktúra, ktorá bude postavená, bude majetkom Slovenska.
Dohodu okrem Smeru kritizoval aj mimoparlamentný Hlas-SD, odmietnutie žiada aj Komunistická strana Slovenska, ktorá uvádza, že vyvolávanie hrozieb z možných agresorov generujú zámerne pravicové vlády. Pripomienky k návrhu dohody uplatnili aj generálny prokurátor Maroš Žilinka či zástupcovia občianskej iniciatívy.
Naopak, zastali sa jej premiér Eduard Heger, minister obrany Jaroslav Naď a viacerí koaliční poslanci.