Omikron sa šíri z Južnej Afriky. Na Slovensku ho zatiaľ nezachytili.
Na scéne sa objavila nová mutácia vírusu spôsobujúceho ochorenie covid-19. Prečo sa nový variant volá práve omikron? Zdravotnícka organizácia (WHO) postupuje pri pomenúvaní variantov vírusu podľa gréckej abecedy.
Delta, aktuálne najviac zastúpený variant v našich končinách, je pomenovaný podľa 4. písmena v poradí. Nasledoval po alfe, bete a game. Denník Ny Post informuje, že WHO pôvodne plánovala pre prípadný nasledujúci variant označenie ní či ksí. Obe písmená nakoniec preskočila.
Omikron sa z Južnej Afriky šíri nebezpečnou rýchlosťou a jeho výskyt evidujeme už aj v Európe. Mnohé krajiny zavádzajú s okamžitou platnosťou nové opatrenia a zákazy cestovania, ktoré majú postupné šírenie zastaviť.
V momente, keď WHO oficiálne rozpoznala novú mutáciu, začali mnohé médiá používať názov nu (angl. prepis gréckeho písmena ní). Ny Post predpokladá, že sa nakoniec nepoužil, lebo často zastupuje prídavné meno „nový“. Za všetko spomeňme hudobné žánre nu jazz či nu metal.
Väčšia neistota panuje okolo označenia ksí. Republikánsky senátor za štát Texas Ted Cruz zdieľal tweet, v ktorom hovorí o strachu zo stigmatizácie čínskeho regiónu. Svoju polemiku rozvinul: „Ak sa WHO tak veľmi bojí Komunistickej strany Číny, ako sa na nich môžeme spoliehať, ak sa budú v budúcnosti snažiť zakryť inú katastrofálnu globálnu pandémiu?“
Ben Zimmer z Wall Street Journal výber označenia omikron, naopak, kvituje.
Kudos to the WHO for skipping over the potentially confusing Nu and Xi names and going straight to Omicron. https://t.co/fa4q66VOjL https://t.co/9w5f4yIU8p
— Ben Zimmer (@bgzimmer) November 26, 2021
Na Slovensku, kde od štvrtka platí celoštátny lockdown, zatiaľ variant omikron neevidujeme.