Všetci vieme, že nadmerná konzumácia alkoholu môže negatívne ovplyvniť naše zdravie. V tomto článku sa dočítaš, aký konkrétny vplyv má na našu psychiku, fyzický výkon aj sexuálny život
Slovákov pri pití alkoholu nezastavila ani pandémia, skôr naopak. Počas lockdownu mnohí zapíjali zlú epidemickú situáciu a podľa štatistiky Eurostatu vypili obyvatelia Slovenska ročne v priemere 12 litrov čistého alkoholu na hlavu. (A to tento spriemerovaný údaj zahŕňa aj batoľatá.)
S alkoholom sa okrem pocitu uvoľnenia či zvýšeného sebavedomia spája aj mnoho problémov. Jedným z nich je závislosť. Podľa lekára Ľubomíra Okruhlicu do centier pre liečbu drogových závislostí prijímajú čoraz viac mladých ľudí vo veku 20 až 30 rokov. Zároveň sa zvyšuje počet žien alkoholičiek.
„Rodové rozdiely v počte závislých od alkoholu sa vyrovnávajú, ženy dnes už nemusia piť tajne,“ hovorí Okruhlica. Dodáva, že na mladých ľudí aj na ženy sa teraz vyvíja väčší tlak.
- Čo presne sa deje v tvojom tele, keď veľa piješ.
- Prečo má čoraz viac ľudí problém so závislosťou.
- Prečo pribúda viac žien alkoholičiek.
- Ako zistíš, či si závislý od alkoholu.
- Ako môžeš svoju závislosť vyriešiť.
Do jednej aj do druhej nohy
Alkohol je súčasťou slovenskej kultúry tak ako folklór. Máme ho v povedomí od malička. Vidíme rodičov, ako popíjajú pivo pri televízii, pozorujeme, ako starší brat zapíja stužkovú. Je ťažké predstaviť si, že by sa spoločenské akcie ako dozvuky, teambuilding či svadba zaobišli bez pálenky. Len si spomeň na staré známe „do jednej aj do druhej nohy“.
„Alkohol uvoľní zábrany a zníži trému. Ľudia sú tak v sociálnom kontakte uvoľnenejší,“ vysvetľuje Okruhlica. „Ak však niekto často chodí na spoločenské akcie, kde je vždy alkohol, začne uňho stúpať tolerancia. Už mu nestačí jeden pohárik, vždy si musí dať dva či tri, aby sa dostal do určitého levelu,“ dodáva.
Nepiť v spoločnosti, kde všetci konzumujú alkohol, sa môže zdať takmer nemožné. Človek často nechce trhať partiu a byť jediný, kto nepije. V tom prípade je to naozaj vec silnej vôle.
Treba si však dať pozor aj na „neškodné“ zapíjanie stresu pred skúškou či vystúpením pred publikom. „Viacero našich hercov sa stalo závislých od alkoholu tak, že pili vždy pred vystúpením,“ hovorí Ľubomír Okruhlica.
Alkohol často používame ako nástroj na prekonanie trémy. Tá dočasne ustúpi, no namiesto nej môže u človeka vzniknúť závislosť. Podľa odborníkov sa dá tréma prekonať aj pomocou psychoterapie, ktorá človeka naučí, ako ju zvládať bez alkoholu.
Z alkoholickej eufórie do depresie
Keď pijeme alkohol, zrýchli sa nám tep a zvyšuje krvný tlak. Môžeme pociťovať návaly tepla či potenie. Keďže alkohol pôsobí ako sedatívum a mierne anestetikum, pri miernej konzumácii vyvolá v mozgu pocit pohody či eufórie.
„Vo vyšších množstvách sa objavujú problémy s rečou či koordináciu, človek môže byť agresívny či ospalý,“ vysvetľuje potravinársky chemik Martin Masár. Ak pitie pokračuje, môže dôjsť až k otrave alkoholom.
To sú fakty, ktoré poznáme. Zaujímavé však je, k čomu presne dochádza v tele potom.
„Telo začína alkohol po požití odbúravať pomocou enzýmu ADH na acetaldehyd,“ opisuje proces požívania alkoholu Martin Masár. Je to toxická látka, ktorá urýchlene oxiduje pomocou enzýmu a neskôr sa mení na oxid uhličitý a vodu.
„Za opicu môže viacero faktorov, najmä produkt metabolizmu alkoholu – acetaldehyd. Zároveň máme dehydrovaný organizmus a určitú rolu hrá pravdepodobne aj náš imunitný systém,“ hovorí potravinársky chemik.
Tieto faktory spôsobia, že sme unavení, oslabení, máme bolesti hlavy či nevoľnosť a sme precitlivení na svetlo a hluk. Privodiť sa môže aj zlá nálada či depresia.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo má čoraz viac ľudí problém so závislosťou.
- Kedy sa dá povedať, že si závislý od alkoholu.
- Ako môžeš svoju závislosť vyriešiť.